• $8,4041
  • €10,0307
  • 489.181
  • 1408.81
4 Kasım 2013 Pazartesi

‘Türbanı’ siyasete alet etmek

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
YAZARIN SAYFASI

Türkiye 90 sene sonra bir anormallikten kurtuldu. Dört vekil başörtülü olarak genel kurula katıldı. Şaşıracaksınız (!) ama Türkiye hâlâ laik ve demokratik bir cumhuriyet... 
Başörtüsüne ilişkin Kemalist çevrelerden hep “benim de babaannem başörtülü ama...” cümlesiyle başlayan yasak meşrulaştırma çabalarını veya kaçak dövüşmeleri duyarız. Çünkü delikanlı Kemalist nadir bulunur. Cümlenin devamı farklı ezberlerle gelir: 
- Ama benim babaannem türbanı siyasete alet etmezdi. 
- Ama benim babaannem cumhuriyete meydan okumazdı. 
- Ama benim babaannem Atatürk kadınıydı... 
Örnekler uzayıp gider. Bir de bunun “namaz kılan ama her akşam bir kadeh içen büyükbaba” versiyonu vardır ki ona hiç girmeyelim. Bu yasak, dayanak olarak yasaların değil babaannelerin başörtüsünün gösterildiği yüzsüz bir yasaktı. Önce subjektif bir türban tanımı yapıldı, biraz şekle ama daha fazla da niyete önem verildi. Daha sonra da niyet avcılığına başlandı. Varılan sonuç: Babaanne versiyonu masumdu ama vekil-üniversiteli versiyonu rejime başkaldırıydı. Bu arada babaanne versiyonunun genel kurula girmesine izin verilir miydi acaba? 

Meğer herkes özgürlükçüymüş... 

Hafta içi medyamızın vahim halini gözler önüne serecek mukayeseli yazılar dolaştı sosyal medyada. Merve Kavakçı Meclis’e başörtülü olarak girdiğinde yazılanlar ve aynı yazarların şimdi ne yazdıkları kayda düşüldü. Fark, hem “insan gerçekten de 180 derece değişebilirmiş” hem de “aynı insan tekrar 180 derece değişebilir” dedirtiyor. Kaosa kalkan el sayıcıları, şimdi kaç kere “başörtülüler Meclis’e girebilir” yazdığını sayıyor. Bu bir gelişme ama yazardan değil Türkiye’nin şartlarından kaynaklanan bir gelişme. Yazar yerinde sayıyor fakat yazara rağmen Türkiye gelişiyor. 
CHP de, Şafak Pavey-Muharrem İnce ikilisinin genel kurul konuşmalarıyla başörtüsü konusunda hâlâ yerinde saydığını gösteriyor. CHP’nin başörtülü vekili var oluşsal bir tehdit olarak algılaması ve milletin bir gerçeğine sadece kozmetik değişiklerle yaklaşması, kendi açılarından büyük bir kayıp. 

Naftalin kokulu önyargılar 

CHP fiziken (!) başörtülü vekillere karşı çıkmamış. Tamam, “Meclis’te uzlaşı var” mesajı verilmek isteniyor. Fakat bu uzlaşı pembeliği, kimseyi CHP’nin başörtülü vekilleri içlerine sindirdiği düşüncesine itmemeli. Meclis’teki iki konuşma da CHP’nin başörtüsüne ilişkin algısını ve siyasi pozisyonunu özünde zerre değiştirmediğini gösteriyor. 
Bir tarafta “AK Parti oy kazanmasın diye başörtüsüne karşı çıkmama” anlayışı, diğer tarafta da düşük zekâ seviyeli bir konuşma metnini başöğretmen edasıyla okuma tezatı veya cahil cesareti, CHP’nin mevcut pozisyonunu gözler önüne seriyor. 
AK Parti oy kazanmasın diye başörtüsüne karşı çıkmama, kelimenin tam anlamıyla başörtüsünü siyasete alet etmektir. Oy hesabı CHP’nin başörtülü vekile ilişkin tavrını şekillendirmiş, oy-başörtüsü ilişkisini milletin kodlarıyla açıklama uğraşına girmektense CHP sözcüleri Kemalist tabanına “başörtülü vekile karşıyız ama elimizden bir şey gelmiyor” mesajını vermeyi yeğlemişlerdir. 
Diğer taraftansa nedensellik bağını anlamaktan yoksun zekâ seviyelerine aldırmaksızın, bugüne kadar sürdürdükleri başörtülü-eğitime muhtaç (cahil) kadın ilişkisine matuf, 1920’lerden kalma, naftalin kokulu, çiçekli, Kemalist önyargılarını, Meclis kürsüsünden etrafa saçmışlardır. “Özgürlüğünüzü bize borçlusunuz” şeklindeki “işgalci Amerikan askeri ağzıyla” borç edebiyatı yapıp, kendilerine hayali, kozmik bir kurucu güç atfetmişlerdir. 
“Türbanı” bugüne kadar siyasete alet eden önyargı, türbanı bundan sonra da siyasete alet etmeye devam edecektir. Çünkü “türban” sadece siyasete alet edebildikleri ölçüde yasaklayabileceklerini düşündükleri bir millet gerçeğidir.   

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Sosyal medyadaki 'Help Turkey' provokasyonuna tepkiler sürüyor.

'Help Turkey' provokasyonuna 'Wedontneedhelp' karşılığı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor