• $13,3481
  • €15,15
  • 788.527
  • 2059.92
30 Ocak 2011 Pazar

Kışın en 'in' mekanı İstanbul Ruj

Gece gezmeyi sevenler alkollü araç kullanıp trafikte tehlike yaratmak yerine Alovale'yi arayıp özel şoför çağırıyor.

Geçtiğimiz aylarda hatırlayacaksınız sizlere Harbiye'deki eski Hydromel eğlencesinin İstanbul Ruj ile geri döneceğini yazmıştım. Şimdi bakıyorum da gerçekten öyle oldu. İstanbul Ruj, 45 yıl öncesinde İstanbul'un ilk diskoteğiymiş. Sahibi Erkan Kara tarafından yeniden hayat bulan mekan, üç buçuk ay gibi itinalı bir çalışmadan sonra açıldı. Eski Hydromel dönemlerinde mekanın hedef kitlesi ünlü işadamları, milletvekilleri, İstanbul sosyetesiymiş. Elit bir mekanmış ve döneme damgasını vurmuş. Erkan Kara, 'neden onların çocukları, torunları burayı tercih etmesinler' düşüncesiyle yola çıkmış ve mekanı canlandırmış. O dönemlerin ruhunu bilip de şimdiki mekanı görenlerin tepkisi son derece olumlu. Lokasyon olarak da çok merkezi. Bir yanda Hilton ve Divan otelleri, bir yanda turistlerin bol olduğu bir yerde konumlanıyor.

İstanbul Ruj'da çok özel bir ses yalıtım sistemi kullanılmış. Duvarlara döşenen çok özel malzemeler sayesinde mekanda çalınan müzik hiçbir şekilde dağılmıyor, ses çatlamıyor ve orijinalliğini koruyor. Ayrıca iki DJ de aynı anda performans yapıyor. Her çarşamba günü ise İzzet Öz, dönemin ruhunu yeniden canlandırıyor.

Hafta sonları, araba kullanacak durumda olmayan misafirler arzu ettikleri taktirde özel jeeplerle gitmek istedikleri yerlere bırakılıyorlarmış.

Mekanda her gün ünlü bir ismi görmek mümkün. Hedef kitlesi kaliteli ve elit. Kısacası eğlenmesini bilen insanlar burayı tercih ediyorlar. Erkan Kara'nın dile getirdiğine göre, birçok parti ve organizasyon için mekan şimdiden kapatılmış. Kara, mekanın kapılarını yeni açmış olmasına rağmen ilgiden çok memnun. Bu da İstanbul gece hayatı için çok önemli bir gelişme bence.
En çok ilgilimi çeken detaysa İstanbul Ruj'un içerisinde MOS Kuaför'ün yer alması oldu. Bir gece kulübünün içerisinde kuaförü görünce insan 'çok akıllıca bir düşünce' demeden geçemiyor.

ZÜBEYİR OCAKBAŞI
Geçtiğimiz hafta adını sıkça duyduğum fakat bir türlü gitmenin kısmet olmadığı Beyoğlu'nun ünlü Ocakbaşı restoranlarından Zübeyir'e bir iş yemeği dolayısıyla gittim. Ve gidince de bu kadar zaman neler kaçırdığımı anlamış oldum! Kebap kültüründe zaten ocakbaşı, etin lezzetine başka bir tat katar.
Zübeyir Ocakbaşı, kısa sürede birçok müdavim edinmiş bir mekan. Bunun sırrı ise ocakbaşının hem işletmecisi hem de ustası olan Zübeyir Ertaş'ın maharetinde gizliymiş meğer. 25 yıldır bu sektörde usta olarak hizmet veren Ertaş, kendi adıyla açtığı ocakbaşında bütün ustalığını sergiliyor. Zübeyir Ocakbaşı iki katlı ve her katta ocak var. Yaklaşık 90 kişilik mekan, 12.00-03.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Beyti, Adana, kaburga, külbastı, çöp şiş, ciğer kebap gibi çeşitlerin yer aldığı Zübeyir Ocakbaşı'nda, gavurdağı salatası, közde patlıcan ezme, börülce, semizotu, kabak ezmesi, yoğurtlu isot gibi mezeler var. Tatlı olarak, közde dört-beş saatte pişen ayva tatlısını denemelisiniz. Zübeyir Ocakbaşı'nın kebaplarının çok lezzetli, ortamının da son derece keyifli olduğunu söyleyebilirim.

DÜRÜMCÜ EMMİ
Yöresel lezzetleri kendi mutfaklarında yediğinizde her zaman tadı, lezzeti bir farklı olur. Bunun tek nedeni de ustalarıdır. Tabii bu güzel lezzetleri her zaman gidip yerinde tatma imkanımız olmadığı için bulunduğumuz şehirdeki alternatif mekanları tercih etmek zorunda kalıyoruz. Geçenlerde Kadıköy'de 12 yıldır hizmet veren ve ciddi anlamda müdavimleri oluşmuş Dürümcü Emmi'ye gittim. Mekan 24 saat hizmet veriyor. Gece yarısından sonra kebap yerine Antep usulü kelle paça çorbasını içmek isteyenler Dürümcü Emmi'yi doldurup taşırıyorlar. Gerçekten de çok lezzetli. Gaziantep yöresinin kuşbaşı kebabı, simit kebabı, yoğurtlu kebap, patlıcan kebabı, bol fıstıklı kıyma kebabı, ciğer kebabı hatta İstanbul'da kolay kolay bulamayacağınız Beyran da mönüde var. Yolunuz Kadıköy'e düşerse mutlaka Dürümcü Emmi'ye gidip bu lezzetleri tatmanızı tavsiye ediyorum.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor