• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
10 Kasım 2020 Salı

Karabağ Zaferi'nin olası sonuçları neler olacak?

Ermenistan’ın geçtiğimiz otuz yıl zarfında Karabağ’da yaptığı askeri tahkimatın yeni savaş doktrininde hiçbir fonksiyonunun olmadığını ispat eden bir savaşı geride bıraktık.

Hantal ve demode savaş doktrini ile Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan ordusuna karşı hiçbir varlık gösteremeyen Ermeni ordusu, Rusya’ya arkasını dönmüş bir iktidar ile Batı’ya güvenerek sahaya çıktı.

Paşinyan, Azerbaycan’a karşı Macron ile aynı söylemi kullanarak sorunu çözeceğini sandı.

Türkiye’nin teröre destek verdiği, İslami terörün Türkiye eliyle Batı’ya ihraç edildiği gibi söylemler ile Türkiye’yi durdurmanın mümkün olmayacağını Paşinyan’ın görmesi gerekiyordu.

Zira, bunlar sistemin büyük ülkelerinin Türkiye’ye karşı baskı unsuru olarak kullandığı söylemsel aygıtlardır. Paşinyan’ın boyunu çok aşar.

Arkasını Rusya’ya vermediği bir dünyada Ermenistan’ın yegane kartı buydu.

Boş blöf büyük mağlubiyet getirdi.

Karabağ zaferinin etkilerini yakın gelecekte göreceğiz.

Dünya bir başka gerçeklikle karşı karşıya artık.

İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan ve pek çok krizi bünyesinde barındıran dünya düzeni, uluslararası örgütlerin dondurma ve oyalama politikaları ile varlığını sürdürdü.

Trump yönetimi, bu düzenin uzun vadede kazananı olamayacağı gerçeğini görerek, uluslararası örgütlere arkasını dönmeyi ve çabuk sonuç elde edebileceği baskı mekanizmalarını devreye sokarak dondurulmuş sorunları çözmeye; böylelikle yüzünü üretim araçlarını bünyesinde toplayan ve tekelleşme potansiyeli gün be gün daha yakından hissedilen Asya’ya dönmeye yönelik politikalar ortaya koydu.

Orta Doğu’da İsrail’in güvenliğini sağlamak için büyük bir Arap-İsrail Barışı projesini hayata geçirdi.

Orta Doğu’da otoritatif bir şiddet oluşturarak sert gücünü Asya’ya yönlendirmek bu planın en önemli parçasıydı.

Radikal bir kırılmaydı ve Amerika bu yöntemi bu kadar radikal uygulamama kararı alarak Biden’i iktidara taşıdı.

Biden yönünü yeniden uluslararası örgütlere döneceğini açıkladı.

Ancak Karabağ zaferinin ispat ettiği bir şey var, o da uluslararası örgütler ve denge politikaları ile dondurulan sorunların sistemde oluşacak ilk boşlukta silah kullanılarak bir çözüme kavuşacağı gerçeği.

Kıbrıs sorununun önemli bir bölümü olan Maraş’ın açılması, Doğu Akdeniz’de navtex üzerinden yetki sahasının belirlenmesi mücadelesi ve Karabağ’da askeri sonuç elde edilmesi bu gerçeğin bir parçasıdır.

Minsk üçlüsünün ve Agit’in de facto yürüttüğü sürünceme politikası, Minsk üçlüsü ile birlikte çöpe atıldı.

Uluslararası topluma kimsenin güveninin kalmadığı bir dünyada artık herkes, sistemde oluşacak boşlukların güç kullanılarak doldurulacağı ve bunun yolunun da sistemin bekçileri haricinde gerçek ittifaklardan geçtiği gerçeğini görmüş durumda.

Türkiye bu gerçeklik içinde, askeri olarak kendisi ile işbirliği yapan herkesin kazandığı bir güç olarak, üstelik sistemin bekçiliğini oynamayarak yıldızını parlatmış durumda.

Dünyanın büyük çatışmalara gebe olduğu bu hengamda, Türkiye gerçek bir aktör olarak kendi sözünü söylüyor.

Gerisi beni alakadar etmez. 

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı