• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2012 Pazar

Dünya gülsün ama biz yasaklayalım!

Radyo, Televizyon Üst Kurulu, CNBC-e kanalına, çizgi dizi The Simpsons'da 'tanrıyla dalga geçildiği' ve 'alkole özendirdiği' gerekçesiyle 52 bin 951 lira para cezası kesti.
***
Cezanın veriliş nedeni şöyle rapor edilmiş; 'Çizgi filmde karakterlerden biri, bir diğerinin dini inancını kullanarak onu cinayetlere ve şiddete yönlendirmekte, Tanrı'nın olmadığına yönelik söylemler yapılmakta, İncil'in yakıldığı sahneler ile tanrının ve şeytanın vücutlandırıldığı sahneler gösterilmekte, Tanrı'nın şeytanın emrinde olduğu ve ona kahve ikram etmesi gibi inançları aşağılayan görüntü ve konuşmalarla devam eden bir yayın yapıldığı tespit edilmiştir. Yayında, alkolizm için Noel'in iyi bir fırsat olduğu ifade edilerek alkolü özendirici ve teşvik edici yayın yapılmıştır.'
***
Bilmem The Simpsons adlı çizgi diziyi izleyenlerden misiniz?
Değilseniz durumu daha sağlıklı değerlendirmeniz için biraz yardımcı olayım.
The Simpsons yani Türkçe adıyla Simpsonlar bir animasyon komedidir. Yetişkinler için yapılmıştır. Dizi orta sınıf bir Amerikan ailesini konu alır. Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, dünyada yaşanan olayları, popüler meseleleri ve televizyon dünyasını alaya almaktadır. Zaman zaman siyasi kişiler de, Amerikan Başkanları da bu alaycılıktan nasibini alır.
Emmy Ödüllü 'hayali' Simpson Ailesi en uzun yayınlanan
Amerikan sit-com'u olma özelliğine sahiptir ve 1989'dan beri dünyanın bir çok ülkesinde yayınlanmaktadır..
Üstelik ülkemizde yayınlanmaya başlaması da yeni değildir.
Dünyaca ünlü bu komik ailenin çizgi romanları, dizileri, bilgisayar oyunları da bulunmaktadır.
***
RTÜK'ün bu hayali ve 'dünya çapında komik' aileye ceza kesmesi tahmin edeceğiniz üzere dünya basınında da yer aldı.
Uluslararası Haber Ajansı Reuters, RTÜK'ün The Simpsons'da tanrının şeytandan emir alması nedeniyle tanrının aşağılandığına karar verdiğini belirterek diziyi yayınlayan kanala 30 bin dolar ceza verildiğini tüm dünyaya duyurdu.
Avrupa basınında da yer alan haberler üç aşağı beş yukarı şu minvaldeydi; The Simpsons 100'den fazla ülkede gösteriliyor. Bu ceza ise dünya çapında bir ilk! Simpsonlar 'ahlaksızlık' nedeniyle 23 bin euro’luk cezaya çarptırıldı. Dünya basınında çıkan ve 'espriden anlamayan'lar olarak küçük düştüğümüz haberleri okuyup da üzülmemek elde değil..

Aman zıvanadan çıkmayalım
Simpsonlar'ı 'ahlaksız' bulan bir Türkiye'nin televizyon dizilerine kafayı takmasında şaşırılacak birşey yok.
Biliyorsunuz Başbakan, Muhteşem Yüzyıl için 'yargıyı' göreve çağırmış ve diziyi yayınlayan kanalı 'utanmaya' davet etmişti.
Biz bu zihniyeti tartışa dururken AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral önce AKŞAM'a konuştu. Sonra katıldığı bir tv programında; '2013'te bu dizi yayında olmayacak. Bir kanun teklifi hazırladık, teklif yasalaşırsa bundan sonra sadece Türk toplumunun aile yapısına uygun, gençlerimizi, çocuklarımızı rencide etmeyecek, zıvanadan çıkarmayacak yapıda diziler yapılabilecek. Artık Muhteşem Yüzyıl tarzı dizileri yapamayacaklar' dedi.
Biliyorsunuz, bunca kızgınlığa, tepkiye ve 'yasağa' ihtiyaç duyulmasındaki tek sebep
Kanuni Sultan Süleyman'ın haremiyle yani kadınlarla kurduğu ilişkilerde.
Muhteşem Yüzyıl ülkenin en çok izlenen dizisi. Demek izleyici kendisine sunulandan memnun. Ama bunun da bir önemi yok çünkü burada karar mercii iradesiyle bu diziyi izlemekten yana seçim yapan vatandaş değil, olamaz da!
Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin tartışılması, bizlerin müdafaa etmek durumunda kalmamız ve işin diziyi yasaklama raddesine getirilmesi pek acıklı.
Ama en acıklısı ileriye gitmek gerekirken hızla geriye gittiğimizin seyircisi olmak!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak