• $ 5,935
  • € 6,6204
  • 243.652
  • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kent Ozanı: Mabel Matiz

Alem FM mikrofonlarından seslenen Füsun Tuncer, Füsun’la Müzikvizyon programıyla her hafta ünlü bir konuğu ağırlıyor. Füsun Tuncer’in bu haftaki konuğu ise Mabel Matiz oldu. Bomba gibi geçen programda Mabel’in küçük tatlı itiraflarına şahit olduk. Mabel Matiz olarak tanıdığımız ve sevdiğimiz Fatih Karaca son zamanların en popüler müzisyenlerinden. Sesiyle, görüntüsüyle ve şarkılarıyla halkın gönlünde taht kuran başarılı sanatçı ile bütün bilinmeyenlerini anlattığı bir söyleyişi gerçekleştirdik.

x

BÜŞRA ŞAHİN/ busra.sahin@aksam.com.tr

Müzik hayatınız nasıl başladı? 

Şarkı söylemem kekelememle başladı. Her konuşmam da kekeliyordum ve bu beni çok rahatsız ediyordu. Şarkı söylerken kekelemiyordum. O yüzden şarkı söylemek daha işime geliyordu. Etrafımdaki kişiler de çok güzel şarkı söylediğimi söylüyorlardı. Gün geçtikçe daha çok şarkı söylemeye başladım. Müziğimin başlangıcı bir problemden kaynaklandı.

Mabel Matiz’in anlamı nereden geliyor?
Mabel ismi ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ adlı romandan geliyor. Romanda Aras ve Tuna adlı iki kardeş Ada isimli bir kıza aşık oluyorlar. Oradaki Tuna isimli karakterin takma adı Mabel.

Nazan Öncel eski şarkılardan bir derleme albümü hazırlıyor. Dolasıyla hiçbir müzisyene şarkı vermiyor.

Peki, sen ‘Bir Hadise Var’ şarkısını Nazan Öncel’den nasıl aldın? Hikâyesi nedir?
Galiba biraz duygusal anlamda da farklı yerden bağlandığımız için kendisi sürekli beni destekler ve sevdiğini söyler. Ne mutlu ki orada ufak bir torpile sahip oldum. Bahsettiğiniz projeden benim de haberim var, konuşmuştuk. “Madem istiyorsun al bu şarkıyı oku” demişti iyi ki de vermiş, albümümdeki tek cover şarkı.

“OLUMSUZ ELEŞTİRİLERE ALIŞTIM ARTIK ÜZÜLMÜYORUM”
‘Gök Nerede’ albümü karamsar bir albüm mü?

Kesinlikle karamsar bir albüm değil, bu yüzden adı ‘Gök Nerede’ oldu. Daha önceki albümlerime göre biraz daha iyimser, ümitli bir albüm.

‘Kumral Ada Mavi Tuna’ romanından etkilenerek müziğine yansıttığın neler var?
Romanın o naif, karışık hali ilk okuduğum günler de beni çok etkilemişti. O günler de arkadaş ortamında birbirimize o şekilde seslenmeye başlamıştık. Ve yıllar sonra internet üzerinden videolarımı yayınlamaya karar verdiğim de yine o ismi kullanmak istedim. Özellikle ilk şarkılarımda romanın genel halinin ve Tuna’nın karakterinin müziğime etkisi vardı.

Seni hem çok seven bir kitle var hem de olumsuz eleştiren bir kitle. Müzik yolculuğunda olumsuz eleştiriler seni etkiledi mi?
İlk albümün ilk günlerinde iyi ya da kötü duyduğum her şeyden çok etkileniyordum. Daha sonra bu eleştirilere alışmaya başladım, kırılıp üzülmüyorum duyduğum ya da okuduğum eleştirilere.

“AŞKIN İYİMSER TARAFINI KULLANDIM”
Albümün çıkış şarkısı ‘Gel’ ile aşkı çağırmış ve aşık olmuşsun. Şuan o aşk nasıl gidiyor?
Karışık gidiyor biraz. Ama bir şekilde kendi içinde dönüşmeye devam eden bir mevzu. Bende de kendi bakış açımı ve dünya görüşümü değiştiren ve hafifleten bir hikaye. Beni ne kadar kızdırırsa kızdırsın o kişiyi ve onun bana kattıklarını bütün iyimserliğimle hala hayatımda tutuyorum.

Bu karışık ilişki durumu şarkı yazman için ilham kaynağın oldu mu?

‘Gel ve Sarışın’ şarkılarında biraz iyimser tarafını kullandım fakat 4.albümde başıma gelecekleri kestiremiyorum.

Müzik eleştirmenleri senin için ‘Kent Ozanı’ diyorlar, bu sıfatı sahipleniyor musun?
Kent ozanı çok büyük ve önemli bir sıfat. Bunu sahiplenmek bir büyüklük olarak algılanacaksa sahiplenmiyorum. Algılanmayacaksa da kısmen sahipleniyorum. Yaptığım müzik tam olarak kent ozanlığı da değil, biraz pop var içinde. İkisini birleştirdiğimi düşünüyorum.

Çok sevdiğin ve albümlerinde ilham aldığın isimlerden biri Zeki Müren. Peki, Zeki Müren’den bir eser okumayı düşünüyor musun?
Zeki Müren o kadar güzel bir yorumcu o kadar güzel bir karakter ki onun yaptığı bir şeyi yeniden yorumlamak çok fazla gibi geliyor. Açıkçası biraz cesaret gerektiriyor ama neden olmasın belki biraz zamanı var.

Sosyal medya ile aran nasıl, yakından takip ediyor musun?
Her gün her an değil ama zaman zaman takip ediyorum. Twitter ve İnstagram hesaplarımı kendim yönetiyorum. Oradalar da gündelik paylaşımlarda ya da fikir beyanlarında bulunuyorum.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Yeni bir şeyler üretme fikri, her zaman gelişimin önünü açar. Açılan üretim yolunda ise rekabetler d

Apple vs Samsung: Teknoloji Savaşı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

CHP'lilerden, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis toplantısıyla ilgili pes dedirten yalan

Cenk Tosun sahada sert evde romantik