• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
8 Aralık 2023 Cuma

Ücret, maaş ve aylık artış oranları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2024 yılının asgari ücretini belirlemek için ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapacak. İlk toplantıdan bir rakamın çıkması beklenmiyor. Komisyonun çalışma takviminin belirlenmesi ve sosyal tarafların beklentilerine dayanak teşkil eden çalışmaların paylaşılması bekleniyor. Bu kapsamda sosyal diyalog anlayışıyla belirlenen yol haritasına göre süreç ilerleyecek. Bir taraftan asgari ücret belirlenmesine ilişkin çalışmalar yürütülürken diğer taraftan ocak ayında memurlar ve emeklilerin maaş ve aylıklarının artış oranları belirlenmesinde son düzlüğe girildi.

4 Aralık Pazartesi günü, kasım ayı TÜFE oranı açıklandı. Kasım ayında bir önceki aya göre TÜFE'deki değişim yüzde 3,28 oldu. Ocak-kasım ayları arasındaki 11 aylık TÜFE oranı ise yüzde 60,09 olarak gerçekleşti. Yılın ikinci yarısının memur ve emekli aylıklarının belirlenmesinde kullanılan son 6 aylık TÜFE oranı, aralık ayı hariç olmak belli oldu. Bu kapsamda son 5 aylık TÜFE oranı yüzde 33,66 oldu.

TÜFE oranları ülkemizde milyonlarca vatandaşımızın ücretlerinin, maaşlarının ve aylıklarının belirlenmesinde önemli unsurlardan biri. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları önceki 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında artırılıyor. Kamu işçilerin ücretlerinin, memurların maaşlarının ve memur emeklilerinin aylıklarının artışlarındaki enflasyon farkının hesaplanmasında TÜFE oranları kullanılıyor. Bu kapsamda 5 aylık TÜFE oranlarına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının ocak ayındaki netleşen artış oranı yüzde 33,66. Memur ve emeklilerinin Ocak ayındaki netleşen maaş artış oranı ise enflasyon farkıyla birlikte yüzde 45. Bu oranlara aralık ayında gerçekleşen TÜFE oranı da ilave edilecek. Orta vadeli programda hedeflenen yıllık yüzde 65 TÜFE oranının gerçekleşmesi durumunda memur ve emeklileri yaklaşık olarak yüzde 50, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yaklaşık olarak yüzde 39 artış alacaklar.

Kamu işçilerinin ise toplu iş sözleşmelerinin yürürlük süreleri farklı olduğu için ücret artışları farklı dönemleri denk gelmektedir. 700 bin kamu işçisinin bir bölümünün ücret artışları ocak ayında olurken; şubat ayında, mart ayında nisan ayında olanlar da var. Bu nedenle bazı kamu işçileri için ocak ayında açıklanacak TÜFE oranı ücret artışındaki enflasyon farkının belirlenmesinde kullanılacak. Ancak toplu iş sözleşmeleri yürürlük süreleri farklı olan mesela şubat, mart olan kamu işçileri daha sonraki aylarda ücret artışı alacaklar. Bu durum iki soruna neden oluyor. Birincisi kamu işçilerinin takvim farkı nedeniyle ücret artışlarını farklı zamanlarda almaları. Mesela bazı kamu işçilerinin 6 aylık ücret artışları ocak ayında olurken bazılarının şubat, mart, nisan ayında oluyor. İkinci sorun enflasyon farkının hesaplanmasında dikkate alınan 6 aylık dönemler farklı ayları kapsadığından dolayı ücret artışlarında farklılıklar olabiliyor. Mesela temmuz-aralık dönemi TÜFE'ye oluşan göre ücret artışlarıyla, ağustos-ocak dönemi, eylül-şubat dönemi oluşan TÜFE'ye göre oluşan ücret artışları farklı olabiliyor. Bu sorunun çözümü kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinin yürürlük tarihleri aynı tarihte olacak şekilde düzenlemek.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi