• $13,5377
  • €15,4339
  • 787.701
  • 2068.29
26 Ocak 2011 Çarşamba

F klavye Türkçe'nin yıkık kalesidir

Okullarda F klavyenin zorunlu olacağı açıklamasına sevindim sevinmesine ya, Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonları bile denetlenemezken, F klavye standardının uygulanabilecek olması bana pek gerçekçi gelmiyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in okul ve kamu kurumlarında F klavye kullanımını zorunlu kılmayı planladıkları açıklaması yine de sevindirici. Ekrem Erdem, Türkçemizi teknolojideki gelişmelerin tehditlerinden korumaya gönül vermiş bir isim. 2006'da Meclis'te kurulan komisyondaki çalışmalar başta olmak üzere, yıllardır bu konu üzerinde duruyor.

F klavyenin okullarda zorunlu olacağı açıklaması üzerine manasız, eski bir tartışma yine alevlendi. F klavye standardının okullarda ve resmi dairelerde zorunlu kılınmasına karşı çıkanların en büyük savı Q klavyenin dünyada yaygın olması.

Bu çok anlamsız bir sav. Dünyada yaygın olarak Q klavye kullanılıyor, biz F klavyeye alışık olursak yurtdışına gittiğimizde zorluk çekeriz mantığının, dünyada en yaygın konuşulan dil İngilizce, yurtdışına çıktığımızda yabancılık çekmemek için resmi dilimiz Türkçe değil, İngilizce olsun demekten hiçbir farkı yok.

F klavye, İhsan Yener'in Türkçe yazmaya uygun bir klavye dizilişini aramaya yönelik Ar-Ge çalışmalarının ürünü. 20 Ekim 1955'ten beri Türk standardı olarak kabul edilmiş. Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı yıllara kadar da Türkiye'nin her yerinde yaygın olarak F klavye kullanılmış. Sorun da işte bu noktada başlamış.

Bilgisayar ithalatçıları, Türkiye'ye getirdikleri bilgisayarların klavyelerini Türk standartlarına uygun olarak F klavye dizilişiyle ürettirmelerinin getireceği birkaç kuruşluk maliyetten kaçmak için uyduruk bir klavye düzeni keşfetmişler. Türkçe harfleri klavyenin sağ tarafındaki az kullanılan kimi işaretlerin yerine koymuş ve maliyetlerini birkaç kuruş düşürmüşler. Sanayi Bakanlığı filan da uyumuş, Türk standartlarına aykırı bu uyduruk klavyelerin ithalatına göz yummuş.

Hayatında bir klavyeyle ilk kez bilgisayar satın alırken karşılaşan tüketicilerin bilinçsizliği de eklenince, zamanla uyduruk Q klavye yaygınlaşmış, F klavyenin pabucu dama atılmış.

Teknolojinin Türkçemize tehdidi bir Türk standardının, uyduruk bir klavyeye kurban edilmesiyle bitse iyi. Cep telefonu kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte sadece Türkçe klavyeler değil Türkçemiz toptan tehdit altında.

Türkiye'ye ithal edilen cep telefonlarına uzun yıllar boyunca Türkçe harfleri destekleme standardı getirilmediği için, yabancı markalar Türk tüketicilerine yıllarca Türkçe özürlü modellerini kakaladılar. Bunun sonucu tüketicinin cep telefonlarıyla mesajlaşırken Türkçe harfleri kullanmama alışkanlığı edinmesi oldu.

Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) 2009'da çıkarttığı yönetmelik geç kalmış ama önemli bir adımdı. Yönetmelikle Türkiye'de satılacak cep telefonlarına Türkçe harfleri destekleme zorunluluğu getirildi. Ancak yönetmelik yalapşap hazırlandığı için Türkçe klavye standardı açık bir şekilde tanımlanmadı. Sonuçta da tarih tekerrür etti ve cep telefonu ithalatçıları uyduruk tuş takımları icat ederek Türk tüketicisine bir kez daha uyduruk ürünler kakalamayı başardılar. Şu anda Türkçe harfleri destekliyormuş gibi görünen ve BTK'dan ithalat izni alan cep telefonlarının hiçbirinde Türkçe harfleri kullanmak pratik değil. BTK'nın da zaten umurunda değil.

5 Ocak tarihli yazımda, BTK'nın Türkçe karakter desteği olmayan iPad'in, kullanması pratikte mümkün olmayan uyduruk klavye çözümleri sunan iPhone dahil çeşitli cep telefonu marka ve modellerinin Türkiye'ye ithaline nasıl izin verdiklerini açıkça sormuştum. Aradan 20 gün geçmesine rağmen, yolsuzlukla ilgili BTK'dan ses yok.

 Yeni Sosyal Medya
 www.twitter.com/yurtsan -  www.neonebu.com

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...