• $15,9675
  • €16,8066
  • 932.1
  • 2393.61
11 Aralık 2011 Pazar

Mahsun Kırmızıgül saygıyı hak etti mi?

Şimdilerde, 'Mahsun Kırmızıgül sineması' diye bir olgu varsa şayet, ondan hiç hoşlanmadığımı peşinen açıklamak isterim.
Fazla mesaj içeren hatta 'mesaj kaygılı' diye adlandırılabilecek filmlere tahammülüm yoktur benim.
***
Ama şapkayı önümüze koyalım ve Mahsun Kırmızıgül'e şöyle bir bakalım derim...
Doğudan göç etmiş, imkansızlıklar ve görüş darlıkları, kısıtlı çevreler arasından sıyrılıp İstanbul gibi bir yerde tutunabilmiş,
Arabesk-fantezi dalında icra ettiği hayatı çabalayarak değiştirmiş, başarının, 'yüksek sosyete' ile aşık atacak kayak seyahatlerinin fotoğraflarını basına dağıtmaktan geçmediğini çözebilmiş, bundan sadece birkaç sene önce Mahsun Kırmızıgül dendiğinde aklımıza gelen imajı bambaşka bir mecraya taşımış, taşıyabilmiş birinden bahsediyoruz...
***
Biliyorsunuz şimdilerde senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı bir dizi yayınlanıyor televizyonda.
İlk defa cuma akşamı seyretme fırsatı yakaladığım 'Hayat Devam Ediyor' adlı diziyi izlerken Mahsun Kırmızıgül'ü tebrik etmek gerektiğini düşünmeden edemedim.
Çok iyi bir oyuncu kadrosu kurmuş.
Çekim yapılan mekanlar, yan rollere yerleştirilen 'tipler' gayet başarılı. Hikaye merak ettiriyor kendini, elbette yine içinde 'mesajlar' barındırıyor ama filmlerindeki kadar bunaltıcı değil.
***
Yani demek istediğim o ki; tarzı, anlatımı, lisanı, bakış açısı, zevkleri, ilgi alanları size uymasa da Mahsun Kırmızıgül hayatında saygı duyulacak kadar istikrarlı bir dönüşüm yarattı.
Ve bunları yaparken de 'düşük'lükten olabildiğince uzak durmaya, magazin basınına sırf daha fazla para kazanmak için malzeme vermek geleneğinden uzaklaştı.
***
Açıkçası, ben hayatla kavga eden, suyun yönünü değiştiren, şaşırtan ve gelişen insanları severim.
Hele ki bu değişim beklenmeyecek kadar ilerideyse... Mahsun Kırmızıgül'ün birçok insana örnek olmasını dilerim...

Ben bu kızları beğeniyorum...
Geçen hafta salı gecesi 11.11 adlı mekanda Ezra ve Tuba Çetin kardeşlerin daveti vardı.
2012 kreasyonlarını tanıtmak ve yeni yıl öncesi dostlarını ağırlamak için düzenledikleri davete koşa koşa gittim.
Davetlerden nefret ettiğim, hele ki bir tanıtım amacıyla yapılıyorsa asla gitmediğim bilinir. Ancak ben bu kız kardeşlere bayılıyorum.
Nedeni açık; her şeyden önce yaratıcılar. Tasarladıkları kıyafetler bir şeyin tekrarı değil. Yani moda olmuş kalıpları alıp üzerlerinde küçük oynamalar yaptırdıktan sonra bizlere 'yedirmeye' çalışmıyorlar. Fazlasıyla cesurlar. Sadece tasarımlarıyla değil sergiledikleri duruşla da bunu ortaya koyuyorlar.
İki genç kadının duruşu ve başarısından etkilenmemek, onları takdir etmemek imkansız. İşte davetlerine de bu düşüncelerimden dolayı katıldım! Ülkemizde böyle insanlar var oldukça ve ürettikleri şeyler değer kazandıkça bizler de yükseliriz. Tuba ve Ezra Çetin'e tam destek boynumun borcudur...

Tebrikler Kenan Erçetingöz!
Son zamanlarda sık sık dile getiriyorum; bir seyahate mi gideceksiniz ya da şehirde mevcut olan restoran, bar ve kulüpler hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var? Bu ülkede bunların cevabını bulabileceğiniz yayın yok denecek kadar az.
Olanların çoğu da vasat.
Sık seyahat eden, gezen arkadaşlarıma 'yahu şu seyahat, yeme içme rehberi yazma işine girsenize' demekten dilimde tüy bitti.
Derken geçen hafta posta kutumda Kenan Erçetingöz yönetiminde hayata geçen Gecce 2012 kış rehberini gördüm. Öncelikle İstanbul'u kısmen de Ankara, İzmir ve Kıbrıs'ı ele alan bu rehber tam da aradığım gibi. Yurtdışından bir misafiriniz mi geldi, açın Gecce'yi ve nereye götürmek gerektiğine karar verin.
Gecce 2012 kış rehberini karıştırırken, kendi kendime  'neden şaşırıyorsun, daha internet nedir tam bilinmezken bu adam Gecce.com adlı bir magazin sitesi kurmadı mı? Şimdi yayında olan tüm siteler ondan cesaret almadı mı?' diye sordum... Umarım Kenan Erçetingöz'ün hazırladığı bar, restoran, otel ve kafeleri içeren rehberi, rehber yayınları alanında da öncü olur ve güzel seyahat rehberleri de ortaya çıkar!

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister