• $13,5429
  • €15,3572
  • 789.308
  • 1979.83
27 Mayıs 2012 Pazar

Ballı Silisyum Vadisi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Google'ın merkezini ziyaret etti. Çok merak ediyorum, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım şimdi de çıkıp, 'Türkiye'den Cumhurbaşkanı'nı götüreceksin merkezine, dolaştıracaksın. Ondan sonra da Türkiye'nin bilişim stratejilerini, Fatih Projesi alımlarını tarafsız denetleyecek. Böyle şey olmaz', diyecek mi? Demeyecek tabii, Türkiye'ye gerçekten hayırları olabilecek böylesi bir ziyaret için demesi de abes olurdu. Ama madem diyemeyecek, o halde iki yıl önceki lafları için özür dilemesini beklemek de benim hakkım.
Cumhurbaşkanı Gül'ün Silisyum Vadisi'ndeki bilişim devlerinin merkezlerine yaptığı turun bir benzerini iki yıl önce yapmıştım. Facebook'un, Google'ın, Twitter'ın merkezlerini gezmiş, üst düzey yöneticileriyle görüşmüştüm. Hatta Twitter'ın kurucularından Biz Stone ile, Twitter kullanıcılarının o anda canlı olarak Twitter'dan gönderdikleri sorularla söyleşi yapmıştım.
YouTube'un Türkiye'de hala sansürlendiği yıllardı. Ulaştırma Bakanı sansüre garip bir gerekçe bulmuş, Google'ın vergi borçları yüzünden sansürlendiği gibi bir şeyler söylüyordu. Gazetelerimiz de papağan gibi yazıyordu. Sahi n'oldu şimdi Google'ın o vergi borçları? Cumhurbaşkanı'na eşlik eden gazeteciler vergi borcunu neden sormadılar? Hepsi ödendi mi de o sanal borcun; YouTube açıldı, önce Başbakanımız, sonra Cumhurbaşkanımız Google'ın merkezini ziyaret etti? Neyse baştaki konuma döneyim. Binali Yıldırım YouTube sansürünü sık sık eleştiren yazılarımı o günlerde şu sözleriyle vurmaya kalkmıştı, 'İnternet'e özgürlük diye, Türkiye'den adamları götüreceksin merkezine. Onları dolaştıracaksın ondan sonra da yazıp çizecek. Böyle şey olmaz'...
Bal gibi oluyormuş değil mi Sayın Yıldırım? Gecikmiş özrünüzü bekliyorum.
Gelecek yazı: Silisyum Vadisi turu devlet erkanımız için en ballı gezi gerçekten. Ama öyle bir bal değil bu... Buradaki bilişim devlerini ziyaret etmenin, hatta vadinin havasını koklamanın bile ufuk açıcı paha biçilmez bir etkisi var. Bu vadiden almamız gerektiğini düşündüğüm esinlere de bir sonraki yazımda değineceğim.

En avantajlı mil programı
Mil programı çok daha avantajlı ve kullanışlı olduğu için özellikle ABD uçuşlarımda Star Alliance programının üyesi THY yerine Sky Team programının üyesi Delta'yı tercih ederim. THY'de olduğu gibi kullanılmayan millerim ikide bir yanmaz, çok daha kolay ve az mile ücretsiz uçuş bulurum, kabin sınıfı terfilerinden daha sık yararlanırım. Hele Delta'nın Atatürk Havalimanı'ndaki onlarca yıllık deneyimli yer ekibini hiç kimseye değişmem. Öyle bir ekiptir ki bu istisnasız her yolcuya birinci sınıf yolcu muamelesi yapar, her sorunlarına çare bulmak için kendilerini paralarlar.
Öte yandan medyamızın bazı yazarlarının kalemlerinden okudukça ve THY reklamlarını seyrettikçe THY'nin uçuştaki servis kalitesine imrenmiyor da değildim. Yıllardır ABD'ye THY ile uçmadığım için THY'nin servisi hep bir hoş düşünceydi benim için.  Taa ki Delta birkaç ay önce Economy Comfort sınıfını açıncaya ve THY ile son zamanlarda uçan arkadaşlarımdan duyduklarım birikmeye başlayana dek.
Son zamanlarda THY ile ABD'ye ekonomi sınıfında uçup da, memnun kalan bir arkadaşıma rastlamadım. Daha bir hafta önce aynı uçakta uçan arkadaşlarım servisin ve yemeklerin kötülüğünden dert yanıyorlardı. İlaç içmek için uçak kalkmadan önce su isteyen arkadaşıma su ancak yemekten sonra gelmiş. Yanlış yazmadım, yemek sırasında değil yemekten sonra... Geçen haftaki İstanbul-Washington DC seferinde de 11 saatlik yol boyunca tuvaletlerde tek damla su akmamış.
Delta'da ise tam tersine bir gelişme yaşanıyor. 'Economy Comfort' sınıfı açıldıktan sonra servis ve yemek kalitesi sadece bu özel, 'business'ı aratmayan koltuklarda değil sıradan ekonomi koltuklarında da epey artmış durumda. Geçenlerde sıradan ekonomi sınıfında NY'a uçan bir arkadaşım, 'servis o kadar bol ve sürekliydi ki', diye anlatıyordu, 'uyumaya bile ihtiyaç duymadım, göz açıp kapayıncaya kadar geçti o koca 11 saat'...

twitter.com/yurtsan - onkapak.com/yurtsan

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı