• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
21 Şubat 2020 Cuma

Bizim kütüphane

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş

Eğitim hayatımın kayda değer bir bölümünü yurtdışında geçirdim. Bilen bilir, insan istemsizce kendisini vatanıyla yaşadığı ülke arasında kıyas yaparken bulur. Vatanını özlerken, yaşadığı ülkede imrendiği şeyler olur. Kimisi intizama, kimisi yollara, kimisi yaşamın kolaylığına imrenir. Amerika ile Türkiye kıyaslaması yaptığımda en fazla imrendiğim şey, Amerikan kütüphaneleri olmuştur. Kütüphaneleri salt olarak insanların kitap alıp okuduğu bir mekân olarak görmeyen birisi olarak, yaşamın merkezinde yer alabilecek şekilde inşa ve tefriş edilmiş kütüphanelere hayranlığımı hiçbir zaman gizlemedim. Türkiye’nin en büyük eksiklerinden birisinin tam da bu şekilde kurgulanmış kütüphaneler olduğuna inandım.

Her yaştan öğrenci ve öğrenciliği hiç bitmeyen tüm vatandaşların zihni sığınağı olabilecek bir kütüphane ihtiyacı uzun süredir vardı. İçeriye adım attığınız andan itibaren kendinizi uzun bir öğrenme deneyimine sokacağınız, etrafınızda kitaplardan süzülen harflerin uçuştuğu, rafların arasından geçerken antik çağlardan bugüne uzanan bir zaman yolculuğu yapabileceğiniz bir kütüphane, hem insana hem topluma hem de devlete yapılan en büyük yatırımlardan bir tanesidir. Bu sebepten, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin hamisi Cumhurbaşkanımızdan inşaatında çalışan tüm işçilerine kadar emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

İçeriye giriyorsunuz, önceden kendiniz için rezerve ettirdiğiniz piyasada bulunması zor bir kitabı alıp sessiz bir köşede okuyorsunuz. Kataloglardan aradığınız kitabı bulamadığınızda önce diğer şehirlerde ağın içindeki kütüphanelerden belirli bir süreliğine kitabı ödünç almak için isteyebiliyorsunuz. Eğer kitap hiçbir yerde yoksa kitabın edinilmesinin önemini anlatarak kütüphane yönetimine başvuruyor ve belirli bir süre içerisinde temin edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğitimli kütüphane görevlileriyle literatürü tartışabiliyorsunuz.

Araştırma yaptığınız konu için rafların arasında dolaşırken gözünüze ilginç bir başlık ilişiyor. Kitabı yerinden nazikçe alıp, yere oturup incelemeye başlıyorsunuz. Hemen o kitabın yanında daha önce hiç duymadığınız bir kitap daha görüyor ve yeni bir perspektife yelken açıyorsunuz. Literatüre hâkimiyetiniz genişliyor, kitabı hissediyorsunuz, kitap sizi başka raftaki bir konuya bir kitaba yönlendiriyor. En güzeli kimse size “kapanış saatimiz gelmiştir” demiyor. Kitapla, bilgiyle, ilimle aranızda bariyer yok. Kesintisiz erişim imkânı var.

Mimarisinden konseptine kadar her konuda değeri ileride daha da iyi anlaşılacak olan bu güzel kütüphane, Türkiye’nin ilmi seferberliğinin merkezine yerleşecek. Bu kütüphane öğrencileri mezun edecek, yüksek lisans-doktora tezleri yazdıracak. Millete faydalı projeler bu kütüphanenin etüt odalarında hazırlanacak. Çocuklar kitapla burada tanışacak. Yediden yetmişe millet vaktini daha iyi değerlendirmeyi burada öğrenecek.

Koleksiyonunun daha da genişlemesi ve Türkiye genelinde sayılarının artması temennisiyle hepimize hayırlı olsun!

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi