• $28,939
  • €31,8267
  • 1902.8
  • 8007.01
16 Haziran 2023 Cuma

Temmuz ayı maaş ve ücret artışları

Temmuz ayında milyonlarca vatandaşımızın maaşları ve ücretleri artırılmaktadır. Bu artışlar yıl içinde altı aylık dönemlerde ocak ve temmuz aylarında yapılmaktadır. Yaklaşık 15 milyon emekli, 4 milyon kamu görevlisi, kamu işçileri bu artışlardan doğrudan etkilenmektedir. Maaşları memur maaş artışlarına bağlı olan 640 bin engelli, evde bakım maaşı alan 570 bin kişi ile 65 yaş aylığı alan 757 bin kişi de bu artışları beklemektedir. Asgari ücret çalışmaları sadece 7 milyonu asgari ücret alan işçiyi değil aynı zamanda 16 milyon kayıtlı işçiyi ilgilendirmektedir. Bu çerçevede baktığımızda temmuz ayındaki artışlar yaklaşık 37 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir.

Memur ve emeklilerinin maaş artışları kamu görevlileri toplu sözleşmelerine göre yapılmaktadır. Bu çerçevede baktığımızda 2022 yılı içinde memur ve emeklilerinin maaşlarına ocak ayında yüzde 30,95 (yüzde 3,5'i refah payı), temmuz ayında yüzde 41,69 ve kümülatif olarak yüzde 85,54 oranında artış yapıldı. 2023 yılı Ocak ayında ise yasal olarak yüzde 16,48 olması gereken maaş artışına yüzde 13,52 oranında refah payı eklenerek toplamda yüzde 30 artış yapıldı. Şu anda yürürlükte olan 6'ncı dönem toplu sözleşmesinin dördüncü altı aylık zam dilimi ise temmuz ayında yapılacaktır. Toplu sözleşmeye göre enflasyon farkıyla birlikte memur ve emeklileri için verilmesi gereken maaş artış oranı yüzde 13,13'tür. Bu orana haziran TÜFE oranı ilave edilecektir. Ancak Cumhurbaşkanımız Erdoğan, 11 Mayıs 2023 tarihinde en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağını ifade etmişti. Bu nedenle memurlara yapılacak artışlar toplu sözleşmenin çok üzerinde olacağı için yasal düzenleme beklenmektedir. Bazı kesimlerin memur maaş artışlarının ekim-kasım ayına ertelendiği söylemleri gerçek dışıdır. Cumhurbaşkanımız kabine sonrası yaptığı açıklamada Meclis sürecinin yakında başlayacağını söyledi. Zira burada yapılacak artışlar 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacağı için ertelenmesi söz konusu değil.

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışları da yıl içinde iki dönemde ocak ve temmuz aylarında yapılmaktadır. Mevzuata göre önceki altı aylık TÜFE oranında artışlar yapılıyor. Ancak 2022 yılından itibaren enflasyona karşı çalışanları koruma politikası gereği refah payı verilmektedir. Ayrıca en düşük emekli maaşı uygulamasına geçilerek düşük maaş alanlar desteklenmektedir. Bu çerçevede baktığımızda 2022 yılı içinde ocak ayında yüzde 25,47 temmuz ayında yüzde 42,35 ve kümülatif olarak yüzde 78,6 oranında artış yapıldı. 2023 yılı ocak ayında ise yasal olarak yüzde 15,40 olması gereken emekli maaş artışına yüzde 14,60 refah payı eklenerek toplamda yüzde 30 artış yapıldı. Temmuz ayında da yeni artış yapılacaktır.

Asgari ücret milyonlarca işçiyi ilgilendirecektir. Yaklaşık 16 milyon işçinin 7 milyonu asgari ücretlidir. Ancak asgari ücret sadece asgari ücret alanları değil, onun üzerinde ücret alanları da ilgilendirmektedir. Asgari ücrete yıllık artış yapılmakta ve yıl içinde aynı asgari ücret geçerli olmaktadır. Ancak enflasyonist ortamda 2022 yılında ilk defa yıl içinde ilave bir artış yapılmıştı. 2022 yılı asgari ücreti yüzde 50 oranında artmıştı. Geçen yıl 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 30 ilave artış yapılmıştı. Bu çerçevede 2022 yılında asgari ücret kümülatif olarak yüzde 95 artmıştı. 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret yüzde 54,6 oranında artırılmıştı. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 1 Temmuz'dan geçerli olacak asgari ücrete ilave bir zam yapılacaktır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. 19 Haziran'da ikinci toplantısını yapacaktır. Önümüzdeki hafta yeni asgari ücret açıklanacaktır. Yaklaşık 37 milyon vatandaşımızın gözü kulağı onları enflasyona karşı koruyacak artış oranlarını açıklaması beklenen Cumhurbaşkanımızda olacaktır.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı