• $13,5484
  • €15,332
  • 798.633
  • 1910.29
13 Mayıs 2012 Pazar

Kutluğ Ataman bugünün Türkiye'sini belgeliyor

Roma'da açılan MAXXİ Müzesi'nin açılış sergisinde Kutluğ Ataman'ın 'işleri'nin yer aldığından habersizdim. Açıkçası oluşturulan koleksiyondan ve eserlerden çok müzenin mimarisini merak ediyordum. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'in merakla beklenen eserini görmekti esas gailem. Tüm sanat piyasasının gözü MAXXİ'deydi. Ve Kutluğ Ataman 'video art'larıyla müzeye damgasını vurmuştu.
Minderlere uzanarak izlediğim 'iş'i gayet net hatırlıyorum. 'Yumuşak anlatımla sert sözler söylüyor bu adam' demiştim. 'Evet evet fikirleri sert, eleştiri dili acımasız'. 'Sanki sen farklı mısın' demeyin maksadım eleştirmek değil zira. Ben Ataman'ı 'işlerinden' dolayı seven biriyim. Bazen ortaya koyduğu fikre karşı olmama rağmen eserlerini beğeniyorum. Biraz önce de söylediğim gibi yumuşak bir üslupla dillenen, eserleşen sert söylemleri var onun...
Uzun zaman olmuş bir Kutluğ Ataman işi görmeyeli. Galata Özel Rum ilkögretim Okulu'na, 'Sılsel'i görmeye giderken bunları düşünüyordum. Henüz oluşturulmaya başlanmamış eserin 'iskeleti'nin önünde yabancı basına 'işi' anlatıyordu. Kendi kendime 'Bugünün Türkiye'si'ni yarına taşıyacak dokümanları topluyor' dedim. Kafanızı karıştırmadan Ataman'ın 'Sılsel'ini anlatayım en iyisi ben size.
Kutluğ Ataman, Mardin seyahati sırasında Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım'la tanışıyor. Nasıra Hanım, Ataman'a Sılsel'i anlatıyor.
Aramice 'kanat çırpması' anlamına gelen 'Sılsel', aynı zamanda Mardin'in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış gökyüzü tasvirine deniyor. Rivayete göre sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, gökyüzü özlemlerini giderebilmek için evlerinin tavanlarına, motifler çizip içlerini turkuvaz renkte boyarlarmış.
Kutluğ Ataman eserinin adını ve konusunu o an netleştiriyor. Dün itibariyle eser Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yaratılmaya başlandı. Yaratılmaya başlandı diyorum çünkü bu eser katılımcıların da emekleriyle ortaya çıkacak. Tellerden oluşan mekanizmalara katılımcıların getirdiği 'fikir' kumaşları dikilecek. Küfür, ırkçı söylem, nefret mesajı taşımayan her 'görüş' eserde yerini alacak. Her katılımcı kendi kumaşını esere elleriyle dikecek.
Daha net anlatmak gerekirse: Sılsel projesine dileyen herkes katkıda bulunarak, yapıtın ortak yaratıcılarından biri olacak. Katılımcıların tek yapması gereken 45 cm olmak şartıyla,  istediği uzunluk ve renkteki, örgü ya da dokunmuş bir kumaş parçasını, üzerinde istediği dilde, yazı veya resim yer alacak şekilde, dilek, mesaj ya da eleştirilerini yazarak bu ortak yaratılacak gökyüzünde yerini alacak.
Kutluğ Ataman'ın 'Türkiye'ye Yazılmış Mektuplar' altbaşlığını koyduğu performans, tamamlandığında ortaya bir sivil tarih dokümanı çıkacak ve yarınlara yani tarihe önemli bir gösterge olacak.
İnsanların isteklerini, hayallerini, beklentilerini, kızgınlıklarını, olmasını veya olmamasını istedikleri şeyleri yazdıkları bu 'yaratıcı gökyüzü'ne ben de katılacağım. Henüz fikrimi netleştirmedim ama bu döneme damgasını vuran 'tek sesli toplum'a eleştiri mahiyetinde bir şeyler planlıyorum.
Diyeceğim odur ki: 30 Mayıs'a kadar dilediğiniz bir gün alın eşinizi-dostunuzu yanınıza ve Kutluğ Ataman'ın hayali gökyüzüne kendi hayalinizi bırakın. Bırakın ki yarın çocuklarınız, torunlarınız bugünleri sizlerin gözünden anlasın.

'DÜŞÜNCE SUÇLUSU' ANNELERE
MÜYESSER Uğur'un ve cezaevinde yatan tüm 'düşünce suçlusu' annelerin, Anneler Günü'nü kutluyorum. Fiziken yalnız olabilirsiniz ama aklımız hep sizinle! Anneler Gününüz kutlu olsun...

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor