• $ 6,2336
  • € 6,8843
  • 325.933
  • 105994
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bir bilim adamı ne zaman mucit olur?

Bilim en fazla neye dokunabilir, en çok neyi değiştirebilir? Neye hizmet ederse ‘insanlık’ gelişir? Peki bir bilim adamı ne zaman bir mucit olur ve ne yaparsa unutulmaz? Ya bir ‘sihirbaz’ olması için… Neler yapmalı en fazla?

Akın Çokuğurluel
kitap.eki@aksam.com.tr

Nikola Tesla. Sihirbaz. 1856 yılında, bugünkü Hırvatistan’a bağlı Smiljan’da başlayan ve neredeyse bir asıra yayılan, mucitlere ve Mucitler Çağı’na yakışan, tümüyle bilime adanmış bir hayat. Yıllar sonrasının teknolojisini şekillendirmeye çalışırken, içinde yaşadığı döneme ve meslektaşlarına yabancılaşan, hak ettiği değeri edinmek için yılmadan savaşan, yıkılsa da tekrar ayağa kalkmasını bilen Nikola Tesla, sağlam iradesi, sarsılmaz öz güveni ve asaletiyle yaşadığı döneminin bütün özelliklerini anlamamıza yardım etmiştir. Bilimi; sağlık, savunma, metafizik, uzay bilimleri gibi, o zaman akla kolay kolay gelmeyecek birçok alanda kullanarak günlük yaşamın içine almış ve tüm yönleriyle insanlığın hizmetine sunabilmiş ayrıcalıklı bir dâhidir. Yaşadığımız dünyada, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan floresan aydınlatmalar, televizyon ve radyo; sosyal iletişimimizin temeli olan telefon; savunma sektöründe çığır açan telsiz ve helikopterler; teknolojide hâlâ kullanılan bilgisayarlar, akıllı robotlar; müzik sektöründe gramofon gibi birçok dalda birçok ürün ve sistemin gelişiminde büyük bir rol oynamıştır Tesla. İsmi kitapların satırlarına ve zihinlere kazınmış Marconi, Edison gibi mucitler ile yaşadığı rekabet, mucitler dünyasının ibret verici izlerini taşımaktadır. Hayatı boyunca mütevazı kişiliğini korumuş ancak sahip olduğu değerlere sıkı sıkı sarılıp, bu değerlerinden hiçbir zaman ödün vermeyerek, mücadeleci ve ısrarcı tavrını cesurca sergileyen bir mucit olmuştur. İcatlarını hayata geçirebilmek için tüm zor şartlardan geçmeyi göze alarak; bu uğurda maddi olanaksızlıklara göğüs germek, hayallerini gerçekleştirmek uğruna Westinghouse ve Astor gibi döneminin önemli finansörlerine boyun eğmek zorunda kalmıştır Nikola Tesla. 

Gerçek bir sihirbaz

Nikola Tesla-Bir Dâhinin Biyografisi, dünyanın en önemli Tesla uzmanlarından biri olan Marc J. Seifer tarafından yazılmış ve başka hiçbir Tesla biyografisinde bulunmayan birçok özel belgeyi de içeriyor. Bu kitapla, Nikola Tesla’yı, sadece sıradan bir bilim adamı olarak değil, onu diğer mucitlerden ayıran ve gerçek bir ‘sihirbaz’ yapan farklı yönleri ile de tanıma fırsatı bulacaksınız.
“Sıklıkla, gökyüzünden yıldırımları çeken ve başka bir dünyaya ait sihirbaz olarak tanımlanan Tesla, kendisini Tanrı ile karşılaştırarak ve sık sık gezegenler arası iletişimden bahsedip manşetleri ele geçirmesiyle, doğaüstü kişiliğini desteklemeye çabaladı.” Evet. Tesla, farklıydı. Sadece, vücudunun içinden geçen renkli elektrik akımları, avucunun içinden saçtığı sihirli yıldırımlar ile kendini Tanrılaştırmaya çalışması, başka gezegenlerden canlılarla iletişim kuracağına, bir elektrik frekansı ile dünyanın sonunu dahi getireceğine inanması ile ilgili değildi bu farkı. O, içindeki gücün farkındaydı; bu güçle hayal edebileceği her şeyin gerçek olacağına tüm kalbiyle inanan ve hayallerine asla sınır koymayan bir çılgındı.

Hayatımın bir amacı vardı

“Yıllardır binlerce güvercin besledim. Ama bir tanesi vardı ki; kanatlarında açık gri dokunuşları olan bembeyaz güzel bir kuş... O, diğerlerinden farklıydı. Dişiydi. Tek yapmam gereken onu çağırmaktı, o zaman uçarak bana gelirdi. Bir erkeğin bir kadını sevdiği gibi sevdim o güvercini. O da beni sevdi. O olduğu sürece, hayatımın bir amacı vardı.”
Satırlar ve sayfalar boyunca güvercinleri besleyen bu ‘gizemli adamı’ okuyacak, aynı zamanda tüm mekanik dehasını sakat bir güvercinin tekrar uçmasını sağlayacak bir mekanizma tasarlamak için kullanan özel bir adamı da tanıyacaksınız. Hayalleri gibi ihtişamlı ama bir türlü tamamlanamamış sinyal kulesine, dostlarıyla yaptığı samimi sohbetlere, şiirlerine, para dilenen ısrarcı mektuplarına, yarım kalmış çocukluğuna, yaşadığı haksızlıklara, bir türlü alamadığı Nobel Ödülü hikâyelerine, ihanetlere, kadınlara ve erkeklere bakış açısına, otel odalarında sefalet ve lüks arasında gezinen yalnız hayatına da tanıklık edeceksiniz.
Şimdi, radyonuzun sesini kısın ve televizyonunuzu kapatın. Telefonunuzu elinizden bırakın hatta odanızın ışığını azaltın. Nasıl bir dünyanız olurdu; kıyaslayın. Düşünün. Daha sonra, Nikola Tesla – Bir Dâhinin Biyografisi’ni okumaya başlayın. Bilimin, bir ‘sihire’ nasıl dönüştüğünü anlayacaksınız.

Nikola Tesla
Bir Dâhinin Biyografisi 
Marc J. Seifer
Geoturka Yayımcılık 
578 sayfa


<p>İdlib'deki saldırıda şehit olan askerlerden beşinin naaşları, Hatay Devlet Hastanesindeki törenin

Bakan Akar, İdlib'deki hain saldırıda şehit olan askerlerimiz için düzenlenen törene katıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin ilk milli aktif fiberi üretildi

Ünlüler 'İdlib' için tek yürek oldu! Dualarımız Mehmetçiklerimizle...