• $ 6,1136
  • € 6,6297
  • 322.823
  • 116829
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Avrupa Konseyi’nden 'Şanghay' uyarısı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği Şanghay İşbirliği Örgütü tartışmalarıyla ilgili “Bu Avrupa’dan uzaklaşma manasına gelirse ben endişelenirim, AB de endişelenmeli.” şeklinde konuştu.

Jagland, CHP’nin eskiden ‘çok milliyetçi’ olduğunu savunurken, Kemal Kılıçdaroğlu’na Kürt meselesinin çözümüne verdiği destekten ötürü takdir ettiğini kaydetti.

Gelecek günlerde Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, AB’nin Türkiye’ye ‘aileden değilsin’ mesajı vermesini büyük hata olarak değerlendiriyor. ‘‘Türkiye artık hem Avrupa’da hem de dünyada mühim bir oyuncu. AB reformları olmasaydı, Türkiye hem siyasi reformları hem de iktisadi büyümeyi gerçekleştiremezdi. Bugün artık Türkiye’nin ekonomik gücü de hesaba katılmalı.’’ şeklinde konuşan eski Norveç Başbakanı Jagland, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) katılma teklifini AB’ye bir uyarı olarak yorumlayan Jagland, “Bu Avrupa’dan uzaklaşmak manasına gelirse hem biz hem de AB endişelenmeli.” dedi. Türkiye’nin Avrupa’yı terk edeceğine inanmadığının altını çizen Jagland, "Türkiye gibi büyük bir ülke sadece bir yöne bağımlı kalmanın doğru olmayacağını bilecek kadar akıllı. Erdoğan nihayetinde bir siyasetçi, AB’ye ‘tamamıyla size bağımlı değiliz’ mesajı vermek istemiş olabilir. Ancak bu teklif Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşması manasına gelirse, beni çok endişelendirir. AB’yi de ayrıca endişelendirmeli. Türkiye’nin AB üyeliğini her zaman destekledim. Türkiye’yi kaybedersek AB’nin büyük hata yapacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kürt meselesinin çözümü için başlatılan müzakerelere tam destek veren Jagland, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in ‘ırkçı’ olarak değerlendirilen ifadelerini ise ‘kabul edilemez’ diye niteledi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri "Şiddetten beslenen aşırı unsurlar bu tür süreçleri her zaman sabote ederler. Filistin’de, Sri Lanka’da böyle oldu. Burada da 40 yıldır devam eden bir çatışmadan bahsediyoruz. Türkiye Paris’tekine benzer provokasyonlara karşı dikkatli olmalı. Paris’teki cinayetlerin müzakereleri etkilememesine sevindim.’’ derken, ‘ırkçılık’ tartışmalarına yönelik ise "CHP’nin bu süreci desteklemesi çok olumlu. CHP eskiden çok milliyetçi ve saldırgan bir partiydi. Bu müzakerelerin geniş toplum kesimlerinden destek alması mühim. CHP’nin desteği olmadan bu müzakereleri yürütmek çok zor olurdu. Güler’in sözlerini kabul edilemez buluyorum. Bu tür siyasetçileri Avrupa’nın farklı ülkelerinde de görmek mümkün. Etrafta bu tür çılgın insanlardan çok var. Bu tür insanların kuvvetlenmesine ve süreçte etkili hale gelmelerine engel olmak lazım. Ben Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum. Bu siyasetin hem partisi hem de ülkesi için iyi olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Son dönemde Türkiye’de çok sayıda gazetecinin hapse atıldığını kaydeden Jagland, Türkiye’nin bu konuda sorunları olduğunu belirtti ancak bunun Çin seviyesinde olmadığını vurguladı.
 


Başkan Erdoğan, ırkçı saldırıdan yaralı kurtulan Muhammet Beyazkendir ile telefonda görüştü

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Fenerbahçe-Galatasaray