• $15,5646
  • €16,2604
  • 900.246
  • 2422.59
9 Şubat 2011 Çarşamba

Bulunmaz Hint kumaşından biçilmiş Türk modeli

Beta test yayınına başlayan gündem tartışma platformu naberler.com her gün halkın üzerinde en çok konuştuğu konuları alıp, tartışmaya açıyor. İnternet kullanıcılarının üyelikle, şifreyle uğraşmadan kolayca görüşlerini paylaşmasına olanak veren platformda tartışılan dünkü konulardan biri de Türkiye'nin başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerine model gösterilmesiydi.

Örneğin  Murat Heper, 'Türkiye Ortadoğu için ağabeydir, rol modeldir' diyerek tanımlıyordu Türkiye'ye yakıştırılan yeni rolü. 'Türkiye Cumhuriyeti'nin hayatı bir romandır aslında, oku oku bitmez' diyordu yazısında Heper. 'Bu kadar badire atlatıp, acı çeken, batan, çıkan, büyüyen küçülen ama her şeye rağmen dimdik ayakta duran, bin sene devam eden devlet kültürüne hiçbir toplum sahip değildir. Böyle bir dinamiğin model olmasından daha doğal bir şey yoktur.'

Murat Heper'in destansı tanımı hoşuma gitti gitmesine ya yine de 'Mısır'a model olarak önerilen Türkiye modeli de ne ola ki?' diye kendi kendime sormadan edemedim. Öyle ya Twitter ateşiyle fitilleri tutuşan ülkeler için herkesin ortak arzusu demokrasinin gelmesi değil mi? Ve eğer Batı'nın samimi arzusu gerçekten demokrasinin gelmesiyse bu ülkelere, neden örneğin bir Fransa, bir İngiltere modelinden değil de Türkiye modelinden bahsediliyor?

Demokrasinin beşiği Batı medeniyetinden farklı bazı yönleri olmalı ki demokrasimizin, model olarak Batı demokrasileri değil bizimkisi gösterilsin.
Yani demek ki, demokrasimizin kaynamaya/kaynatılmaya başlayan bölge ülkelerine Batı demokrasileri yerine model olarak gösterilmesine neden olabilecek farklılığı ne olabilir, buna bakmak gerekiyor.

Türk demokrasisini Batılı demokrasilerden ayırıp Arap dünyasına örnek ülke yapan, acaba hangi nevi şahsına münhasır özelliğidir?

- Seçmenlerin önemli bir bölümünü Meclis dışında bırakmayı, azınlık oyuyla Meclis'te mutlak çoğunluk sağlamayı olanaklı kılan yüksek seçim barajı mıdır Türk modelini Arap ülkeleri için, AB ve ABD gözünde bulunmaz Hint kumaşı kılan?

- Yoksa yargının iktidarın noteri olmasını arzulayan, güçler ayrılığına tahammülü olmayan demokrasi anlayışı mıdır bizi eşsiz kılan?

- Ya da polisi sokaklarda gösteri yapanların üzerine copla yürüten, biber gazı sıktıran demokratlığımız mıdır muhteşem özelliğimiz?

- O da değilse, ıslıklı protestoyu makama hakaret belleyen üstün hukuk anlayışımız mıdır demokrasimizin başını arşa erdiren?

- Hadi o da olmadı, insanları yargısız, infazsız yıllarca hapislerde süründüren hukuk düzeyimiz midir üstünlüğümüz?

- Yangından mal kaçırır gibi Meclis'ten torba torba yasa çıkartma marifetine sahip olması mıdır demokrasi kültürümüzü örnek kılan?

- Hah buldum! Bunlardan hiçbiri değil tabii ki demokrasimizi Batılı ülkelerin demokrasisinden Arap ülkelerinin diktatörlüklerine, krallıklarına yakın kılan... YouTube'u dize getirmeyi başaran, binlerce siteye erişimi engelleyen, gerektiğinde Twitter'ı, Facebook'u, Google'ı bir düğmeye basarak buhar etme gücüne sahip eşsiz İnternet sansür altyapımız bizi bölgeye örnek ülke yapan asıl değerimiz. Yatıp kalkıp değerini bilelim...
 Yeni Sosyal Medya
 www.twitter.com/
 yurtsan - www.neonebu.com

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi