• $8,6273
  • €10,1258
  • 492.073
  • 1385.61
11 Mart 2012 Pazar

İnsülin direncine direnin

Simge Çıtak
Simge Çıtak

Gün içinde değişken bir ruh haliniz mi var? Çabuk sinirleniyor, uykunuz geliyor ve sürekli su içmek mi istiyorsunuz? Siz de insülin direncinden muzdarip olabilirsiniz. Doğru beslenerek ve kilo vererek aşılabilecek bu rahatsızlık, teşhis edilmediğinde yaşam kalitesini düşürüyor, şişmanlığa neden oluyor.

İnsülin direnci şişmanlığa, şişmanlık insülin direncine neden olur. Bu bir kısır bir döngüdür aslında. Peki çıkış noktası var mıdır bu döngünün? Evet! Bu döngüden, dengeli ve yeterli beslenmeyi hayat tarzı haline getirerek ve kilo vererek çıkabilirsiniz.
İnsülin, pankreastan salgılanarak başta kan şekeri kullanımını düzenleyen; karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında rol oynayan bir hormondur. İnsülin hormonunun tam yokluğu, şeker hastalığının 1'inci tipinde görülmektedir. İnsülin azlığı veya insüline karşı direnç ya da her ikisinin birlikte olması ise 2'nci tip şeker hastalığında görülmektedir.
İnsülin direnci olan kişilerde, kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmıştır. Bu nedenle kanda şeker oranı yükselir. Bu durumda pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlar. Bunun sonucundaysa pankreas yorulacak ve yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedecektir. Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasına insülin direnci denir.
Bu kişilerde, günün belli zamanlarında kan şekeri seviyeleri diabetik değerler gösterebileceği gibi zaman zaman normal hatta normal altı seviyelerde seyredebilir.
Kilolu olmak, genetik yapı, polikistik over sendromu, kortizonlu ilaç tedavileri, bel çevresinin artışı ve hareketsiz yaşam, karaciğer yağlanması, tansiyon yüksekliği, ürik asit fazlalığı, trigliserid yüksekliği gibi faktörler insülin direnci oluşmasına neden olabilir.
Yapılan araştırmalara göre, insülin direnci bulunanların yüzde 80'ini fazla kilolular oluşturuyor. Zayıf kişilerde de insülin direnci görülebiliyor ama düşük oranda. İnsülin direncinin kırılması için en etkin yöntemler, kilo vermek ve düzenli egzersiz. Kişi kilo verdiğinde insülin direnci de azalıyor. Kilo vermenin şekeri önlemedeki başarı oranı yüzde 60'lara yaklaşıyor. Ancak kilo kaybının korunması lazım; yüzde 10 kilo kaybı, uzun dönemde yararlı etkiler gösteriyor.
Kişinin gün içinde değişkenlik gösteren ruh hali, çabuk sinirlenme, uyku hali, iştah değişiklikleri, susama, halsizlik, idrar sıklığında değişiklik gibi şikayetleri varsa bir iç hastalıkları uzmanına başvurması, insülin düzeylerinin erken evrede kontrol altına alınabilmesi açısından çok önemlidir.
NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Öncelikle insülin direncini doğru belirlemek gerekiyor. Bunun için açlık şekeri, tokluk şekeri ve bir takım insülin tayinlerine başvurulur. Mutlaka konusunda uzman bir doktorun teşhis koyarak, kişinin tedavisini takip etmeli.
Doktor ilaç kullanımını uygun bulduysa, ilaç dozuna ve ne kadar zaman içilmesi gerektiğine karar vermeli. Ancak insülin direncinin tedavisinde ilaç tek başına yeterli değil. Mutlaka uygun bir beslenme ve egzersiz programıyla desteklenmeli.

Hayat tarzınızı değiştirin
- Sağlıklı bir kilo aralığında kalmak.
- Yüksek posalı ve yavaş emilen karbonhidrat içeren gıdalar tüketmek önemli. Posalı yiyecekler kan şekerinin hızlı yükselmesini önlüyor ve böylelikle kontrol sağlanıyor. 
- Kuru baklagiller, meyve ve sebzeler, kepekli tahıl ürünlerinde bulunan bu posa sayesinde kana geçiş yavaşlar.
- Hayatınızdaki stres kaynaklarını azaltmak.
- Alkol kullanımını güvenli düzeylerde tutmak.
- Antioksidan yönünden zengin beslenmek. 
- Omega-3 yönünden yeterli beslenmek. 
- Tek seferde aşırı yemekten kaçınmak. 
- Şeker içeriği yüksek gıdalardan uzak durmak.
- Yeterli sıvı alımına özen gösterilmek. 
- Beyaz ekmeği azaltılmak. Beyaz pirinçten uzak durmak. 
- Günde yarım saat yürüyüş.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür Bakanlığı, TeknoFest 2021 Turizm ve Teknoloji  Yarışması'

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Turizm Teknolojileri Yarışması'yla TeknoFest'te

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri