• $13,4009
  • €15,2057
  • 793.124
  • 2014.21
12 Mayıs 2012 Cumartesi

Kadın hakları için penis satan kadın!

Tanıdığım kadınların çoğu 'kadın hakları' meselesinden dert yanar.
Hayatlarında yaşanan birçok tatsızlığı 'kadın olmaya' bağlar.
İşyerinde, evliliğinde, toplum içinde kadın olmanın zorluğundan yakınır dururlar.
Hak istediklerinden, ataerkil yaşam modelinin sakatlıklarından dem vurular.
Ve dönüp baktığınızda hiçbiri kadın hakları için tek bir çaba sarf etmez.
Kendi hakları için kendilerini yormazlar.
Sıkıntıları sadece lafta kalır...
Ancak bir kadın arkadaşım beni hep etkilemiştir.
Sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve siyasilerle çalışmalar yapar. Bunları maddi bir kazanç gözetmeden, sadece ilerleme kaydetmek adına yapar.
Yabancı örgütler ve derneklerle iletişim halindedir. Ve kadın haklarına dair yaşanan en ufak gelişmeyi bile hemen kadın gazetecilerle paylaşır.
Fakat hiç ilgi göremez.
Şeyda Taluk'tan yani kadın haklarının 'gerçek savunucusu' olan tek arkadaşımdan bir mail aldım.
'Dünya nerede görüyormusun?' başlığıyla aldığım mailde gördüklerim şaşırtıcıydı.
Dünyaca ünlü oyuncu Susan Sarandon kadın haklarına dikkat çekmek için bir tanıtım filminde rol almış. Filmin adı 'White Man's Dick' yani beyaz erkeğin penisi.
Özetle; kadın haklarına dikkat çekmek için, fazlaca önemsenen erkek penisini alaycı bir şekilde ele almışlar.
Filmde, Sarandon hak isteyen kadınlara takma beyaz erkek penisi satın almayı öneren bir pazarlamacıyı canlandırıyor.
Tipik bir satıcı gibi ürünlerini sergileyen ve sahip olunduğu takdirde kazanılacak haklar, ayrıcalıklar ve özgürlükleri sıralayan dünyaca ünlü oyuncu, bir adet beyaz erkek penisi alan kadınların hayatında yaşadıkları değişiklikleri de minik skeçler halinde örnekliyor.
Son derece komik olmasının yanı sıra aslında kadın ve erkeğin arasındaki haklar uçurumunun sadece küçük bir 'fark'a dayandığının altını çiziyor.
İzleyenleri Amerika genelinde düzenlenecek olan 'kadın hakları yürüyüşü'ne davet ederek sonlanan videonun bir benzeri ülkemizde çekilse yaşanacak rezaletleri tahmin bile edemiyorum.
Her kim olursa olsun, böyle bir videoda rol aldığı için ahlaksız, iffetsiz olarak adlandırılacak, haber programlarında 'bu kadın dinsizdir' minvalinde tartışmalara muhatap kalacak ve büyük ihtimalle linç edilecektir.
RTÜK Türkiye'de yayınlanan dizilere 'entrikalar çok' veya 'topluma ahlaksızlık aşılanıyor' uyarıları yaparken böylesi iddialı bir protesto filmi şüphesiz infial yaratacaktır.
Nasıl ki Türkiye'de siyasi önderler 'eşcinsellik hastalıktır' derken ABD Başkanı Obama 'eşcinsel evlilikleri yasal olmalıdır' açıklaması yapıyorsa, bu örnekler arasındaki fark kadar keskindir aradaki ilerleme hızı.
Özgürlükler kimsenin ahlaki tekelinde değildir. Yani özgürlükler kimsenin ahlaki normlarına göre belirlenemez.
Özgürlük ya vardır ya da yoktur.
Yarı özgür veya çeyrek özgür olunamaz!
Dünya ilerlerken, kendi ayıplarıyla 'ayıp şekilde' yüzleşebilirken, bu yüzleşmelerden dolayı da kimse linç edilmezken bizim şu durumumuz ilerlemeden çok gerilediğimizin ispatıdır aslında.
Bir diğer taraftan Susan Sarandon'ın aktivist duruşundan da bahsetmek gerek. Sarandon uzun yıllardır çocuk, insan, kadın ve eşcinsel hakları konusunda yapılan çalışmalarda aktif rol alıyor. Sık sık Beyaz Saray'la karşı karşıya geliyor. Telefonlarının dinlendiği iddiasıyla da bir dönem gündem olmuş, politik ve ekonomik konularda sivri çıkışlar yapmış, Amerika'nın 'hoşuna gitmeyen' projelerde yer almış biri.
Tüm bu 'sabıkalı' geçmişine rağmen Sarandon dünyanın en çok kazanan oyuncularından biri. Neredeyse her rol aldığı filmle ödül alan, özgür bir kadın. Yani 'sivriliği' karşında cezalandırılmamış, yok edilmemiş, kariyeri engellenmemiş, yaşam hakkı elinden alınmamış bir vatandaş! Sanırım bunun sebebi gelişmiş bir dünyada yaşıyor oluşu.
Çünkü Sarandon Türkiye'de yaşasa büyük ihtimalle şu an Silivri'de olurdu.
Diyeceğim o dur ki; ben her rengin, her görüşün, her tercihin, her tip yaşam modelinin bir arada yaşayabildiği bir ülke umuduyla yaşıyorum... Susan Sarandon'lara dünyanın olduğu kadar bizim de ihtiyacımız var, keskin ve 'utanmaz' protestolar kafa açar!...
Not 1: Susan Sarandon'ın rol aldığı kısa filmi izlemek için Google'a 'Susan Sarandon White Man's Dick' yazmanız yeterli. Aman unutmadan artı 18 (+18) ibaresini de koyayım, sonra 'yetkililer' beni ahlaksız videoların tanıtımını yapmaktan dolayı uyarmasın!
Not 2: Aman benim karşıma 'Amerika ahlaksızdır. Ahlaksız Amerika'ya özeniyor ve Amerikan ahlaksızlığını sanki normalmiş, olması gerekenmiş gibi tanıtıyorsun' diye çıkmayın. Çünkü işinize geldiğinde Amerika'ya bayılıyor hatta sözünden çıkmıyorsunuz!!!

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında