• $13,5069
  • €15,2982
  • 797.68
  • 2011.16
30 Ocak 2011 Pazar

İnternet erişimi bizde de toptan kapatılabilir

Bilişimin dünya devlerinden birinin Türkiye yöneticisi Twitter'da Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir ve bana soruyordu, 'Mısır'da neler olduğunu takip eden var mı? İnternet dahil tüm iletişim kesildi deniyor' diye...

Mısır'da neler olduğunun cevabı basit. Zamanı gelince Türkiye'de de yaşayacağımız şey oldu Mısır'da. Önceden sessiz sedasız hazırlanan, hazırlanırken kimsenin umurunda olmayan, medyanın ve aydınların görmezden geldiği sansür altyapısı düğmeye basılıp aktive edildi.

Cuma akşam saatlerinde biz bunları konuşurken yeni bir haber daha geldi. Kullanıcı kaynaklı haberde Suriye'nin de İnternet erişimini tamamen kapatmış olabileceği ya da kapatmaya hazırlandığı iddia ediliyordu. İlerleyen saatlerde Suriye'de böyle bir uygulama olmadığı (en azından şimdilik) anlaşıldı, haber düzeltildi. Ancak kuşkular dağılmadı tabii. Gerektiğinde Suriye'de de, Suudi Arabistan'da da, İran'da da, Türkiye'de de İnternet erişimi tamamen kapatılabilir.

Peki gerektiğinde İnternet'e erişimini tamamen engelleyebilecek bir altyapı kuran ülkelerin ortak noktası ne? Hepsinin Ortadoğu ülkesi olması mı? Hayır. Hepsinin ortak noktası İnternet'i dünyayla bütünleşmenin bir aracı olarak gören ülkeler değil, İnternet'i bir dış tehdit olarak gören zihniyete sahip ülkeler olması.

En az 15 yıldır yazıyorum. Türkiye'de İnternet'i sansürlemeye yönelik ciddi bir niyet ve sistematik bir çaba olduğuna, her seferinde sağlam örnekler vererek dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu çaba Ak Parti iktidarları döneminde başlamadı. 1995'den bu yana tüm iktidarların ve derin devletin ortak arzusu.

İnternet erişiminde fiili tekel kurduran ve bu tekelin devamına göz yuman siyasi irade de bu zihniyetin, İnternet'i dünyayla bütünleşme aracı değil bir düşman olarak görme zihniyetinin sonucu. Asıl görevi telekomünikasyon sektöründe serbestleşmeyi, serbest rekabeti sağlayacak regülasyonları yapmak olması gereken Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) regülatör cübbesi yerine sansürcübaşı kostümünün dikilmesi ve giydirilmesi de bu zihniyetin sonucu.

YouTube sansürünün bir hokkabazlık oyunuyla kaldırılmasına rağmen başımızın üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallandırılmaya devam eden İnternet Yasası, sadece Ak Parti'nin değil bu yasaya muhalefet etmeyen, hatta çıkarken destekleyen tüm partilerin eseri.

Sahi, hani bu İnternet Yasası'na Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ana Muhalefet Partisi Başkanı dahil herkes karşıydı, herkes değiştirilmesini istiyordu? N'oldu? Bütün mesele YouTube'un mu sansürlenmesiydi? YouTube sansürü el çabukluğu marifet kaldırıldı, milletin gözünü boyamaya yetti mi?

Evet yetti. Acı ama gerçek. Medyanın, köşe yazarlarının gözünü boyayıp maşa gibi kullanmaya bir göz boyama gösterisi yetiyor. Yoksa buzdağının ucu bile olmayan YouTube sansürü kalktı diye, İnternet sansürünün gündemden bir anda düşmesi, köşe yazarlarının artık bu ciddi konuda tek satır kalem oynatmaması başka neyle açıklanabilir?

Yasa orada duruyor beyler! Toptan İnternet sansürüne olanak veren fiili tekel karşınızda hanımlar! Sesinizi çıkarmanız için illa birinin düğmeye basıp ışıkları kapatması mı gerekiyor?
------------------------
Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı