• $15,944
  • €17,029
  • 948.044
  • 2380.9
12 Ekim 2011 Çarşamba

Jobs'ın ahmak palyaçoları

Steve Jobs Apple İcra Başkanlığı'ndan ayrıldığında Twitter'da şöyle yazmıştım; 'Steve Jobs'sız Apple'ın bundan sonraki ürünü elma marmeladı olur'.
Steve Jobs'ın başarılarını küçümsemek için değil, bilakis Jobs'ın büyüklüğünü, dehasını alkışlamak için içimden taşan bir ifadeydi bu.
Jobs'ın yaşamımda iPad'den, iPhone'dan çok daha önemli ve derin etkileri var. Bilgisayarı 80'li yıllarda onun ilk Macintosh'ları ile sevdim. O ilk Mac'leri kullanarak font bile yarattım. Hatta Rapsodi Dergisi'nin bir yerinde, bir cümlenin yazımında kullanmıştık bile. İkinci ve daha derin etkisi ise kullanmayı çok sevdiği 'bozo' (ahmak palyaço) nitelemesi aracılığıyla oldu. 2008'in sonu yaklaşıyordu. Hürriyet'te yazıyordum. Önümün tıkandığını hissettiğim günlerdi. Yapmak istediğim yenilikleri, statükocuların çıkardığı engeller yüzünden gerçekleştiremiyordum. Sisteme teslim olmuş, düzenimi koruma siperlerinin ardına çekilmiştim.
Steve Jobs'ın başarısında çok büyük payı olan pazarlama dahisi Guy Kawasaki ile öğle yemeğindeydik. Jobs'ın 'bozo' hikayelerini bu yemekte dinledim. Jobs başta rakiplerini ve kendi çalışanlarını sık sık 'ahmak palyaço', diyerek aşağıladığını önceden de duymuştum. Dinlemediğim 'bozo' kelimesinin ardındaki felsefeydi.
'Ahmak palyaçolara yenilmemelisin' diyerek tek bir cümleyle özetlemişti yemekte Kawasaki, Jobs'ın favori lafını, 'Öncü fikirleri anlamazlar, bağnazlıklarıyla sahip oldukları iktidarlarını koruyabilmek uğruna yeni fikirlerin başarılı olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Başarılı olmak istiyorsan 'bozo'lardan sakınmalısın. 'Bu öyle yapılmaz, bu çok denendi, bunun dünyada başka örneği var mı ki, bunun için çok erken' diyen ahmaklara asla yenilme'.
O gün masadan kalktığımda kararımı vermiştim. Bir ay içinde de uygulamaya koydum ve yeni bir hayata adım atma cesaretini gösterdim.
Kelebek etkisi bu olsa gerek. Dünyanın öbür ucundaki bir adamın, bir lafı yıllar sonra gelip bir başkasının hayatını kökünden değiştirebiliyor. Hele bu kelebek Steve Jobs gibi güçlü kanatları olan bir kelebekse.

İnanılmaz Huffington geliyor
Kim ne derse desin Yeni Medya dendi mi iki kaynak tanırım. Drudge Report ve Huffington Post. Facebook, Twitter, Blogger gibi diğerleri çok yenilikçi yayıncılık biçimlerini ortaya koymuş olsalar bile, yenilikçi metotları yayıncılık formatına çevirmeyi bilen bir tek bu iki sitedir.
Huffington Post'un benim için yeri daha da başkadır. Doğan Online'ın desteğiyle temellerini attığım bloga dayalı yayıncılık platformu Onpunto.com'un kuruluşu 2005'e, Huffington Post'un kuruluşuyla aynı döneme rastlar. Biri ne oldu, diğeri ne o da ayrı hikaye...
Ve Huffington Post'un kurucusu, Yeni Medya'nın kraliçesi Arianna Huffington bugün Türkiye'ye geliyor. Yarın Digital Age dergisinin ev sahipliğinde Swissotel'de gerçekleşek Digital Age Konferansı'nın ana konuşmacılığını yapacak.
Huffington'ın konuşmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

 Yeni Sosyal Medya  neonevar.naberler.com  - www.twitter.com/yurtsan

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor