• $9,2428
  • €10,8029
  • 531.275
  • 1432.8
6 Nisan 2013 Cumartesi

Flaş TV mi yumurtadan, yumurta mı Flaş TV'den?

Kadın kuşağından ana haberlere vaziyet ortada. Meşhur "halk ve kalite" denklemi ise yayıncılık dünyasının yumurta-tavuk döngüsü. Patronaj ve yönetim düzeyinde inanış basit; "E kardeşim halk bunu istiyor, bunu veriyoruz". Sanırsın bu kafadaki yönetim kadrolarını ABD'ye koysan ekol yayın yapacaklar. Kültür sanata ve show-business'a değerli katkılarından ötürü onur nişanına layık görülecekler. Asıl problem; ABD'ye gitse -değil yayıncı- ancak "seyirci" olacak kafadaki insanların Türkiye'de rahatlıkla televizyon yöneticisi ve "karar verici" olabilmesi... Bizim asıl çaresizliğimiz bu. "Halk ve kalite" diye başlayan köhne argümanlarla hem kendilerini, hem ülkeyi kandırıyorlar. Vitrine çaput değil vakko koyan olsa da görsek bakalım izleniyor mu, izlenmiyor mu? Ama vakko'dan anlayan adamı TV'de ara ki bulasın. "Yayıncılığın vakko'su" başka bir yazının konusu tabii ama hem idealist hem kapitalist olmak mümkün. Cesaretten haber verin siz. İdeallerin modası geçti diye de düşünmeyin. Her prestijli marka; gücünü ideallerden ve yüksek standartlardan alıyor. Bas bas paraları Leyla'ya transferlerden değil.

Uzayda tek başına

"Ufo beni uzaya götür" kampanya çekilini kazanarak, uzaya gidecek ilk Türk olmaya hak kazanan vatandaş var sırada. Uzay seyahati ödülü talihlisi, İzmir'den Ercan Kaygısız. Ödül üzerine mahallede "Uzaylı Ercan" olarak çağırılan iki çocuk babası Kaygısız, Başbakan'ın 3 çocuk isteğini uzayda yerine getirmek istediğini açıkladı. "Bizim hanımı burada ikna edemedim, belki uzayda ederim. Keşke, hanımımla birlikte uzaya gidebilsek ve üçüncü çocuğumuz Türkiye'nin de ilk uzaylı bebeği olabilse... Bunu tüm kalbimle dilerim" dedi. "Öz zaytung" diyor, yorumsuz sunuyorum.

Popstar'ın eksisi/artısı

Program yayına girerken "müzik bilgisi yeterli mi, yetmezli mi?" şeklinde bir Burcu Esmersoy polemiği patlatıldı. Sanki sunuculuk değil de orkestra şefliğiydi söz konusu. Maksat medyaya "havuç"tu, "zorlama" olduğu için de rüzgâr gibi geçti zaten konu. Ancak, programda dikkatimi çekti; yönetmen ne zaman enstrümanı kesse şarkı bitiyor, reji çuvallıyor. Ya provaları eksik, ya da "müzik kulağı" epeyi zayıf Popstar yönetmeninin. Demek ki neymiş; jürili bir müzik şovunda sunucudan çok yönetmene lâzımmış müzik bilgisi. Kulaklara küpe. İyi yanına gelince; son haftalarda jüri styling'i yıkılıyor. Bülent Ersoy kendi tarzının hakkını cömertçe veriyor. Demet Akalın ise gitgide parlıyor. Hele son bölümdeki Broadway müzikalinden fırlamış gibiydi. Orhan Baba'nın simli kravatları ve origamik yaka çiçekleri kendine has. Serdar Ortaç ise görsel açıdan zayıf halka şimdilik.

Hello Tweetheart: "Bülent Ersoy'un elbisesinden Serdar Ortaç'a 2 oda 1 salon ev çıkar." (@ege_bamyasi)

<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor