• $15,984
  • €16,9433
  • 949.073
  • 2391.39
24 Temmuz 2011 Pazar

Bir zayıflama hapıyla 'dünyanız' değişebilir!

Bir zayıflama hapıyla dünyanız değişebilir mi? Evet... Allah korusun ama başka bir dünyaya göç ederek dünyanız değişebilir! Yoksa bu dünyada bir zayıflama hapının kalıcı ve faydalı bir değişiklik yaptığını göremedik. Olan insanların cüzdanlarına ve sağlıklarına oluyor.

Her gün gündemde olan başka bir bitkisel ilaç duyuyorum. Ama hep aynı cümle: 'Bu hap tamamen bitkisel'. Tamamen bitkisel ne demek? Kimsenin bitkiselin ne demek olduğunu bildiği yok. Zaten bir kısım ilaçların hammaddesi bitkiseldir. Ayrıca nasıl üretildiği çok da bilinmeyen bu hapların içine ne dozda hammadde konduğu da bilinmediğinden, normal ilaçtan çok daha zararlıdır!
Keşke bir hapla tüm kilo sorunumuzdan kurtulabilseydik! Bana soranlara hep söylediğim şey şu: 'Bir hapla bu iş çözülebilseydi dünyada şişmanlık diye bir sorun kalmazdı şimdiye kadar!'
Geçen gün çok yakın bir arkadaşım bana şöyle dedi: 'Simge, biliyorum zayıflama haplarını tavsiye etmiyorsun ve sağlıksız buluyorsun ama 5 kilo fazlam var. Ne olur bana bir ilaç söyle! Plasebo bile olsa bir şey içmeliyim. Zayıflatmasa bile, sen zayıflatıyor dersen ben inanırım ve içerim'...
Bu istekle ilk kez karşılaşmıyordum elbette. Danışanlarım da ilk başta sıklıkla bunu denerler; 'Lütfen destek bir ilaç söyleyin!' diyerek.
Amerika'yı yeniden keşfedemezsiniz. Sağlıklı kilo vermenin yöntemi çoktan bulunmuş. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak yavaş yavaş kilo verilebilir.
Geçtiğimiz günlerde basına yansıdı; biber hapı kullanarak kilo vermeye çalışan bir kadın, az kalsın canından oluyordu. Üzerinde hiçbir onay olmayan ve tek kelime Türkçe bilgi içermeyen hapı içen kişi, bir haftada 6 kilo verdi. Ancak kendisini 'Toksik Hepatit' teşhisiyle yoğun bakımda buldu!
Şimdilerde moda, biber, mango ve ananas hapları. Her yaz başka bir meyvenin ya da sebzenin hapı moda oluyor. Ve her seferinde insanlar deniyorlar. Hep aynı yalan ve hep aynı söylemler. Her yazın başında o sezonun moda hapı neyse, insanlar tarafından öğreniliyor; ilk birkaç hafta hızla o haplarla kilo verenler ortaya çıkıyor. İnanılmaz büyük bir pazar yaratıyorlar. Benden önce herkes öğreniyor 'moda hap'ın ne olduğunu!
Ve yaz dönemi bitmeden moda hapımızla ilgili ölüm ya da hastalık vakaları gündeme geliyor. Sağduyulu sağlık çalışanları, yazarlar yazıyorlar harıl harıl. 'Aman sakın kullanmayın bakın neler oldu' diye. Ne oluyor ki? Gelecek seneye kalmadan tüm olanlar unutuluyor ve yepyeni, mucizevi bir hap piyasaya çıkıyor. Hep aynı kısır döngü! 'Bu seferki çok farklı' deniyor; neyi farklı olabilir ki!

HAPLAR SAĞLIĞIMIZI NASIL BOZUYOR?
Bu tür zayıflama hapları, özellikle amfetamin, metamfetamin, sibutramin veya efedrin gibi bağımlılık yapan ve sempatik sinir sistemini aşırı çalıştıran yasaklanmış maddeler içerebiliyor. Kalp hastalarında ritim bozuklukları yapıyor, kalp krizi riskini ortaya çıkarıyor, kalp kapak hastalıkları ve inme riskini artırabiliyor ve genellikle kilo vermeyi sadece geçici olarak sağlıyor. Bu maddeler, bu ürünlerin içine gizlice ve çok yüksek dozlarda ekleniyor. Etiketlere ise bu maddeler asla yazılmıyor. Herhangi bir kontrol de söz konusu değil. Bu hapları içenler farkına varmadan zararlı ve toksik bazı kimyasalları da vücutlarına sokuyor, yani zehirleniyorlar!
Ne olursa olsun zayıflama haplarının kontrolsüz satışı yasaklanmalı. Özellikle internet üzerinden yapılan satışları çok kontrolsüz ve tehlikeli buluyorum. Zayıflama haplarının izinlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesini ve piyasada olan bütün hapların toplatılarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra piyasaya çıkacak ürünlerde de daha titiz davranılmalı. Ama tabii ki her şeyden önce artık insanlar bilinçlenerek bu tür yollardan medet ummamalı!
Bazılarının 'Ben hap içerim bana bir şey olmaz' dediğini duyuyorum. Hap içtiniz, hastalanmadan zayıfladınız diyelim... Sonra ne olacak? Doğru beslenmeyi öğrenmediğiniz sürece kilo almaya devam edecek, hayatınızı bir hapa bağımlı hale getireceksiniz.
Bilinçli beslenerek yemeklerden tat almak, aynı zamanda sağlığınızı korumak için hapa 'hayır' deyin!  

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister