• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
18 Mart 2024 Pazartesi

Türkiye Yüzyılı'nın emekçileri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 16 Mart Cumartesi günü "Türkiye Yüzyılı'nın Emekçileri İftar Buluşması'nı" tertip etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrif ettiği programda çalışma hayatının tüm aktörleri vardı. İşçi, işveren, memur konfederasyonları ve sendika temsilcilerinin katıldığı programda neredeyse her meslek grubundan işçiler ile memurlar da vardı. Kamu ve özel sektörden madenciler, sağlıkçılar, öğretmenler, mühendisler, itfaiyeciler, zabıtalar, güvenlik görevlileri, temizlikçiler, enerji işçileri ve tüm sektörlerden katılımcılar iş elbiseleriyle iftar buluşmasına katıldılar.

Çalışma hayatının üçlü sacayağı olan çalışan, işveren ve devlet iftar masasında bir araya gelerek önemli bir dayanışma mesajı verdi. Ülkemizin son dönemde yerli ve milli üretimine damga vuran kamu ve özel kuruluşları iftarda buluştu. TOGG, Kızılelma, Milgem, Reis sınıfı denizaltı, TCG Anadolu gibi önemli milli araçları üretenler de oradaydı. Hastane işçileri, enerji işçileri ve güvenlikçiler de oradaydı. Özetle Türkiye'de üreten kesimlerinin tamamı oradaydı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın konuşmasının en dikkat çekici bölümü çalışma hayatına ilişkin geçmişte nasıl Türkiye olduğuna dair verdiği örneklerdi. Bakan Işıkhan'ın, AK Parti'nin ülkeyi hangi şartlarda devraldığına ilişkin verdiği örneklerden bazıları şunlar:

"25 yıl önce, memuruna maaş ödeyemeyecek duruma düşen bir Türkiye vardı. Bugün ise hayal bile edilemeyen ek göstergeleri memuruna veren bir Türkiye var.

25 yıl önce, maaş kuyruklarında hayatını kaybeden emeklilerimiz vardı. Bugün hasta emeklisine maaşını evine kadar götüren bir sosyal güvenlik sistemimiz var.

Eskiden hastaneye, acile gittiğinde, canından önce sosyal güvencesi sorulan, cenazeleri hastanede rehin kalan, cenazesini alırken bile yakınlarına senet imzalatılan bir sağlık sistemi vardı. Bugün ayrım yapmadan herkese en ileri düzeyde hizmet veren bir Türkiye var."

Sadece sosyal güvenlik alanında yapılanların hatırlatılması bile ülkemizin aldığı mesafeyi göstermeye yetiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iftarda önemli mesajlar verdi ve üç başlıkta müjde niteliğinde açıklama yaptı.

İş hayatına İETT'de işçi olarak başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "evinin geçimini, ailesinin iaşesini, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ter döken bir emekçinin nasıl kutlu bir mücadele verdiğini çok iyi biliyorum" dedi. Erdoğan, "enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek, tüm toplum kesimlerinde daha kalıcı refah artışı sağlayacaklarını" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emek kesimlerine müjde niteliğinde açıklamalarından ilki emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin "2 ila 5 Nisan tarihleri" arasında ödenmesi oldu. İkinci müjdesinde CHP'nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Toplu sözleşme ikramiyesine ilişkin "üzerimize düşeni mutlaka yapacağız" dedi. CHP'nin iptal ettirdiği düzenleme nedeniyle memurların maaşları 345 lira azalmıştı. Üçüncü olarak birinci dereceye yükselen tüm memurların 3600 ek göstergeden faydalanması düzenlemesinin önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini söyledi.

İş hayatına işçi olarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 yıllık icraatlarını özetle anlattı. Anlatılan icraatlar ve emekçilerin Cumhurbaşkanımıza olan ilgisi, Erdoğan'ın emekçiden ve emekten yana politikaları hayata geçirdiğini gösterdi.

<p>İsrail'in top mermisiyle beş sıvı nitrojen tankının  kapakları patladı. Tankların içindeki sıcakl

Bir mermide 5 bin hayat!

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü