• $13,522
  • €15,2582
  • 802.559
  • 1973.61
2 Ocak 2011 Pazar

Kar tutkusu Kartalkaya'da yaşanır

Kış aylarında eğlenmenin keyfi bir başka oluyor. Soğuk havayı sevmiyor, üşümekten haz etmiyor olabilirsiniz ama bana kalırsa hayattan lezzet almanın mevsimi yoktur.

Tam bir kayak tutkunu olarak kış mevsimi beni inanılmaz mutlu ediyor. Kartalkaya'da kışın erken geldiğini duyup geçtiğimiz hafta sonu dayanamayıp soluğu arkadaşlarımla birlikte Dorukkaya Otel'de aldık. Gittiğimiz de gördük ki dağda bir metreye yakın kar var. Otomobille Kartalkaya'ya gidecekler mümkünse evde bir şey atıştırmayıp Kaynaşlı'ya kadar sabretsinler. Kaynaşlı'daki Berceste'ye mutlaka aç gelinmeli. Yol üzerindeki Berceste'de köy kahvaltısı yapmadan, Kartalkaya'da dört dörtlük bir tatil yapmış sayılmıyorsunuz. Doğanın içindeki bol oksijen eşliğinde balından reçeline, gözlemesinden sucuklu yumurtasına, kaymağından menemenine doyasıya bir kahvaltı yapıyorsunuz ve çok cüzi bir rakam ödüyorsunuz. Kahvaltıdan sonra da mutlaka tesisin içindeki organik ürünler satan reyona uğrayın. Zeytinyağı, reçel, bin bir çeşit ürün çok uygun fiyatlara satılıyor.
Kartalkaya'nın son yıllardaki hızlı gelişiminde en yüksek pay, kuşkusuz Dorukkaya Otel'dir. Rahatına düşkün, seçici ve titiz müşterinin Uludağ'dan çok Kartalkaya'yı tercih etmesinde rolü büyük. Kaya Grubu, Dorukkaya'ya yaptığı yatırımlarla ultra lüks bir şehir oteli oluşturdu. Kartalkaya'ya gidince öğrendiğime göre sezon açıldığından beri otel full rezervasyon alıyormuş. Bunun da en büyük nedenlerinden biri hiç kuşkusuz Kartalkaya'nın İstanbul'a ve Ankara'ya olan yakınlığı. Aracınızla Kartalkaya'ya çıkarken hiç zorluk çekmiyorsunuz yolları rahat ve tehlikesiz.

TÜRKİYE'NİN EN FONKSİYONEL SNOWPARK'I
Türkiye'nin en iyi kayak pistlerinin olduğu Dorukkaya, Avusturyalı mühendisler tarafından projelendirilen farklı zorluk derecelerine ve farklı ihtiyaçlara göre konumlandırılmış 3'ü büyük 3'ü küçük olmak üzere 6 ana rampa, 3 handrail ve değişik özelliklere sahip 6 box'tan oluşuyor. Türkiye'nin ilk ve en fonksiyonel Snowpark'ı ile farklı seviyelerde tüm snowboard severlere hitap ediyor. Dorukkaya, farklı zorluk derecelerinde ve uzunluklarında 7 ski - lift ve 12 kayak pisti, sezon boyunca her cumartesi freestyle gösterileri ve yıl boyunca yüksek kar kalitesi ile kar tutkunlarını mutlu ediyor. Üstelik lift kullanımı ücretsiz ve sınırsız. Öğrendiğime göre açılışından bu yana 1 milyon geceleme ile başta Rusya ve Hollanda olmak üzere Türkiye'den ve dünyadan pek çok turisti ağırlamış. Ayrıca Dorukkaya'nın, gelecekte uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapacak bir merkez konumuna gelmesi hedefleniyormuş.

CHOCOLATE TAM BİR KEYİF MEKANI
Dorukkaya Oberj'de yer alan Chocolate CafŽ ise dağın havasına hava katıyor. Süzer Plaza'da efsaneleşen, ardından Maçka'ya taşınan, tüm elit bölgelerde açılıp yaygınlaşan Chocolate'ın Kartalkaya'da yer alması, dağa farklı bir hava katıyor. Kartalkaya'da Chocolate öncesi, sucuk-ekmekten, hamburgerden başka yiyecek veren kafe yoktu. Eğlence için de herkes otellerin diskosuna mahkumdu. Chocolate ise dağa büyük renk getirdi. Mekanda kahvaltıdan pizzaya, salatadan steak'e İtalyan mutfağı ağırlıklı zengin bir yiyecek mönüsü var. Sadece taze meyvelerden özel olarak hazırlanan frozen seçenekleri, farklı kokteylleri, 60 çeşitten fazla alkollü-alkolsüz kahveleri, şarapları, şampanya kokteylleri ve ithal likörleri içeren zengin bir içki mönüsüne de sahip. Partileriyle de süper bir eğlence imkanı sunuyor. Her gün 17.00-20.00 arasında gerçekleşen partileri dağın buz gibi havasını ısıtıyor. Gece 23.00'ten itibaren kulüp olan Chocolate'a, sadece Dorukkaya'dan değil diğer mekanlardan hatta Kartalkaya'nın eteklerinden eğlenmeye gelenler oluyor. Ne gece ne de gündüz mekanda adım atacak yer yoktu. İstanbul'daki gece yaşantısından hiç farkı yok.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar