• $13,5316
  • €15,3114
  • 796.941
  • 1910.29
22 Eylül 2012 Cumartesi

Çorba demek iyi beslenme demek...

Soğuk algınlığının en iyi ilacıdır; Anadolu'nun bazı yörelerinde sabahları kahvaltı olarak tüketilir; mutfakta fazla vakit kaybetmeden çok çabuk hazırlanabilir. Sanskritçe'den İngilizce'ye soup olarak geçen çorba 'iyi beslenme' anlamına gelir. Bu hafta çorbanın tarihçesine ve faydalarına bakalım...

Geçen hafta çorbanın yolculuğuna tanık olduğum bir fabrikayı ziyaret ettim. Hem bu fabrikadaki izlenimlerimi hem de çorbanın tarihçesini ve beslenmemize katkılarını sizlerle de paylaşmak istedim.
Batı'da sadece iştah açıcı olarak tüketilen çorba, bizim geleneksel beslenme kültürümüzde içeriğinde birden fazla besin çeşidini barındırabildiğinden genellikle tam bir yemek olarak algılanır ve bu özelliğiyle bir besin deposudur.
Hasta olduğumuzda, soğuk kış günlerinde en büyük kurtarıcı bir kase sıcak çorbadır. Anadolu'nun bazı yörelerinde sabahları kahvaltı olarak da tüketilir. Yoğun çalışan insanlar için mutfakta çok vakit kaybetmeden en çabuk hazırlanabilen ve aynı zamanda besleyici olan yemek yine çorbadır...
Çorbanın tarihsel kökeni, ilkçağlara kadar dayanır. Çorba, henüz ateşe dayanıklı kaplar bulunmamışken, suyun içine kızgın taşlar atılarak pişiriliyormuş.
Sanskritçe'den gelen İngilizce çorba (soup) kelimesi, 'iyi beslenme' anlamı taşır ve binlerce yıllık tarihinden günümüze çorbanın beslenmede ne kadar büyük önem taşıdığını gösterir.
Çorba günümüzün sağlıklı beslenme kurallarına uyan başlı başına bir gıdadır.
Besleyiciliği, içine konulan malzemenin miktarına ve çeşidine göre değişir. Örneğin; baklagillerle yapılan ezogelin çorbası veya yoğurtla yapılan tarhana, vitamin, protein, lif ve karbonhidrat yönünden zengindir.
Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre,  sıvı alımına katkı sağlayarak vücut suyunu artıran, enerji yoğunluğu az olmasından dolayı bireylerin sağlıklarını korumaya katkı sağlayan ve midede gerginliği azaltan en ideal besin çorbadır. Midenin çeperini sıcak bir dalgayla kapladığı için de asit salınımını engeller ve sonradan gelecek yiyeceklerin sindirimine hazırlar.
Pennsylvania Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre çorba doygunluğu artırarak bir öğündeki enerji alımını da düşürüyor. Araştırma kapsamında başlangıç olarak çorba içen grubun çok daha az yemek yediği görülmüştür. Sonuç itibariyle kilo problemi olanlar için kontrolü sağlamak adına iyi bir alternatiftir.
Hazır çorba fabrikası ziyaretimde de gördüm ki, gıda endüstrisi tüketicilerine son derece sağlıklı koşullarda ve insan sağlığını ön planda tutarak üretim yapıyor.
Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebze ve baharatlar yüzyıllardır uygulanan, tamamıyla doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemine tabi tutuluyor. Çorba için malzemeler seçildikten ve yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınıyor ve kurutuluyor. Suyu alınan malzemeler daha sonra küçük parçalar halinde doğranıp ya da öğütülerek toz haline getiriliyor. Elde edilen toz, karıştırılarak farklı çorbalar yaratılıp el değmeden paketleniyor.
Fabrikanın ürün geliştirme mutfağı, benim en çok ilgimi çeken bölüm oldu. Tüm malzemelerin toz hallerini görmek şaşırtıcıydı. Paketlerde karıştırılmış haldeyken, burada çorbanın her bir malzemesini ayrı ayrı görüp isteğinize uygun olarak malzemeleri karıştırıp istediğiniz çorba çeşidini yapabiliyorsunuz. Kurutulmuş malzemelerden mis gibi domates kokusunu, nane kokusunu alıyor; taze soğanın incecik doğranıp kurutulmuş halinin bile yemyeşil olduğunu görüyorsunuz. Tarladan başlayan yolculuk, sofralarımızda pratik ve lezzetli birer kase çorba olarak son buluyor. Benim için şimdi bir kase çorba zamanı...

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor