• $32,2173
  • €35,0635
  • 2453.68
  • 10931.6
8 Mayıs 2023 Pazartesi

Çalışma hayatında yeni vaatler

Çalışma hayatında çok önemli düzenlemeler hayata geçirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti yönetimine ve bakanlıklara çalışma hayatının temel sorunlarının çözülmesi talimatını vermişti. 3600 ek gösterge, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, EYT, geçici işçiler ve taşeronların kadroya geçirilmesi gibi temel sorunlar için Çalışma Bakanlığı ile diğer bakanlıklar harekete geçti. Son bir yılda bile çok geniş kesimleri ilgilendiren kapsamlı değişiklikler yapıldı. 3600 ek gösterge düzenlemesiyle öğretmen, polis, hemşire, imam-hatip, şube müdürleri ve bazı mesleklerdeki kamu görevlilerinden emekli olanların maaşları ile emekli ikramiyelerinde yüzde 22-25 arasında artış oldu. Bu kapsamlı çalışmanın ardından kamuda çalışan 460 bin civarında sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanması gerçekleştirildi. En son 2011 ve 2013 yıllarında 280 sözleşmeli personel kadroya alınmıştı. EYT düzenlemesi ile 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlar için yaş şartı kaldırıldı. Bu çerçevede 2 milyon 300 bini hemen diğerleri ilerleyen zaman diliminde olmak üzere toplam 5 milyon çalışana yaş şartı olmadan emekli olma imkânı verildi. TBMM seçim nedeniyle çalışmalarına ara vermeden hemen önce de geçici işçilerle ilgili düzenleme hayata geçirildi. Daha önce çözmek için harekete geçilen temel sorunlardan geriye sadece 2018 yılında kapsam dışında kalan taşeronların kadroya geçirilmesi meselesi kaldı. Taşeron meselesinin de seçimden hemen sonra çözüleceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin tarafından ifade edildi.

Çalışma hayatında önemli değişikliklere imza atan AK Parti'nin seçim beyannamesinde de çalışma hayatına ilişkin önemli vaatler var. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinglerde ve açıklamalarında yeni vaatlere yer veriyor. 1 Mayıs 2023 tarihinde Memur-Sen Genel Kurulu'nda 1'inci derece gelen tüm memurlara 3600 ek gösterge verileceğinin ifade edilmesi memurlarda memnuniyet oluşturdu. Ayrıca önümüzdeki temmuz ayında, memur maaş artışlarında enflasyon farkı yanında refah payı artışının da dikkate alınacağı ifade edildi.

Nisan ayında en düşük SSK ve Bağkur emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarıldı. Bu düzenlemeyle birlikte 7 bin 500 lira üzerinde maaş alan emekliler kendileri için de bir düzenleme yapılmasını talep ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur-Sen Genel Kurulu'nda 7 bin 500 lira üzerinde maaş alan emeklilerimiz için de bir müjde verdi. Erdoğan, emeklilerimizin durumlarını iyileştirecek bir hazırlık yapması noktasında Çalışma ve Maliye Bakanlarımıza talimat verdiğini, seçimden sonra, yeni Meclis'in yasama faaliyetlerine başlamasıyla, 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek bir güzel haberi vereceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 Mayıs 2023 tarihinde Kayseri mitinginde ise esnaflara şu yeni müjdeyi verdi: "Buradan kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı gibi esnafımıza da bir müjde vermek istiyorum. Küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını SGK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız ilk işlerden biri olacak bu çalışmadan inşallah 1 milyon küçük esnafımız faydalanacak. Tüm esnaf kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum." Belli esnaf gruplarının prim günlerinin eşitlenmesi de büyük bir memnuniyet oluşturacaktır. Yaklaşık 700 bin kamu işçisinin ücretlerine yapılacak zam oranları ise 9 Mayıs Salı günü açıklanacak. Burada da kamu işçilerini memnun edecek bir müjde çıkması bekleniyor.

<p>İzmir'in Buca ilçesinde, Kemal Altın (54), bir kıraathane önündeki emlakçı Evren Yiğit'e (43), ta

Kıraathane önünde çatışma: Ölü ve yaralı var

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?