• $31,4149
  • €34,0282
  • 2060.61
  • 9193.69
29 Aralık 2023 Cuma

Asgari ücretin görünmeyen tarafları

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret 27 Aralık'ta belirlendi. Buna göre net tutarı 11 bin 402 lira olan asgari ücret 17 bin 2 liraya çıkarıldı. 2023 yılı Temmuz ayına göre artış yüzde 49 oldu. 2023 yılı Ocak ayında 8 bin 506 lira olan asgari ücret 17 bin 2 liraya çıkarıldı ve bir yıl öncesine göre artış yüzde 100 oldu.

Asgari ücret tespit komisyonu uzun bir mesainin sonucunda çalışmalarını tamamladı. Ancak bazı basın organlarında 2 veya 3 toplantı yapıldığı haberlerine yer veriliyor. Doğrusu, resmi olarak yapılan toplantılar dışında da komisyonda yer alan taraflar arasında sürekli görüşmeler yapılır. Görüşmeler başlamadan önce uzun süre hazırlıklar yapılır. Nitekim bu yılın asgari ücretini belirlemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş heyetinden dört asgari ücretli işçiyle birlikte Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar'ı komisyon toplantıları dışında misafir ederek beklentilerini ayrıca dinledi. Türk-İş Genel Merkezi'ni üç kere ziyaret etti. Masada işverenleri temsil eden TİSK dışında iş dünyasından çok sayıda temsilciyle görüşerek beklentilerini dinledi. Bu görüşmelerin neticesini ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmasını Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a sundu. Cumhurbaşkanımızın her zaman olduğu gibi işçi lehine son dokunuşu yapmasıyla birlikte yeni asgari ücret çalışmaları tamamlandı. Dolayısıyla asgari ücret tespit komisyonunda görevli olan üç sosyal taraf resmi toplantıların dışında da yoğun bir çalışma temposuyla asgari ücreti belirledi.

Bu dönem asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarında bazı ilklerde yaşandı. Komisyonda işçi tarafını temsil eden beş kişiden dördü asgari ücretle çalışan işçilerden oluştu. Karar oy çokluğuyla alındı ama açıklama üç tarafın en üst düzeyde katılımlarıyla yapıldı. Asgari ücret bugünkü kurlara göre dolar bazında ilk defa 578 dolar seviyelerini buldu.

Asgari ücretin daha yüksek belirlenmesi için sigortalı başına verilen destek 500 liradan 700 liraya çıkarıldı. Bir başka ifadeyle 16 bin 302 lira olan asgari ücret bu desteğin etkisiyle 17 bin 2 lira olarak belirlendi.

Asgari ücret artışı birlikte işsizlik maaşı, kıdem tazminatı taban tutarı, askerlik ve doğum borçlanması, staj ücretleri, zorunlu ve isteğe bağlı sigorta primleri gibi çok sayıda parametreyi etkiliyor. Bu kapsamda 13 bin 414 lira kıdem tazminatı taban tutarı 20 bin 2 liraya, işsizlik maaşı 7 bin 940 lira ile 15 bin 880 lira arasına, askerlik ve doğum borçlanması günlük en düşük 143 liradan 213 liraya yükseldi.

Basın yayın mecralarında asgari ücret artışıyla birlikte çok yaygın biçimde kullanılan bir yanlışı düzeltelim. Asgari ücret artış oranının evde bakım, 65 yaş aylığı ve engelli aylıklarını artırdığı açıklamaları doğru değil. Zira zikredilen kesimlerin aylıkları memur aylık katsayısına göre belirleniyor. Dolayısıyla bu kesimlerin aylıkları asgari ücret artış oranına göre değil memur maaşlarının artışına göre belirleniyor. Asgari ücret ile evde bakım, 65 yaş aylığı ve engelli aylığı arasında bir bağlantı var. O da evde bakım, 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alma şartları arasında yer alan gelir sınırının belirlenmesinin asgari ücrete göre yapılması.

Asgari ücret artışı yapıldı. Sıra da gerekçesiz fiyat artışı yapan fırsatçıları engellemek var.

<p>Kaza, sabah saatlerinde Eyüpsultan Edirnekapı Rami Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgi

Eyüpsultan'da 2 İETT otobüsü kazaya karıştı! Kaza sonrası her iki otobüste maddi hasar meydana geldi

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi