• $12,9035
  • €14,5472
  • 739.014
  • 1776.41
18 Temmuz 2014 Cuma

Bizi çocuklarınızı katletmek zorunda bırakmayın!

İsrail’in son Gazze saldırısı tam anlamıyla bir sivil katliama dönüştü. Birleşmiş Milletler’in İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) rakamları yaşanan katliamı gözler önüne seriyor. OCHA’nın raporuna göre İsrail’in şehit ettiği Filistinlilerin %77’i sivillerden oluşuyor. Şimdiye kadar 44 çocuk ve 29 kadın hayatını kaybetti. 435’i çocuk olmak üzere 1500’ün üzerinde yaralı var. 1660 ev ağır bir şekilde tahrip edildi. Yaklaşık 900,000 Filistinli alt yapının tahrip edilmesi sebebiyle su sıkıntısı yaşıyor. 22,600 Filistinli Gazze’nin kuzeyindeki evlerini terk etti. Yer, 1.8 milyon insanın 360 kilometre karede (Ankara’nın Sincan ilçesi kadar) yaşadığı Gazze.

İsrail’in eski Başbakanı Golda Meir’e atfedilen “bizi çocuklarınızı öldürmek zorunda bırakmayın” tehdidi bugünlerde İsrail’de prim yapıyor. İsrail basınında bu minvaldeki yazılar gün aşırı yazılıyor. Netanyahu’nun “kral yapıcısı” ve güvenlik kabinesinde yer alan Yahudi Evi Partisi’nin lideri Naftali Bennett, CNN’e verdiği demeçte benzer bir tehditte bulunuyor. İsrail’in bilinçli bir şekilde hedef aldığı, kumsalda top oynarken katlettiği 4 Filistinli çocuğun sorumluluğunu Hamas’a (mide bulandırıcı İsrail aksanıyla söylemek gerekirse Khamas’a) atan Bennett, İsrail’in resmi pozisyonunu dillendiriyor: Ortada bir soykırım var ama bu İsrail’in Filistinlilere yönelik soykırımı değil, Hamas’ın Filistinlilere yönelik soykırımı (self-genocide). Irkçı Bennett’in İsrail’in pozisyonunu temsil etmediği kimse söylemesin, Hamas İsrail’de umumun ittifak ettiği nadir konulardandır.

Propaganda makinesi

Bu tehdidin arkasında dillendirilen birkaç tane argüman var. Filistinliler, kendi çocuklarının ölmesini istiyor. İsrail, Filistinlileri öldürmek istemiyor. Filistinliler İsrail’i Filistinlileri öldürmeye zorluyor. Bu üç argüman İsrailli yetkililer ve sözcüler için hazırlanmış bilgi notlarında yer alıyor. Yani İsrail’in katliamlarını aklamak için seçilen stratejik ifadeler. Ortak bir beyin argüman belirliyor ve kullanıma sunuyor.
İsrail’in katliam aygıtından da daha iyi çalışan bir propaganda aygıtı var. Haklarını teslim etmek lazım, bu sefer bayağı iyi çalıştılar. Tek rakipleri gerçekler. Hasbara adını verdikleri bu aygıt, beynelmilel çalışmakta, uluslararası lobiler tarafından arkalanmakta ve İsrail’in suçlarını tevil edip karşı atağa geçmekte. Örneğin Rihanna’ya “Özgür Filistin” twitini sildiren de İsrail’in ABD’deki eski büyükelçisi Michael Oren’i CNN’e Ortadoğu analisti olarak yerleştiren de bu aygıt. Yanlış duymadınız, CNN İsrail-Filistin çatışmasını İsrail’in eski büyükelçisine analiz ettiriyor. Veya özel bir üniversite olan IDC Herzliya’da kurdukları propaganda odasında sosyal medya üzerinden “çocuk katliamları dâhil” İsrail’in suçlarını aklamaya çalışıyorlar.

“Öldürmeyi çok iyi biliyorlar”

İsrail propagandasının ana teması, “her şey bir gaz ve toz bulutuydu. Sonra Gazze’den roketler gelmeye başladı” şeklinde. İsrail ile Gazze arasındaki çatışmalara bakarsak karşımıza olabildiğince istikrarlı bir trend çıkar. En son saldırıda olduğu gibi önce İsrail ateşkesi bozar, saldırı ve/veya tutuklamalara girişir, bunun üzerine Gazze’den “sinir bozucu” roketler atılır. İsrail de kendini savunma iddiasıyla Gazze’de orantısız güç kullanır ve çoluk çocuk ayırt etmeksizin saldırılara girişir. Örneğin son saldırıda uluslararası medya kaçırılan 3 İsrailli’yi konuşurken İsrail’in 15 Mayıs’ta kasten ve gerekçesiz öldürdüğü iki Filistinli genci hiç konuşmadı. Zira uluslararası medya saatini İsrail’in saatine ayarlamış durumda.
“Bizi çocuklarınızı öldürmek zorunda bırakmayın” uyarısı bir tehdit, amacı “İsrail amacına ulaşmak için çoluk çocuk dinlemez, öldürür” mesajını vermek. Yani insan olan herkesi en hassas noktasından vurmak. Evet, İsrail çocukları kasten öldürüyor. İsrail İsrailliğini yapıyor ve öldürüyor. Ne de olsa arkasını toparlayan bir ABD, propaganda aygıtı ve İsrail propagandasını satın alan bir Batı kamuoyu var.
Bu arada adları Ahit Atıf (10), Zekeriya Atıf (10), Muhammed Ramiz (11) ve İsmail Muhammed (9) idi. Kimin mi? Kumsalda top oynarken İsrail’in katlettiği Filistinli çocukların…

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor