• $ 6,2336
  • € 6,8843
  • 325.933
  • 105994
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Emniyet‘in paralel yıldızları!

Paralel yapının komiserlik sınavlarına müdahale ederek, Emniyet’in en kritik noktalarına nasıl sızdığı deşifre oldu. Soruların çalınması iddiasını araştıran müfettişler, sınavı kazanan 222 kişinin soyadlarının benzer olduğunu görünce soruşturma başlattı.

Emniyet ve yargıya sızan paralel yapının elemanları bir bir deşifre oluyor. Hükümete darbe girişimi olarak nitelendirilen 17 Aralık operasyonu sonrasında paralel yapıya yönelik başlatılan müfettiş incelemelerinde özellikle Emniyet yapılanmasıyla ilgili kritik bir tespit daha yapıldı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri, 2012'de düzenlenen “polis memurluğundan komiser yardımcılığına yükselme sınavlarında” paralel yapının soruları çalıp, kendilerine hizmet eden memurlara verdiği iddiaları üzerine soruşturma başlattı. 

HERKES ANKARA’DA SINAVA GİRDİ 

Bakanlık müfettişleri 2012 yılındaki sınavı kazanan polislerin sicil ve isim listesini tek tek değerlendirmeye aldı. 2012 yılının 25 Mart’ında yapılacak sınava 10 gün kala harçların yatırılmaması gerekçe gösterilerek başvuru tarihinin ertelenmesinden kuşkulanan müfettişler, yaklaşık 10 yıldır yapılmayan bir uygulamayla ek kontenjan açılmasını şüpheli buldu. Adayların 17 il merkezinde sınava girmesine rağmen ek kontenjanla kayıt yaptıranların hepsinin Ankara'da sınava girmesine dikkat çekildi. Emniyet Genel Müdürlüğü sınava giren ve kazananların listesini açıklamadı. Müfettişler sınava giren 330 kişinin de 90 ve üzeri puan aldığını tespit etti. Müfettişler kazanan 500 kişiden 222’sinin soyadlarının benzerlik gösterdiğini tespit etti. İsim listesindeki 69 soyadın bulunduğu listeyi AKŞAM ele geçirdi. Listede aynı soyadını taşıyan birçok isim var. İncelemeler sonucu bu kişilerin paralel yapıya yakın ailelerin bireyleri olduğu tespit edildi. 

17 ARALIK ÖNCESİ BİLGİ KAYNAĞI

Paralel yapının sınav sorularını verip komiser yardımcılığına yükselmesini sağladığı polis memurlarının çok kritik görevlerde de bulunduğu belirlendi. Bu polislerin özellikle 17 Aralık operasyonu öncesi bulundukları birimlerde paralel yapıya bilgi sızdırdığı değerlendiriliyor. Bu görevler arasında Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı, İstihbarat Daire Başkanlığı ve Personel Daire Başkanlığı yer alıyor. Müfettişlerin soruşturmasının ardından üst düzey Emniyet'çiler tespit edilecek.  


<p class='MsoNormal'>Türk askerinin Suriye rejimini ve rejime bağlı milisleri havdan  vurma görüntül

Son Dakika! Suriye'de rejim hedeflerinin vurulduğu yeni görüntüler…

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'nın başkonsolosluğunda toplandılar! İşte ilk kareler...

Türk spor kulüpleri Mehmetçiklerimizin yanında