• $16,7052
  • €17,5215
  • 974.308
  • 2405.36
31 Mart 2015 Salı

Yeni ÖSYM Başkanı’nı bekleyen zor süreç

ÖSYM başkanlığına değerli hocamız Prof. Dr. Ömer Demir atandı. Öncelikle kendisine başarılar diliyorum. Çok zor bir göreve geldi kendisi başarılı olacağını umuyorum. Tabii başkan ne yaparsa yapsın mutlaka eleştirilecektir. Çünkü ÖSYM yapısı ve yaptığı görev gereği toplum tarafından güvenilen ana bir o kadar da sınav ve gelecek kaygısı ifade etmesi açısından pek hoşlaşılmayan bir kurumdur. Bu kurumda yapılması gereken çok iş var ve yapılacak her iş bu topluma direkt ilgilendirmektedir.

Ben 1994 yılından bu yana sınavlarla çok yakından ilgilenen ve sınavlar hakkında hasbel kader yazıp çizen birisi olarak yeni başkana birtakım önerilerde bulunmak istedim. Tabii başkanın mutlaka bir vizyonu ve ajandası vardır ama en azından katkı sağlamış olayım.
Sayın Başkan, birincisi lütfen dünyanın üniversite vizyonuna göre öğrenci seçme geçerliliği en düşük olan bu merkezi yerleştirme sistemi ile işe başlayın. ÖSYM sınav yapar görevi de budur zaten. Ama neden öğrencinin hangi üniversitenin hangi bölümünde okuması gerektiğine karar veriyor burayı anlayamıyorum. ÖSYM sınav uzmanıdır oysa yerleştirme işlemi bir kariyer planlama işlemidir. Ve bunca yılın bize gösterdiği aslında sınavın değil yerleştirmenin hatalarla dolu olduğudur. Örneğin bir adamın az ya da çok matematik yapması ve bunun bir puanla ifade edilmesi sorun değil ama adamın “2” matematik fazla yaparak reklamcı olmaya çalışması traji komik bir durumdur ve zaten o tür seçimler de hep hüsranla bitmektedir. Bu yüzden sayın başkan merkezi yerleştirme işini kaldırın ve her üniversite sizin yaptığını sınavın sonucunu kullanarak öğrencilerini seçsin.
Şunu unutmayın sayın başkanım; ÖSYM Türkiye’nin insan kaynakları ofisidir. Bundan on yıl sonra bu ülkede girişimcilerin mi? memurların mı çok olacağı sizin öğrencileri doğru yönlendirmenize başlıdır. Bu sebeple her yıl sınavlara tekrar başvuran 550 bin üniversite öğrencisi sorununu çözün bu çocukların üniversite seçiminde ve bölüm seçiminde daha doğru seçimler yapması için yeni bir sistem uygulayın. Örneğin siz sınavı 12. sınıfta yapsanız bile bir sistem başlatın. Öğrenciler 11. sınıftan itibaren üniversitelere başvuru yapmaya başlasınlar. Üniversiteler öğrencileri tanımaya öğrenciler üniversitelerden beklentilerini doğru geliştirmeye başlasınlar. Siz 12.sınıfta sınavı yapın ve öğrenciler tercihlerini ve seçimlerini bilinçli yapsınlar.
Sayın Başkanım, yeniliklere kapınızı kapatmayın. Üniversitelerin yeniliklerine ve dünyanın gelişimlerini takip edin. Çağımızda “okullar eski öğrenciler yenidir” bu sebeple digital çağın mobil öğrencilerine daha farklı yöntemlerle yaklaşalım. Bu yönde yapılan girişim, inovasyon çalışmalarını üniversite yerleştirme sürecinde dikkate alın. Eğer bir öğrenci bir proje yapmışsı o alanda ona öncelik tanıyıp o öğrenciyi ilgili bölümlere alabilmeliyiz. Lütfen Apply BAU’yu inceleyin. Ülkemizde sadece Bahçeşehir Üniversitesi’nin uyguladığı öğrenciyi üniversite sınav başarısıyla değil yetenek, ilgi ve projeleriyle değerlendiren sistemi ve on binlerce öğrencinin neden bu sistemle ilgilendiğini inceletin.
Sayın Başkan unutmayınız ki Türkiye’nin en güvenilir ve 1974 yılında kurulurken büyük bir bilim ruhu ile kurulan ÖSYM’nin tekrar o saygınlığına kavuşması en büyük arzumuzdur. Öğrencileri dinleyin. Kendi seçeceğiniz illerde öğrencilerle buluşup onları dinleyiniz size çok iyi gelecektir. Onlar size çok mutlu olacağınız ve umutlu olacağınız şeyler aktaracaklardır.
Sayın Başkan tekrar başarılar diliyorum. Her başkan zamanında olduğu gibi ülkemiz için çok önemli kurum olan ÖSYM ve nezdinde size desteğimiz sürecektir. Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim lütfen ÖSYM’nin twitter hesabını yöneten görevliler sorar mısınız; neden Türkiye’nin yarısını bloke ederek ÖSYM ile iletişim kurmalarını engelliyorlar, amaçları nedir?

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)