• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
3 Haziran 2012 Pazar

Geleneksel havai fişek görgüsüzlüğü mevsimi açılıyor

Müjdeler olsun, kış günleri boyunca süren uzun bekleyiş sona erdi ve İstanbul beklediği havai fişek mevsimine kavuşuyor. Soğuk kış günleri boyunca yaşanan sessiz, huzur dolu günlerinden bıkkınlık getiren İstanbullular, artık gelenekselleşen havai fişek mevsimini görkemli kutlamalarla, Boğaziçi'nde atılan havai fişeklerle coşkulu bir şekilde karşılamaya hazırlanıyorlar.
On bilmem kaçıncı geleneksel havai fişek görgüsüzlüğü mevsiminin açılış günlerinde İstanbullular'ın yarımşar saat arayla birbiri ardına yapılan ve her biri onar dakika süren patlama seanslarıyla gecelerini renklendirmeleri bekleniyor.
Yapılan kutlamalara katılanlar arasında gece gerdeğe gireceğini tüm İstanbul'a muştulayanların çoğunlukta olması bu yıl da olağan karşılanacak. Bazı kutlamacıların heyecanlarını yenemeyip, gece gerdeğe girdikten sonra da başarılarını havai fişek atarak cümle aleme duyurduklarına her yıl olduğu gibi bu yılda şahit olacağız.
Genellikle iki çarpı kırk gün kırk gece süren İstanbul Havai Fişek Geceleri'nin, gösterilerin gelenekselleşmesi şerefine bu yıl üç çarpı kırk gün kırk gece yapılması bekleniyor.
Havai fişek gösterileriyle ilgili bu yıl da herhangi bir açıklama yapması beklenmeyen İstanbul Valiliği'nin, Çevre ve Orman Bakanlığı Yönetmeliğine göre yasak olan gösterilere nasıl olup da izin verdikleriyle ilgili bu yıl da sessiz kalacağı dolaşan söylentiler arasında. İstanbul Valiliği'nin İstanbul Geleneksel Havai Fişek Geceleri etkinliklerine, İstanbullular'ı koltuklarında zıplatacak kadar neşelendiren gösterilerden rahatsız olan kendini bilmezlerin şikayetleriyle maytap geçerek katılması bekleniyor.
Gece kulüplerinin yarattığı gürültü kirliliğiyle haklı olarak cengaverce savaşan Çevre Bakanlığı'nın da İstanbul Geleneksel Havai Fişek Geceleri etkinliklerine seyirci olarak şeref tribününden katılacağı, Bakanlık'a yakın kaynaklardan bize ulaşan ön bilgiler arasında.
Bu arada bu yılın sürprizinin ise yandaş gazete yazarlarından geleceği iddia ediliyor. Kaynağından doğrulatamadığımız iddialara göre havai fişek gösterilerinin gelenekselleşmesini vesile gören bazı yazarlar 'Her gelenek için olduğu gibi bu yeni geleneğimiz de yaşatılmalı', diyerek İstanbul Geleneksel Havai Fişek Geceleri'ne destek verecekler. Aynı yazarların bu yıl İstanbul Geleneksel Havai Fişek Geceleri'nin tam ortasına rastlayan Ramazan ayı süresince geceleri sokakları inleten Ramazan davulcularını da gelenek olduğu gerekçesiyle alkışlayan yazılar yazacağı iddialar arasında.
Ancak güvenilir kaynaklarımız, 'Töre cinayetleri de adı üzerinde gelenek. Gelenek olduğu için bu cinayetleri de mi destekleyeceğiz?', diye soranların yandaş yazarlardan cevap alıp alamayacakları konusunda bilgileri olmadığını belirtiyorlar.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''