• $32,1724
  • €35,0099
  • 2504.66
  • 10895.3
12 Mayıs 2023 Cuma

Kamu çalışanlarına yeni müjdeler

Kamu işyerlerinde çalışan yaklaşık 700 bin işçinin 2023-2024 dönemine ilişkin kamu çerçeve protokolünde mutabakat sağlandı. Burada sağlanan mutabakatla kamu işçilerinin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri ve genel sorunlarına ilişkin hususlar belirlendi. Geçtiğimiz dönemlerde genellikle temmuz-ağustos dönemlerinde imzalanan çerçeve protokolü bu dönemde seçimler nedeniyle 9 Mayıs günü imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan imza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonu genel başkanları katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de işçi olarak çalışma hayatına başladığını ifade etti. 6 Şubat'ta yaşanan ve yüzyılın felaketi olarak tanımlanan deprem bölgelerinde görev alan kamu çalışanları ve işçilere teşekkür etti.

Çerçeve protokol ile kamu işçilerinin taban ücretleri brüt 15 bin liraya çıkarıldıktan sonra ücretlerine refah payı dahil ilk altı ay için yüzde 45 zam yapıldı. İkinci altı ay için yüzde 15 zam ve bu miktarı aşan kısım kadar enflasyon farkı verilecek. Üçüncü ve dördüncü altı ay için yüzde 10 zam ve bu miktarı aşar kısım kadar enflasyon farkı verilecek. Bu çerçevede en düşük kamu işçisinin ortalama aylık giydirilmiş ücreti 21 bin liraya (ikramiye ve sosyal haklar dahil) yükseldi. Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay'ın açıklamalarına göre en düşük kamu işçisinin ücretlerinde yüzde 107'ye yakın artış oldu. Bu kapsamda yaklaşık 370 bin civarında işçi olduğu ifade ediliyor. Diğer işçiler için ise ilk altı ayda yüzde 45 oranında bir artış oldu. Bunların yanı sıra işyerlerinde iş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4-6 arasında prim ödemesi, Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10'luk ilave zam yapılması, gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesi imza altına alındı. Sosyal yardım ve diğer ödemelerde ücret zammı oranında artırıldı. Genel Başkan Ergün Atalay, güzel bir sözleşme yaptıklarını söyledi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında olan 700 bin işçinin yaklaşık 500 binine 2018'de kadro veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de önemli bir zam verdi. Kapsam dışı kalan taşeronlar ile kadroya geçen taşeronların iş ve işyeri değişiklikleri ile ilgili çalışma yapılacağı çerçeve protokolde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu işçilerinin imza töreninde memurlara ve emeklilere ilişkin şu mesajı verdi: "Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise yaptığı açıklamalarda memura yönelik bir zam açıklaması yapılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Mayıs'ta memurlar için verdiği mesajın somut adımlarını 11 Mayıs'ta Hak-İş Konfederasyonu genel kurulunda açıkladı. Bu çerçevede memurlara çok önemli iki müjde verdi. Temmuz ayında en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağı ve birinci dereceye giren ve şartları tutan tüm memurlara 3600 ek gösterge hakkı verileceği müjdeleri memurlarda büyük bir memnuniyet oluşturdu. Yakla şık 11 bin 300 lira olan en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya çıkarılması yüzde 95'lik bir artışa tekabül ediyor. Diğer devlet memurlarının maaşlarının ise bu oranda olmasa bile kademeli bir biçimde artırılacağını düşünüyorum. Memur maaş artışlarının temmuz ayından önce yapılamamasının nedenleri önümüzdeki maaş artışlarının temmuz ayında olması ve ayrıca bu artış için yasal düzenleme yapılmasının gerekli olmasıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu çalışanlarının ücret ve sosyal hakları konusunda attığı bu adımlarla emek yanlısı olduğunu bir kere daha gösterdi.

<p>Geçtiğimiz günlerde OpenAI, ChatGPT'nin yeni yapay zekâ  modeli GPT-4o'yu duyurmuştu. </p><p>Tekn

Yapay zeka savaşları başladı!

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi