• $32,1959
  • €35,0197
  • 2506.47
  • 10895.3
25 Mayıs 2023 Perşembe

Kafası karışıktan altı artı iki soru

B.

Ümit Özdağ ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu yan yana görünce ister istemez kafam karıştı. Anlayamadığım, anlamlandıramadığım bir denklem ile karşı karşıya buldum kendimi. Yanlış anlamayın rica ederim, bir ürkme, endişe hali değil bu; aksine siyaseten nasıl bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu yorumlama güçlüğü. Yoksa değil Ümit Özdağ, onun cesametinde birkaç siyasi daha ekleseniz, neticenin değişmeyeceğine inanıyorum: Erdoğan ciddi bir farkla kazanacak.

Ben yine de kafamı karıştıran şu soruları bir sorayım. Belki gün olur bir mahfilde cevabını duyan olur, sevabına beni de aydınlatır:

Evvela Ümit Özdağ'a sormak isterim.

-Beyefendi, Kemal Kılıçdaroğlu, sizin kapısını kapatmak vaadi ile yola çıktığınız cehennemin kapılarını kapatmak için bir umuttu da siz sırf muhalefetin oylarını bölmek için mi ayrı bir ittifak kurdunuz? İlk turda neden Kemal Bey'i, direkt şartlarınızı ortaya koyarak ve elinizdeki güç ile ikna ederek ittifaka katılmadınız?

-Kendinizce çok hayati gördüğünüz birtakım şartları öne sürerek "bunları kabul ettiğiniz takdirde biz bu ittifakta yer alırız" dediniz. Bakın seçime beş gün kala, iki gündür altı lideri ikna edememiş olacaksınız ki, saat 11:00'de yapacağınız açıklamayı 24 saat tehir ettiniz. O halde soralım: Üzerinde anlaşma konusunda bu kadar zorlandığınız bu şartların yerine getirileceğinden nasıl emin olabiliyorsunuz? "Türkiye'yi PKK ile işbirliği yaparak yeniden dizayn etmeyi planlıyorlar" dediğiniz Akşener ve Kılıçdaroğlu'na nasıl mani olacaksınız? "Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olursa iç savaş çıkar" gibi güçlü bir iddianız vardı. Hangi yaptırım ile Kemal Bey'i -hani olmaz ya- cumhurbaşkanı olduktan sonra sizin şartlarınıza gelme konusunda baskılayabileceksiniz? Zira unutmayın, altılı masa pazarlıkları Kemal Bey'in sözünü tutma konusunda çok da mahir bir siyasetçi olmadığını bizlere gösterdi. Hangi güvence ile 6 artı ikinci oldunuz? (Birincinin adını hepimiz biliyoruz.)

Bu iki soru benim için şimdilik kâfi. O halde Kemal Bey'e soracaklarımızı soralım:

-Elli bilmem kaç defa bir araya gelerek yürüttüğünüz altılı masa görüşmelerinin hiçbir anlamı yok muydu da, son çeyrekte şimdiye kadar hiç müzakere etmediğiniz, hakkında yorum yapmadığınız şartlar üzerine kampanyanızı bina ediyorsunuz? Allah aşkına siz iki sene oturup çay kahve mi içtiniz?

-Şu anda yaptığınız milliyetçilik şovları ile ilgili en güzel yorumu sevgili Hasan Öztürk yaptı. Eğer söylediklerinizi gerçekten söylüyor olsaydınız, PKK da HDP de sizden desteğini çekerdi. Hâlâ PKK'nın tek umudu sizmişsiniz gibi konuşmaları teröristbaşlarının, tüm yaşananların bir danışıklı dövüş olduğunu düşündürüyor. Sahi bu PKK ve HDP size niye bu kadar düşkün?

-Üç gün içinde yüz seksen derece döndüğünüze şahit olduk. Sahi hiç kafanız karışmıyor mu?

-Sevgili Kemal Bey, inandığınız değerler aşkına, sizin hiç insanların tamamen güvenebilecekleri hakiki bir kimliğiniz, bir siyasal istikametiniz, asla taviz vermeyeceğiniz politik değerleriniz yok mu?

Ve bence en önemli sual:

-Allah aşkına siz milleti salak mı zannediyorsunuz?

Altıncı ve yedinci suallerin bende maalesef cevabı var. Olmaz olsaydı. Velakin ben sizin bu konularda ne yorum yapacağınızı öyle merak ediyorum ki...

Haydi bir de bonustan sual sorayım; bis niyetine, hesaba dahil değil. Bu suali de yüksek müsaadeleriyle Sayın Meral Akşener'e tevdi edeyim:

Sayın Akşener, boynuz kulağı geçti mi dersiniz? Sizi figüranlaştıran, her dediğini dayatan, duymadığınız laf kalmamasını sağlayan, Allah rızası için bir isteğinizi de yerine getirmeyen Kılıçdaroğlu, iki gündür Ümit Özdağ'ın kapısını aşındırıyor; çok istese Özdağ'a Eflak ve Boğdan'ı bile verecek. Tüm bu yaşananlar ağırınıza gidiyor mu? İlan etmek için seçimin geçmesini bile beklemediğiniz kongrenin bu halet-i ruhiyenizle alakası var mı?

Benden sorması...

<p>Kadıköy'de ağızlıksız gezdirilen Pitbull cinsi köpek, sokak kedisine saldırdı. Kedi uzun çabalar

Kadıköy'de Pitbull dehşeti

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi