• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
26 Aralık 2010 Pazar

Lucca, Dragon, Ulus 29 ve Şamdan'da son durum

İstanbul'un klasikleşen yeme-içme ve eğlence mekanları Dragon, Lucca, Ulus 29 ve Şamdan'dan bildiriyorum... Dört mekan da kalitelerini korurken ilkelerinden taviz vermiyor.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu aralar kendime çok fazla vakit ayıramıyorum. Geçen cumartesi de fark ettim ki eski müdavimi olduğum mekanlar Dragon, Lucca, Ulus 29, Şamdan burnumda tütüyor. Arkadaşlarımla bir günde hepsine gidip bu özlemimi gidermek istedim. Öncelikle Dragon benim için bir efsanedir. Orada yediğim yemek bana hem huzur hem de doyumsuz lezzet verir. Artık gözüm kapalı Dragon'un yemeklerinin tadını tanırım; düşünün 1987 yılından beri hizmet veren bir restoran. Yemekler Hong Konglu aşçılarca hazırlanıyor. Mekanın klasik Çin tarzında dekore edilmiş olması yurtdışındaymışsınız gibi hissetmenize neden oluyor. Dragon'un mönüsü Kanton ve Szechuan mutfağı lezzetlerinden oluşuyor. Benim Dragon'da favorilerim çıtır ördek, sizzling çeşitleri, tatlı - ekşi soslu tavuk ve kızartılmış dondurma. Cumartesi günü de bu lezzetleri çok fazla özlediğim için masayı bu şekilde donattık diyebilirim.  Açıldığından beri birçok kere gittim hala gitmeye devam ediyorum

BEBEK'İN İNCİSİ
Dragon'da tam bir lezzet şöleni yaşadıktan sonra havanın da güzel olmasını fırsat bilerek Bebek'in incisi Lucca'ya gittik. Sanırım benim Lucca'yı özlediğim kadar mekan da beni özlemişti ki geldiğimi görünce herkes seferber oldu. İşte bu bir mekan ve müdavimleri için çok önemli bir ayrıntı. Yazın Lucca'da Cielo Blush keyfi yapmak muhteşemdi sizinle de paylaşmıştım hatırlarsınız. Kışın ise akşamüstü keyfi güzel bir kırmızı şarapla tat kazanıyor. Arkadaşlarla huzurlu bir ortamda sohbetten güzel bir keyif yok sanırım. Hele bir de Lucca'nın kozmopolit ortamı işin içine girince vakit nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Tabii Lucca her zamanki gibi bir araba galerisi gibiydi. Mekanın en güler yüzlü personeli ise şüphesiz Bahadır. Bahadır uzun süredir Lucca'da çalışıyor. Gece hayatında olup da bozulmayan ender insanlardan biri. Herkesi çok güzel idare ediyor güler yüzüyle... Mekanın sahibi Cem Mirap Amerika'da ama işletme müdürü Turgay işleri çok iyi yürütüyor. Lucca artık klasik bir mekan olmaya aday, umarım hep böyle devam ederler.

ULUS 29'DA GÜN BATIMI İZLENİR
Aslında gün batımında Ulus 29'un keyfi bir başka oluyor ama biz Lucca'da zamanın nasıl geçtiğini anlamayınca güneş batınca gitmiş olduk. Ama gece İstanbul'u hele bir de böyle manzaraya sahip bir mekandan izlemek inanılmaz keyifli oluyor. Aslında Ulus 29'a arkadaşlarınızla değil de sevgilinizle birlikte gelmeniz her zaman daha mantıklı çünkü inanılmaz romantik bir ortamı var. Saatler ilerledikçe karnımızın acıktığını da fark ederek Ulus 29'un meşhur 29 çeşit köftesi, taş fırında mini pideler ve yoğurtlu kebabını sipariş ettik. İnanın benim diyen kebapçıdan daha lezzetli yapıyorlar. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. 19.30'da başlayan müzikler ile mekanın ambiyansı bir anda değişiyor. Ulus 29'a senelerdir her gidişimde tıklım tıklım buluyorum. Bu da mekanın zaman geçse de, yerini alabilecek rakipleri açılsa da hiçbir zaman büyülü havasından bir şey kaybetmediğinin ispatıdır.
Artık eğlenme ve uzun zamandır yaşadığımız stresi atmanın sırası geldiğinden Etiler Şamdan'a gitmenin tam zamanı olduğunu düşündük. Şamdan, yılların Şamdan'ı... Aynı diğer bahsettiğim mekanlar gibi kendine özel, kaliteli, eğlenmesini bilen bir kitleye sahip. Hep sevdiğim dostlarımı burada görürüm. Diyorum ya bizim için buranın tadı bir başkadır. Dile kolay 1975 senesinden beri hizmet veriyor. Bu kaçınılmaz bir başarı zaten, üstüne başka ne denebilir ki... Şamdan'da sezon eylül başı açılır ve haziran ortasında kapanır. Tam bir kış eğlence mekanı yani. Mehmet Tuna, sektörde bir duayen, mekanın müdürü Erdinç artık müşterinin kaç numara ayakkabı giydiğini bile biliyor. Hal böyle olunca Şamdan'da kendi evinizde gibi hissediyorsunuz. İnsanlar rahat olduğu yerde eğlenir. Şamdan'da çalışan personel o rahatlığı size hissettiriyor. Zaten o yüzden nereye giderseniz gidin, Şamdan'da bir içki içmeden eve gidilmez gibi bir algı var. Bir de Şamdan'a gelen herkes birbirini tanıyor, mekan zaten küçük olduğu için yabancı biri hemen belli oluyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip