• $17,9609
  • €18,4882
  • 1034.2
  • 2889.81
23 Mayıs 2021 Pazar

Ne oluyor?

Yüzyıllardır her türlü saldırıya rağmen bu topraklarda tutunabilmeyi başardık.

Sebebi sadece cesaret ve kaba kuvvet değil, olamaz.

Çünkü yetmez.

Neyle tutunduk?

O cesaret ve kahramanlığı zafere dönüştürebilen akılla...

Tehdit ne zaman açık ve yakın hale gelse devleti milletin feraset ve cesaret mayalı vicdanı ile bütünleştirip saldırıları bertaraf edebilen bir akıl devreye giriyor.

Moğol işgalinden tutun da, etrafı kuşatılmış Vahdettin Han'ın Osmanlı subaylarını Anadolu'ya göndermesine kadar tarihin tüm sayfalarında bu aklın izleri vardır.

Devletin en zayıf zamanlarında bile zor, sıkıntılı, yıkıcı süreçleri aşabilen bu akıl, güç kaynaklandığı "milli ve manevi dinamikler" ile bağını koparmadığı sürece "Beka Sigortası" gibi işlev gördü.

Bu sigorta yanmadıkça Anadolu'daki Müslüman varlığının ortadan kaldırılamayacağı bilindiği için hem içeriden, hem dışarıdan öz kültüre, geleneğe, milli ve manevi dinamiklere yönelik saldırılar bitmek bilmedi.

Potansiyel kuvveti örtülü işgallerle kontrol altında tutulmak istenen bunun imkansız hale geldiği dönemlerde ise açık işgal süreçleri ile karşı karşıya kalan Anadolu'nun "kriz yönetimi tecrübesi" hafife alınmayacak kadar büyüktür.

Bu tecrübeyi temsil eden akıl, "gerekli olanı aynı zamanda yeterli ve geçerli kılabilme" mazhariyetini sergilemek için devreye girdiğinde anlaşılması zor durumlar ortaya çıkabilir.

Yani...

Anlatılmayanın anlaşılmazlığı yüzünden perdenin önünde milyon tane senaryo birbiriyle çarpışırken perde arkasında olması gerekenler olmuş, bitmiştir bile...

Perdenin arkası milletin vicdanıdır.

Derdim "bilmece, bulmaca" değil.

Gönlümdeki ve millet çoğunluğunun gönlündeki o "akıl"a Suriye'yi, Yunanistan'ı, Kafkasya'yı, Akdeniz'i, Kıbrıs'ı, Filistin'i, Balkanlar'ı, ekonomiyi, yerli ve milli sanayi adımlarını, enerji alanındaki hamleleri, üretimi, yatırımı, kalkınmayı, pandemi sonrası oluşacak yeni küresel denklemi soruyorum.

Bana çok net şeyler söylüyor...

Nedir?

Sıkıntılarını aşmasına ramak kala ve güçlü şekilde ayağa kalkma arifesindeki Türkiye'ye yönelen saldırıların böylesine yoğunlaştığı bir dönemde "o şunu demiş, bu böyle yapmış" durumlarına sıkışıp kalmak ahmaklıktır bu BİR...

2023 sonrasında Türkiye'yi "CHP-İyi Parti-HDP-SP-Deva-Gelecek-Memleket-Ivır-Zıvır-Zart-Zurt-Falan-Filan" türünden çok parçalı, hızlıca dağılmaya müsait, en ufak anlaşmazlıkta çökeceği besbelli bir yapıya teslim etme çabaları "intihar" anlamına gelir bu İKİ...

Millet Kütüphanesi'nde gençlerle buluştuğu sırada bir öğrenci Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "yükünüzü nasıl hafifletebiliriz" diye sormuştu ya... Türkiye'ye yönelik saldırılar dozunu artırdıkça millet çoğunluğu aynı o gencin yansıttığı hissiyatla Erdoğan etrafında daha da güçlü şekilde kenetlenecek bu da ÜÇ...

Ustalığın "bir sonraki aşaması" her ne ise hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de ona destek veren millet çoğunluğu için o dönem başlıyor.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...