• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Temmuz 2011 Pazar

Türk havalimanlarının önlenemez yükselişi

Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI (Airport Council International) 2010 yılı havalimanları istatistiklerine göre, dünyada en çok yolcu taşıyan ilk 150 havalimanı arasında 3 havalimanımız var.

Sıklıkla ifade ettiğimiz üzere ekonominin en doğru tahlili, havacılık istatistiklerini doğru anlamak, algılamak ve analiz etmekle mümkün. Söz konusu istatistiki sonuçları bu bakış açısıyla paylaşmak istiyorum.
Dünyada en fazla yolcuya hizmet veren ilk 10 havalimanının 5'i ABD'de bulunuyor. Bunlar sırasıyla Atlanta, Chicago, Los Angeles, Dallas FW ve Denver havalimanları. Diğer 5'i ise Londra Heathrow, Paris Charles De Gaulle ve Frankfurt havalimanları olmak üzere 3 Avrupalı, Pekin ve Tokyo Haneda havalimanları olmak üzere de 2 Uzakdoğulu havalimanı olarak sıralanıyor. İlk on içinde bulunan havalimanlarından sadece Londra Heathrow'un yolcu sayısında yüzde 0,2'lik bir düşüş yaşanmışken diğerlerinde tek haneli artışlar gözleniyor. Rakamları böyle analiz edersek ekonomik olarak dünyada toparlanmanın başladığı sonucuna varabiliriz. Öte yandan biraz daha detaylı incelersek, ilk 100 arasındaki 12 havalimanında yolcu sayısında önemli düşüşler gözümüze çarpıyor. Yolcu sayısında yüzdesel olarak en fazla düşüş oranı Dublin, Londra (Stansted), Manchester ve Atina'da gözleniyor. Yunanistan'da ciddi bir ekonomik çöküşün yaşandığını, AB'nin ekonomik çökme potansiyelinden en fazla korktuğu ülkeninse İrlanda olduğunu biliyoruz. Bu veriler doğrultusunda havalimanı istatistiklerinin ekonomik durumun bir aynası olduğunu tekrarlamak hiç de abartılı olmaz.
Ülkemiz havalimanlarına gelince... İstanbul Atatürk Havalimanı 32 milyon 166 bin yolcu sayısıyla listede 37., Antalya Havalimanı 21 milyon 850 bin yolcu sayısıyla 61. ve İstanbul'un diğer havalimanı Sabiha Gökçen ise 11 milyon 598 bin yolcu sayısıyla 114. sırada kendilerine yer edinmiş durumdalar. Her üç havalimanımız da bir önceki yıla göre ciddi trafik artışı sağlamış, sıralamada yükselmiş bulunuyor. Türkiye gibi havalimanı yolcu sayılarında ciddi artış kaydeden diğer ülkelerse Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan. Yani, bu ekonomik resesyonda kişi başı GSMH'ları (Gayri Safi Milli Hasıla) gelişmiş ülkelerden daha fazla yükselen ve kısmen bile olsa havacılık sektöründe serbestleşme rüzgarlarının estiği ülkeler. 
SABİHA GÖKÇEN'E  REKOR DAYANMIYOR
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın potansiyelini yıllar öncesinde, sadece bir elin parmakları kadar kişi öngörebilirken en şiddetli savunucularından olan bendeniz, ACI listesinde 2010 yılı trafiğini bir önceki yıla göre tam yüzde 74,7 gibi bir oranla artırmış tek havalimanı olduğunu görünce hiç şaşırmadım. Listede yolcu trafiğini bir önceki yıla göre en fazla arttırmış ikinci havalimanı yüzde 30 ile Moskova Sheremetyova Havalimanı. Düşünsenize, Sabiha Gökçen sıralamada kendisine en yakın havalimanından bile iki kat fazla büyüyebiliyor. Haklı olarak da tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu ciddi başarının ana etkenleriyse Türkiye'nin ve İstanbul'un büyüyen ekonomisi ve turizminin yanı sıra, sektörün liberalleşmesini sağlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve sırasıyla SSM, HEAŞ, ISG gibi kuruluşlar. Bu büyüme trendinin önümüzdeki yıllarda kısmen azalarak devam edeceğini öngörmek için de kahin olmaya gerek yok. 
DÜNYADA EN FAZLA İSTANBUL BÜYÜDÜ
İstanbul'un bir numaralı havalimanı Atatürk ise TAV grubu ve diğer otoritelerin çabalarıyla, kendi kategorisinde başarılı bir oranda, bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında büyüme göstermiş. Yaklaşık on yıl kadar önce sektör büyüklerimle ve farklı yazılarımda sizlerle paylaştığım gibi, pist düzenlemesi ve diğer tüm çabalara rağmen Atatürk Havalimanı yıllık olarak en fazla 35-40 milyon yolcuya hizmet verebilir. Sonuçta her iki havalimanımızdaki artışı toplarsak İstanbul'un hava trafiği yılda yüzde 80 büyümüş gözüküyor ki dünyada hiçbir şehrin hava trafiği bu oranda büyüme göstermemiş.
Bu başarı kimseyi sarhoş etmemeli, zira alt ve üst yapısal önlemler alınmazsa durumla başa çıkılamaz ve ileri yılların büyüme potansiyeli heba olur. Cesur ve başarılı girişimlerine alışık olduğumuz Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu dönemde İstanbul ve Türkiye'nin havacılık altyapılarının gelecek 50 yılını teminat altına alabilecek adımlar atmalıdır. Öncelikle İstanbul'un iki havalimanının hava trafik (yaklaşma-alçalma) koridorları bir an evvel birbirinden bağımsız hale getirilmeli, sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nın aynı anda iniş kalkış imkanı sunan paralel pistinin inşaatı yapılmalı, son olarak da en az 100 milyon yolcu/yıl kapasitesi olacak ve Silivri'de düşünülen üçüncü havalimanı projesi reel olarak başlatılmalıdır. İstanbul'un üçüncü havalimanı için eğer bir model düşünülürse tavsiyem Dallas Fort Worth olacaktır, ilgililere duyurulur. Bu arada gerek TAV gerekse ISG, İstanbul'un yeni havalimanıyla ilgili endişe etmesinler zira ön çalışma, planlama ve projelendirilme doğru yapılacaksa 2022-23 yılından önce açılması mucize olur.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak