• $16,1818
  • €17,3478
  • 968.293
  • 2375
27 Kasım 2011 Pazar

İş hızında Las Vegas

Geçtiğimiz hafta CA World konferansını izlemek üzere Las Vegas'taydım. Genellikle yılda dört kez ziyaret ettiğim Las Vegas'la bu kez arayı epey açmışım. Bir yıl önceki ziyaretimde ekonomik krizin etkilerini dışarıya fazla yansıtmayan şehirde, krizin etkileri bu kez çok açık görülüyor.
Las Vegas sokakları ve otelleri hafta sonları hala cıvıl cıvıl. Hafta içi günler ise tam tersine sessiz, sakin.
Las Vegas'taki değişimi ekonomik krizin ilk başladığı günlerden beri yakından izleyebildim. Aslına bakacak olursak ekonomik krizle en başından beri epey iyi başa çıktı. Ziyaretçilerinin ekonomik darboğaza bağlı farklılaşan profiline ve isteklerine cevap verecek değişimleri hızla adapte etti.
Bu değişimler çıplak gözle en çok restoran sektöründe gözleniyor. Tek bir ana cadde üzerinde yan yana sıralanmış her biri en az iki, üç yıldız şefin restoranına ev sahipliği yapan devasa otelleriyle Las Vegas, dünyada metrekareye en fazla yıldız şefin düştüğü şehirdir sanırım.
Lüks sektörü ekonomik krizlerden kısa vadede fazla etkilenmese de krizin uzaması en çok bu lüks restoranları etkilemiş görünüyor. Bir kısmı kapısına kilidini vurmuş, bir kısmı haftanın sadece belli günleri kapısını aralık tutmaya başlamış, hemen hepsi fiyatlarını özellikle de şarap listesindeki rakamları düşürmüşler. Bir kısmı da isimlerinde ufak tefek değişiklikler yaparak, lüks restoranlarını kaliteli yemekleri daha makul fiyatlardan sunan mütevazi restoranlara dönüştürmüşler.
Sonuç olarak değişen müşteri taleplerine hızla cevap veremeyenler sahneden çekilirken, Las Vegas'ın büyük çoğuunluğu kendi kendini hızla dönüştürmesini bilerek ekonomik krize intibak etmeyi başarmış.
CA World konferansının bu yılki temasının da bu dönüşüme uygun olması tesadüf değil tabii ki. Konferansın sloganı 'İş hızında BT' her şeyi çok güzel özetliyor.
Bilişim Teknolojileri (BT) çok değil birkaç yıl öncesine kadar iş dünyasına hız getiren bir araç olarak görülürdü. BT şirketler için hızlı büyümenin motoruydu.
Günümüzün değişen şartlarında ise büyümek değil az kaynakla çok iş yapıp, değişen ortama hızla ayak uydurmak önem kazandı. Yani artık işlerin BT hızında büyüdüğü dönem geride kaldı, BT'nin işlerin çok büyük hızla değişen gereksinimlerine yetişebilir olması önem kazandı. Üstelik ekonomik daralmanın ardından gelecek refah döneminde de sürecek bir trend bu.
Büyük şirketlerin teknoloji yapıları zaman içerisinden öylesine büyüdü ve karmaşıklaştı ki, en ufak bir servis gereksinimi şirketlerin BT departmanları için aylar sürecek projeler anlamına gelmeye başladı. Oysa günümüz iş dünyasının rekabetçi ortamının böylesi bekleme sürelerine tahammülü yok. Değişen ortamın getirdiği yenilikçi iş taleplerinin hızına BT'nin yetişmesi gerekiyor artık.
CA Technologies, Las Vegas'ta yapılan konferansda iş dünyasına bu çözümü vadediyordu. Sunduğu BT altyapısı modeliyle, kurulumuyla, otomatizasyonuyla, güvenilirliğiyle ve güvenliğiyle şirketin teknoloji altyapısı ne kadar karmaşık olursa olsun kolay yönetim ve hızlı değişim sözü veriyordu.
Ve doğrusu ekonomik krize ziyaretçilerini dinlemesini, ihtiyaçlarını kavramasını, hızla cevap vermesini bilen Las Vegas, bu mesajların verilmesi için doğru bir yer seçimiydi.

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com


<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti