• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
19 Aralık 2010 Pazar

Delta ile Virgin birleşiyor mu?

ABD'nin iki numaralı havayolu Delta, Virgin Atlantic havayolları ile birleşebilir. Bir zamanlar imkansız gibi görünen bu ihtimalin gerçekleşmesi olasılığı da çok yüksek.

Havacılık sektörünün ultra dinamik doğasına ekonomik resesyonun getirileri de eklendiğinde bir zamanlar tabu olarak algılanabilecek gelişmeler yaşanabiliyor. Tıpkı inanmakta güçlük çekebileceğiniz başlığımız gibi. ABD'nin iki numaralı ölçeğe sahip havayolu Delta, yüzde 51 hissesi pazarlama dehası Sir Richard Branson'a ait olan Virgin Atlantic havayolları ile birleşme veya hisse satın alma suretiyle ortaklık konusunda danışman Goldman Sachs ile beraber ciddi bir çalışma yapıyor. 
Hatırlanacağı üzere Virgin Grubu'nun ezeli rakibi British Airways (BA) İspanyol Iberia ile birleşme sürecini tamamlama yolunda. Ayrıca bu ikili transatlantik uçuşlarda Oneworld ittifakından ortakları ABD'li oyuncu American Airlines ile de ciro ortaklığına gitmek üzereler. Havayolu işletmeciliği öyle bir hal aldı ki, artık havayolunuzu başarıyla yönetmeniz uzun vadede yeterli olmayabiliyor. Bugünkü karınız yarınların garantisi değil!


VIRGIN'DE DİĞER ORTAK SINGAPORE AIRLINES 
                                   
Virgin Atlantic havayolunda Branson'a yüzde 49 payıyla ortak olan Singapore Airlines, StarAlliance üyesi ve çok başarılı bir havayolu. Sektörel duyumlarımıza göre Virgin hisselerini satmak niyetindeler. Delta Grubu'nun Japonya destinasyonlarını arttırma çabalarını biliyorduk. Özellikle New York JFK hub'ının Londra Heathrow ve Tokyo Haneda uçuşları ile kuvvetlendirilebilmesi için Virgin ile ortaklığa gitmesi kilit önem taşıyor. Delta-Virgin birleşmesi hiç şüphesiz Airfrance-KLM grubunun da dahil olduğu Skyteam ittifakı için çok önemli. IATA'dan yayınlanan verilere göre önümüzdeki yıllarda büyümenin en fazla Avustralya-Pasifik bölgesinde olacağını düşünürsek, bu birleşme bölgedeki havayolu pazar payı dengelerini bayağı değiştirecektir.

THY'nin mega ABD hamlesi
THY'nin küresel marka tanıtım elçisi olarak Los Angeles Lakers basketbol takımının mega starı Kobe Bryant'ı seçmesi gerçekten alkışlanması gereken bir hamle. Hatırlanacağı üzere bu köşeden Kevin Costner seçimini eleştirmiş, THY'yi daha dikkatli seçimler yapma konusunda uyarmıştık. THY'nin son yıllarda yakaladığı başarılı ticari büyümeyi besleyip uzun soluklu kılmasının bir yolu da dahiyane tanıtımlar olacaktır. Kanımca Kobe Bryant gibi tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip basketbol ikonunu tanıtım amacıyla kullanmak çok akılcı bir girişim.

Malum THY, ABD'deki uçuş destinasyonlarına son olarak Washington DC'yi ekledi ve şimdi Los Angeles'e uçmanın hesaplarını yapıyor. Los Angeles pazarında başarılı olmak THY için öyle göründüğü kadar kolay değil. Zira Kaliforniya eyaleti Ermeni diasporasının merkezidir ve eminim THY'yi başarısız kılmak için ellerinden geleni yapacaklardır. İşte bu noktada Bryant ile anlaşabilmek çok daha fazla önem kazanıyor. Ermeni kökenli ABD'li TV yıldızı Kim Kardashian'ın kız kardeşi Khloe, Bryant'ın takım arkadaşı Lamare Odom ile evli. THY marka elçisi olarak Bryant'ı seçerek Ermeni lobisinin yapacağı negatif lobi çalışmalarına karşı şimdiden avantaj sağlamış durumda. İnanın Ermeni lobisinin ABD ve özellikle Kaliforniya'da küçümsenmemesi gereken bir ağırlığı var. Bu diaspora yüzünden Hollywood'da yıllardır ülkemizin kurucusu büyük Atatürk'ün bir filmini bile yaptıramıyoruz. Kim bilir, belki THY'nin Kobe Bryant ile yapacağı başarılı tanıtım atağı sonrasında Hollywood'un Atatürk direnci kırılır da yıllardır başaramadığımız Atatürk filminin yapımına bile yol açılır.

THY'de iç hat mil kullanım kolaylığı
THY gecikmeli de olsa nihayet Miles&Smiles üyesi yolcularının millerini kullanabilmeleri amacıyla iç hat mil kullanım oranlarını daha makul seviyelere indirdi. Şimdiye kadar çoğu üye iç hatlarda ödül bilet kullanmanın zorluğu ve pahalılığı nedeniyle birikmiş millerini haklı olarak daha çok dış hatlarda değerlendiriyordu. Geçtiğimiz hafta THY yaptığı değişiklikle tüm iç hat ödül kullanım segmentlerinde yüzde 20-35 oranında indirime giderek mil ile bilet satın almayı daha cazip hale getirdi. Dilerim iç hatta mil kullanabilmemiz için uçaklardaki koltuk kontenjanı da makul ölçüdedir ve THY'nin bu çabası sadece bir tanıtım atağı olarak kalmaz. Zira her nedense THY'de mil kullanarak uçmak gerçekten çok zor olabiliyor. THY personelinde özellikle de call center çalışanlarında yolcu açısından mil ile uçuşun bedava olduğu algısının kırılması gerekiyor. Bu miller ya bankadan aldığınız Shop&Miles kartları ile alışveriş sayesinde, ya da THY ile uçarak kazanılıyor. Tüm bu yolcu aktivitelerinden THY kar ediyor. Durup dururken kimse mil sahibi olmuyor...

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz