• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Ocak 2015 Salı

ÖSYS’ye başvururken bu yazıyı okuyun

2015 ÖSYS başvurları başladı. Öğrenciler heyecan içinde, başvurularını yaptıktan sonra önce YGS sonra LYS’ler ve sonra üniversiteli olacaklar. Hepsinin içinde bir hedef hepsi aslında ne okumak istediğine karar vermeye çalışıyor. Kafalar karışık hangi üniversite? Hangi bölüm? Neden o bölüm? Nasıl araştırılmalı, nasıl karar verilmeli? Ve en önemli soru ya yanlış tercih yaparsam? Keşke bu soruları şimdi sorsalar, bizim sistemimizde öyle ilginç bir terslik var ki, dünden beri gazetelerde sayfa sayfa “nasıl başvurabilirsiniz” diye yazılar, hatta komik olan hangi kutucuğa ne yazacağınız bile gazetelerde yazıyor ama kimse sizin neden üniversite okumanız gerektiğine veya nasıl üniversite okumanız gerektiğine değinmiyor.

* * *
Dahası herkes hukuk fakültesinin TM-2 den TM-3’e geçtiğini konuşuyor ama aslında bunun neden yapıldığını konuşmuyor. Herkes kaç milyon öğrencinin başvuracağını konuşuyor ama kimse bu milyonla ifade edilen her öğrencinin bir birey ve bu ülkenin geleceği için kaybedilmemesi gereken birer değer olduğunu konuşmuyor. Herkes üniversite sınavında kaç soru sorulacağını, soruların hangi konulardan çıkacağını, kutucukları işaretlerken taşırmamanız gerektiğini yazıyor ama kimse aslında bu sistemin sizi ifade etmediğini söylemiyor. Kimse çıkıp biz her yıl bir matematik az yaptığı için kaç reklamcıyı, bir biyoloji az yaptığı için kaç yazılımcıyı, bir geometri yapamadığı için kaybettiğimiz iletişim tasarımcısını konuşmuyor. Çünkü başvuran öğrencilerin hepsi onlara göre “aday” bunun dışında sizin bir tanımınız yok. Sizler birer “aday”sınız.
* * *
Peki siz düşündünüz mü siz neye adaysınız? Bilim adamı olmaya mı? İnsanlığı kurtaracak tıp bilimcisi olmaya mı? İnsanlığın hayatını kolaylaştıran yazılımcı mı? Geleceği çözen genetikçi mi? Siz neye adaysınız? Yoksa sizden önceki milyonlar gibi siz de sadece üniversite okuyup bir meslek sahibi olmak için mi adaysınız? Eğer böyle ise bugünden vazgeçin. Çünkü sizden önce milyonlarcası bunu yaptı ve sonuç hüsran oldu.
Gelin siz geleceği değiştirmeye aday olun. Gelin kendinize “başarabilirim” deyin. Eğer dünyanın öbür ucunda Mark Zuckerberg henüz üniversite 1.sınıftayken facebook’u yarattıysa, henüz 22 yaşındayken instagram’ ı kuran Kevin Systrom ve Mike Kreige gibi siz de deneyin.
* * *
Üniversite sınavına başvurun ve başvuruyu yaparken kendinize bir daha sorun “ben neye başvuruyorum?” ilkokul 1.sınıfa başladığınız günkü inancınızı tekrar hatırlayın. 12 yıldır size başaramayacağınız yapamayacağınız söylense de unutun son 12 yılı. Tekrar başa dönüp okula ilk başladığınız yılki heyecan ve motivasyonunuzu hatırlayın. Hiçbiriniz başarısız değilsiniz, hiçbiriniz size biçilmeye çalışılan gömleği giymek zorunda değilsiniz. Hepiniz bu dünyaya gelmiş en zeki ve en değerli çocuklarsınız. Sadece tek bir şeye ihtiyacınız var o da kendinize inanmanız bundan başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.
Sizi başarısız yapmak isteyen, okula, sınavlara, öğretmenlere, büyüklerinize inat kendinize inanın ve unutmayın ki sizin en büyük talihsizliğiniz yine bu sistemin tornasından çıkmış olan bizler size geleceği öğretiyoruz. Oysa biz geleceği h,iç göremedik ki, görebilseydik bu ülke böyle mi olurdu?

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!