• $13,5205
  • €15,2869
  • 795.629
  • 1910.29
12 Şubat 2012 Pazar

Doğru bildiğimiz 10 yanlış

Mucize olduğu söylenen ve moda olan birtakım zayıflama yollarına başvurmak hayatınızı tehlikeye atmak demektir. Lütfen bu sene hayatınızda yeni bir şey deneyin. İşin formülü basit! Beslenmenin özünü öğrenin ve kendi bedeniniz için dengeyi bulun.

YANLIŞ 1: Sıcak su, yağları eritmeye yardımcı olur.
Sıcak ve soğuk su arasındaki tek fark mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi 20 dakikada, sıcak su 80 dakikada terk eder.

YANLIŞ 2: Sabah aç karnına limon veya greyfurt suyu içersem yağ yakarım.
Hiçbir besin yağ yakamaz. Bazı besinler içerdikleri kafeinden dolayı vücuda alınan kalorinin enerji olarak kullanılmasına yardımcı olur. Ancak asitli besinlerin böyle bir etkisi yok. Bu içeceklerle mide asidini artırıp daha çok acıkmak yerine, salatalara limon sıkmak, ara öğünlerde greyfurt yemek daha sağlıklıdır.

YANLIŞ 3: Saat 19.00'dan sonra bir şey yersem şişmanlarım!
Sağlıklı kilo vermek için temel kural, yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Güne kahvaltıyla başlayarak, öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir.

YANLIŞ 4: Ekmek, pilav ve makarna kilo aldırır.
Almanız gereken günlük kalorinin üzerine çıkarsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Bu fazla enerjinin ekmek veya başka bir besinden gelmesi gerçeğini değiştirmez. Ekmek en temel enerji kaynaklarından biridir ve B grubu vitaminlerini içerir. Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar.

YANLIŞ 5: Gıda katkı maddeleri kansere yol açar.
Yapılan bilimsel çalışmalar tüm kanser nedenlerinin yüzde 1'inden daha azının gıda katkı maddelerinden kaynaklı olabileceğini gösteriyor. Hatta bazı katkı maddeleri sanılanın aksine kanserojen maddelerin oluşumunu ya da etkisini engelleyici nitelikte. Unutulmamalıdır ki, hiçbir gıda katkı maddesi toksik değildir. Toksik olan dozudur.

YANLIŞ 6: Sağlıklı beslenmede kırmızı ete yer yoktur.
Kırmızı et, diğer etlere benzer oranda kolesterol içerir ve haftada en az iki kere tüketildiğinde de kolesterol üzerine etkisi olumsuz olmaz. Yağı görünmeyecek kadar az olan kırmızı et, kaliteli kilo vermek için gereklidir. İçerdiği konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde vücudun yağ kitlesini azaltıp B12, çinko ve demir içeriğiyle de hastalıklara karşı koruyucudur.

YANLIŞ 7: Kilo verirken hiç yağ              tüketmemeliyim.
Maalesef yağ miktarı çok kısıtlanmış diyetlerle beslenen kişilerde özellikle yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E ve K) yetersizliği görülür. Bu vitaminlerin emilimi için yağa gereksinim vardır. Örneğin yağ eklenmiş havuç salatasındaki A vitamini, söğüş havuçtakinden daha iyi emilir.

YANLIŞ 8: Çok hızlı kilo verdiren hapları kullanarak kilo vermenin zararı yoktur.
Kolay ve çabuk kilo kaybını destekleme iddiası taşıyan herhangi bir diyet veya gıda, ne olursa olsun yanlıştır. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, zayıflama ürünlerinde kullanılan 111 bileşeni saptamış ve bunların hiçbirinin zayıflatıcı veya iştah azaltıcı etki göstermediğini bildirmiştir. Kilo kaybetmek için onaylanmış tek yol, gıdalarla alınan enerji miktarını azaltmak egzersizle harcanan enerji miktarını arttırmak.

YANLIŞ 9: Light ürünleri istediğim kadar yiyebilirim.
Light ürün, enerjisi en az yüzde 25-40 oranında azaltılmış ürün demektir. İngiltere'de yapılan geniş çaplı bir çalışmada, tüketicilerin zayıflamak amacıyla bu ürünleri 'nasıl olsa light' düşüncesiyle çok fazla tükettiklerini ve daha fazla kilo aldıklarını ortaya çıkarmıştır. Tüketmeniz gereken gıdanın light formu varsa, tüketmeniz gereken miktarı veya porsiyonu aşmadan almanızda bir sakınca yoktur.

YANLIŞ 10: Sadece protein ağırlıklı diyet yaparak hızlı zayıflanır.
Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. Tartıya çıktığınızda kilo verdiğinizi zannedersiniz ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Proteini yüksek besinleri fazla tüketmek veya fazla protein almak, kemik erimesine, kanda ürik asit seviyesinin artmasına, sonunda da gut adı verilen hastalığa neden olabilir. Ayrıca yüksek proteinli bir diyet, fazla posa alınmadığı için kabızlığa neden olabilir.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor