• $15,9441
  • €16,8989
  • 946.05
  • 2372.35
1 Ekim 2011 Cumartesi

Koç Ailesi'nden beklentilerim yüksek!

Taksim Divan Otel'i en kısa zamanda gezeceğimi söylemişim. İşte o 'en kısa zaman' geçen haftaya tekabül etti.
Taksim Divan, İstanbullular için önemli bir mekandır. Konser öncesi buluşmalar, hafta sonu ailecek yemekler, okulu kırıp pub'a koşmalar... 70'ler, 80'ler ve 90'ların başları... İstanbul sosyal hayatının önemli bir mihenk taşı Divan...
O sebeple de yenilenmiş hali bende merak uyandırdı...
Öncelikle en çok sorulan iki soruyu yanıtlayayım; Divan Pub aynı yerinde, aynı lezzetinde ve aynı havasında hizmete başlamış.  Şnitzel, Club Sandwich, Rokoko gibi vazgeçilmezleri mönüdeki yerlerini korumuş. 
Pastane de eski yerinde açılmış.
Şimdi oteli anlatmaya başlayabilirim...
Taksim Divan Otel'in dış cephe mimarisini gerçekten beğenmedim. Bu konuyu konuşurken Otel Müdürü Murat Olgaç 'Eski hali daha mı iyi idi sizce?' diye sordu. Aslında doğru bir bakış açısı. Eski haline nazaran çok daha derli toplu olduğu şüphesiz. Ama işin içinde Koç Ailesi olunca insan ister istemez 'ileri' bir bina bekliyor. Şaşırtıcı, etkileyici bir sonuç beklerken de Dubai esintileri tadımızı kaçırıyor!
Gelelim içeriye...
Otelin çalışanları çok iyi bir eğitimden geçmiş şüphesiz. Kapı görevlisinden, garsonuna herkes müşteri memnuniyeti için çaba sarf ediyor.
Lobi gayet net ve yalın. Avizeler dikkat çekici.
Amerikalı cam üfleme ustası Robert Du Grenier'nin 'tavan heykelleri',  özellikle de lobideki iki büyük kırmızı cam avize, otelin en dikkat çeken objeleri..
Açıkçası benim oteldeki favori mekanım Divan Bar oldu. Küçük ve çok şık olmuş. Detaylı anlatmak istemiyorum, yolunuz düştüğünde bir göz atarsanız neden 'favorim' olduğunu anlarsınız.
Otelin Türk, Uzakdoğu ve İtalyan olmak üzere üç ayrı lokantası var.
Odalar yalın ve sıcak dekore edilmiş.
Spa çok davetkar görünüyor. Hamamları ilerleyen günlerde tarafımdan mutlaka denenecek...
Otelin duvarlarında Füreya,  Bedri Rahmi Eyüboğlu, Balkan Naci İslimyeli, Necdet Kalay, Burhan Doğançay, Jale Yılmabaşar, Cihat Burak, Erol Akyavaş, Avni Arbaş, Nafiz Çamlıbel gibi ünlü sanatçıların eserleri sergileniyor.
Bu arada otel, Türkiye'nin en geniş şarap kavlarından birine sahip. Kavda; 2200 şişe, 250 farklı çeşit bulunmakta.

VEHBİ BEY OTELDE YER BULAMADI VE KENDİ OTELİNİ AÇTI...
56 yıl önce, Vehbi Koç'un işleri nedeniyle her İstanbul'a gelişinde o dönemin tek oteli olan Park Otel'de yer bulma sıkıntısı yaşaması, Elmadağ'da apartman yapmak için satın aldığı arsaya modern bir otel yaptırmaya karar vermesine sebep olmuş. Yapılacak otelin adı kamuoyuna açılan bir yarışma neticesinde Divan olarak seçilmiş.
O zamana kadar Türkiye'de otel işletmeciliğini ve hizmet sektörünü Rum ve Musevi asıllı vatandaşlar yürütür, Türkler bu konuya ilgi göstermezlermiş. Divan Otel modern Türk turizminin başlamasında da belirleyici rol oynamış
14 Ocak 1956 yılında resmen açılmış.

NEYDİ, NE OLDU?
- Divan İstanbul 1956'da kurulurken 6 milyon liraya mal olmuş, yenilenen otel ise 50 milyon $'a.
- 1956 yılında otelin yapımı aşamasında Proje-Kontrol Mimarı Rükneddin Güney, takip eden Mimar Avedis Hubeser, Dekoratör İtalyan Mr. Reca'ymış. Yenilenen Divan İstanbul Oteli'nin mimarı ise Thierry W. Despont.
- 1956 yılında 98 odalı olan Divan İstanbul, şimdi 191 odasıyla hizmet verecek. 1956 yılında odaların fiyatları 15 ila 50 lira arasında iken yeni Divan İstanbul'da oda fiyatları 350-420 euro arasında.

DİVAN OTEL HAKKINDA SON SÖZÜM...
Lafı eğip bükmeyeceğim. Gayet net; otel verdiği hizmetle, çalışanlarıyla, kalitesiyle çok ileri ama iç ve dış mimari olarak sıradan. Oysa dünya çapında ün yapmış bir mimarın da imzasını taşıyor... Yazının başında da dediğim gibi, seyahat eden, gören, tadan bir aile söz konusu olduğu için beklentim yüksekti.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak