• $8,3164
  • €10,0956
  • 489.214
  • 1444.87
23 Mart 2011 Çarşamba

Ne jüri ne şef olmak asabiyet gerektirir

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Nihayet yemekle de ilgili düzgün bir yarışma programı başladı Türkiye'de diye düşünüyordum ki, MasterChef'in ukala jüri üyesi Batuhan Piatti işin tadını kaçırmaya başladı. Programın ilerleyen bölümlerinde reji daha az prim verir umarım bu görüntülere. Programın İngiliz, ABD ve Avustralya formatlarını izlemiştim. MasterChef Türkiye, Piatti'nin asabi tavırlarına rağmen yapım olarak hepsinden başarılı. İlerleyen bölümlerde yarışmacıların da daha yaratıcı yemeklerle jürinin karşısına gelmesini umuyorum.

MasterChef Türkiye'nin planlama aşamasında jüri üyelerinden biri olmam için uzun görüşmelerde bulunmuştuk. Peşinen söyleyeyim ki benim yerime jüri üyesi olan kişi Batuhan Piatti değil Erol Kaynar'dı. Erol Kaynar da Murat Bozok gibi jüri üyeliğine çok yakışmış. İkisi de bilgi ve deneyimleriyle yarışmadaki yerlerini çok iyi dolduruyorlar.
Batuhan Piatti ise herkese çatıyor, esip gürlüyor ve bu davranışlarına mazeret olarak bir şefin mutfakta da böyle sert olması gerektiğini gösteriyor. İyi de Batuhan Piatti kendini ispatlamış bir şef değil ki. Bir şefin kendini ispatlaması ancak kendi restoranını açması ya da bir işletmecinin restoranına imzasını koymasıyla olabilir.
Batuhan Piatti ise kendi restoranını açmak yerine ünlü İtalyan restoran zinciri Cipriani'nin Türkiye şubesinde çalışmayı seçmiş. Zincir restoranların mutfakları şefler için yaratıcılıklarını gösterecekleri mekanlar değildir. Bu tip restoranların şefleri dünyadaki diğer şubelerde ne yapılıyorsa, aynısını uygulamakla yükümlülerdir. Bir nevi kopyala-yapıştır şefliği yani.

Twitter'da birlikte yazdığımız yazıları bir süredir ihmal ediyordum. Konu uygun, fırsat bu fırsat Twitter'da da tartıştık:
yurtsan Birazdan MasterChef başlıyor Show'da. Batuhan Piatti bakalım yine kimlere nasıl köpürecek kendi kariyerine bakmadan. Hani kendi restoranını açmış, ismi imzası olmuş, yeteneğini ispatlamış yıldız bir şef olsa anlayacağım da, bu haliyle çok komik oluyor...
mlszrl Değil mi? Geçen gece izledim, sinirim tepeme geldi! O tabağa, o yemeklere davranışları, çatal bıçak fırlatışları! Ne ayıp.
esrainhouse Çok itici bir adam!
mlszrl Gordon Ramsey sanıyor sanırım kendisini?
yurtsan Bir restoran zincirinin kopyala-yapıştır şefi olan birinin yarışmacılara aşağılayıcı tavırlarla yaklaşması yazık.
ogozupek MasterChef'te Batuhan'ı (bey diyene de kızıyor) izleyen kim gidip de onun mutfağından yemek yer? Adam kendi kariyerini baltalıyor.
yurtsan Gidip yer insanlar, ben de yiyebilirim çünkü Piatti'nin şefliğini üstlendiği restoran ünlü bir restoran zinciri. Piatti'nin yaptığı, kendisine verilen reçeteleri uygulamaktan ibaret. Bu tip başarılı restoran zincirlerinde şube şefleri önemli değildir. Başarı merkezidir.
mirelle11 Dün akşam biraz MasterChef yarışmasına baktım. Batuhan Piatti gerçekten tahammül ötesi ukala bir şahıs, haklıymışsınız.
yurtsan Murat Bozok ve Erol Kaynar gibi isimlerin altında ezilmemek için saldırganlaşıyor sanırım Batuhan Piatti.
Meditrina Kendince Gordon Ramsey'e özeniyor, formatın orijinalinde o var ya. DVD'den seyredip ertesi gün adamın tarzını 'copy-paste' yapıyor.
yurtsan Gordon Ramsey'e özenmesi gereken biri varsa o da Murat Bozok. Yıllarca yanında çalışmış.
mervethemermaid Boş teneke çok ses çıkarır hesabı.
Sakarpiyon Sanırım yeni düzende sağa sola çemkirmezseniz dikkat çekemiyorsunuz. Söyledikleriniz ve yaptıklarınız ne kadar doğru olursa olsun :(
yurtsan Umarım Piatti'nin tavırları diğer jüri üyelerine de yansımaz.
guywithnicelegs Jüri üyesi Batuhan, meğer Donatella Piatti'nin oğluymuş ya :) D. Piatti uzun zamandır görünmüyor ya medyada, değil mi?
Meditrina Asıl eziklik, babası Türk olmasına rağmen daha havalı diye yıllarca annesinin soyadını (Piatti) kullanması.
Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı