• $31,3957
  • €33,9319
  • 2063.92
  • 9193.69
1 Kasım 2021 Pazartesi

İyi Parti'nin sosyolojik zeminine ne oldu?

B. Batı'da aydınlanmacı ve dine mesafeli bir ideoloji olarak ortaya çıkan milliyetçilik, bizdeki sergüzeştinde de dine mesafeli bir noktadan yola çıkmıştır.

Türk milliyetçiliğinin öncü ismi Dr. Rıza Nur, kendi ikrarı ile inanmayı arzu eden ancak becerememiş olan bir dinsizdi.

Türk milliyetçiliğinin bu seyrini kat'i ve geri dönülemez biçimde dönüştüren merhum Alparslan Türkeş'tir.

Türkeş, Türk milliyetçiliğini mitoslardan ve savlardan kurtararak Türk-İslam ülküsünü Anadolu sosyolojisine en uygun şekilde teklif etmişti.

Bu teklifin üzerinden elli sene geçtikten sonra, Türkiye çoktandır unuttuğu bir milliyetçilik tipi ile yeniden karşı karşıya kaldı.

Seküler, dine mesafeli bir milliyetçilik tipi, kendisini izafe ettiği noktalar itibarıyla doğal olarak ırkçı tonlar barındıran bir söylemle karşımıza çıktı.

Ortaçağı atlayarak antikiteye referans veren bütün milliyetçilik tipleri böyledir.

İşte İyi Parti, bu milliyetçilik tipini MHP'nin ülkücülüğünden ayırarak ve sosyolojik olarak muhacirleri kendisine eklemlemeyi amaçlayarak ortaya çıktı.

Büyük oranda başarılı da oldu.

Seküler bir hat üzerinde CHP ve HDP ile birlikte farklı sosyolojik gerçeklere hitap eden üçüncü parti konumuna geldi.

Akşener'in son zamanlarda ortaya koyduğu birtakım retorikler, bu formülden temel bir sapma yaşandığını ortaya koyuyor.

Her namazında dua eden, mütedeyyin ablasının rabbiyessirini siyasal referansa dönüştüren Akşener; belli bir alanda sıkışıp kalmışlığı sebebiyle Türkeş tipi milliyetçiliğe yeniden göz kırpar hale geldi. Bu tonun daha da yükseleceğini tahmin ediyorum.

İzleyip göreceğiz

MOZAYİĞİMİZ VE İNCİ HANIM AKM'DE SİZLERİ BEKLİYOR

Atatürk Kültür Merkezi nihayet açıldı. Açılış törenleri mahiyetinde düzenlenen gösteriler arasında bu hafta tertip edilecek olan iki gösteri hususen şayan-ı tavsiyedir. İlki 3 Kasım Çarşamba akşamı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı çeşitli topluluklardan yüz elli sanatkarın sahneye koyacağı Mozaik gösterisi. İhsan Özer'in sanat yönetmenliğinde tertip edilen Mozaik gösterisinde, Anadolu'nun müzik namına tüm renklerini ve müziğin yanı sıra Zeybek, Sema, Semah, Zikir ve Azeri oyunları sahnelenecek. 4 Kasım Perşembe günü ise yakın zamanda kaybettiğimiz merhume İnci Çayırlı'nın anısına Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Şef Mehmet Güntekin riyasetinde bu yılın ilk AKM konserini verecek. 13 yılın ardından yuvasına dönecek olan koroyu kaçırmamanızı hahişle tavsiye ediyorum.

ŞU ÇOCUKLARI YATIRMAYI BIRAKIN

Kayseri'de bir anaokulunun düzenlediği 29 Ekim ayinini görmeyenleriniz görsün rica ederim.

Gerizekalıca kurgulanmış bir ayin. Sanat deseniz değil, estetik deseniz değil, çoluğumuzu çocuğumuzu serfuru ettiren bir ahmaklık.

Her milli bayramda aynı pespayelik sürekli ve ısrarlı şekilde tekrar ettiriliyor.

Ben pagan ayininin itikada verdiği zarardan geçtim. Bu kadar saçma bir ayini tertip edecek kadar cahil, görgüsüz, estetik bilmez, zeka seviyesi ortalamanın altında kimselere çocuk emanet edilen ortama öfkem.

<p>Gregoryen takviminde, Julius Caesar tarafından oluşturulan ve Jülyen takviminde, Temmuz ve Ağusto

Şubat ayı neden 4 yılda bir 29 çeker?

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi