• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
24 Nisan 2011 Pazar

Depresyona karşı B6 kansızlığa karşı B12

Sürekli yorgun hissediyor ve dikkatsizlikten şikayet ediyorsanız üstelik gittikçe artan baş ağrılarınız varsa B vitamini eksikliğiniz olabilir.

B6 vitaminin bir diğer ismi de pridoksindir ve suda eriyen bir vitamindir. Bu vitaminin şeker metabolizmasında önemli görevleri vardır. Glukojen adı verilen depo şekerden kan şekeri oluşturulmasında veya proteinlerin şekere dönüştürülmesinde rol alır. Ayrıca; oksijen taşıyan hemoglobin isimli proteinin yapısında; serotonin denen mutluluk hormonunun yapımında görev alır. Damar sertliği yapan homosistein isimli maddenin azalmasını sağlar. Ancak homosisteini azaltmak için B6 vitaminiyle birlikte folik ait ve B12 vitamini de almak gerekir. Yaşlılarda bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için de B6 vitamini gereklidir.
- Cilt iltihabı, dil ve ağız iltihapları, ağız köşesinde yaralar,
- Depresyon,
- Bilinç bulanıklığı, kasılmalar,
- Kansızlık gelişebilir.
Tüberküloz, Parkinson ve romotoid artirit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle B6 vitamin eksikliği oluşabilir.
B6 vitamini, hem hayvansal hem bitkisel kaynaklı besinlerde bulunur. Balık, tavuk, kırmızı et ve hindi eti, en iyi hayvansal kaynaklardır. Bitkisel kaynakları ise tam tahıllar, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, muz ve patatestir.
Günlük ihtiyacımız 1,5-1,7 mg'dır. Bu ihtiyacımızı da günde yediğimiz 100 gram tavuk ve 1 orta boy muzla karşılayabiliriz.

ET YEMEYENLER RİSK GRUBUNDA
Toplumda en fazla eksikliği görülen vitaminlerden biri B12 vitaminidir. B12 eksikliği anlam veremediğiniz yorgunlukların, baş ağrılarının, dikkatsizliğin ve kansızlığın en önemli sebeplerinden biridir. Sinir sistemini sağlıklı tutmak, kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve       DNA yapımı için vücudunuzun B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Ayrıca enerji açığa çıkarılmasına yardımcı olur.
Sinir sistemindeki bozukluklarla pernisiyöz anemi oluşumu en ciddi problem olarak karşımıza çıkar. B12 eksikliğinde karşımıza çıkan sağlık problemleri; yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, iştah kaybı, unutkanlık, aralıklı ishal, gaz problemleri, bacaklarda his kaybı, uyuşma ve sinir sisteminde bozulmalar olarak sıralanabilir.

KİMLERDE B12 EKSİKLİĞİ GÖRÜLÜR?
- Sadece bitkisel kaynaklı besin tüketenlerde, özellikle vejetaryenlerde,
- Emilim bozukluğu hastalıklarında, doğum kontrol hapı ve bazı ilaçların kullanımında,
- Pankreas yetersizliğinde, bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında,
- Protein, folik asit ve A vitamini yetersizliği de B12 emilimini engelleyen faktörler arasında yer alır. Bunun tersine, aşırı alkol ve fazla C vitamini de emilimi ve kullanımı olumsuz etkileyen etmenlerdendir.
- Ayrıca besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebilir. Örneğin; ızgara ette yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği oldukça azalır...
Peki, tüm bu olumsuz etkilerden uzak durmak için nasıl bir beslenme planı oluşturmalıyız?  B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et, süt, peynir, yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekiyor. Yani hayvansal besinleri... Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık vermek önerilebilir. Sonuç olarak unutkanlık, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha ciddi problemlerin engellenmesi için B12'den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve  6 ayda 1 mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi yararlı olacaktır.Günlük B12 vitamini ihtiyacı  2,4 mikrogramdır.

'DİKKAT! DİKKAT! ACİL KİLO VERİYORUM'
Ece yeni evlenmişti. Mutluydu ama eşiyle birlikte güle oynaya, hızla kilo alıyordu. Bir süre sonra tehlike çanları çalmaya başladı: Gömleklerinin düğmelerini kapatamıyor, pantolonlarının fermuarlarını çekemiyor, her yemekten sonra kendini yorgun ve suçlu hissediyordu. Hayatında hiç diyetisyene gitmemişti ama bir gün kendine, 'Sızlanmayı bırak da yürü artık bir diyetisyene' dedi ve bana geldi.
Kaleme aldığım ve Destek Yayınevi'nden çıkan kitabım, Ece'nin 10 seansta nasıl kilo verdiğinin ama daha da önemlisi hayatını nasıl değiştirdiğinin ve mutluluğu nasıl bulduğunun hikayesi. İstedim ki siz de bu yolculuğu bizimle paylaşın ve kilo vermenin ne kadar keyifli olduğunu görün. 'Dikkat! Dikkat! Acil Kilo Veriyorum' pazartesiden itibaren tüm kitapçılarda. Haftaya kitapla ilgili ayrıntıları yine bu satırlarda okuyabilirsiniz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip