• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
3 Ocak 2021 Pazar

Manken olma efsane ol!

CHP “Başörtüsü” düşmanlığını bıraktı mı, bırakmadı mı? Yeni tartışmamız bu.

CHP’li Fikri Sağlar “Başörtülü hakimlerden kuşku duyduğunu” söyleyince tepki sesleri yükseldi. Öyle ya Fikri Sağlar durduk yere niye kıpraştı? Acaba CHP’nin kronik başörtüsü düşmanlığı yeniden mi depreşti? Yoksa parti takiyyeyi bırakıp fabrika ayarlarına dönüyor olmasın? Bu sorular üst üste yığılınca CHP’ye ağırlık çöktü. Bir çıkış yolu arandı. Kılıçdaroğlu’nun, yanına başörtülü bir CHP üyesini alıp açıklama yapması kararlaştırıldı. Gazeteciler “Fikri Sağlar’ın sözleri için ne düşünüyorsunuz” diye soracak, Kılıçdaroğlu da tepki gösterip CHP’nin üzerine çöken ağırlığı dağıtacaktı.

Planlandığı gibi oldu.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin başörtülü Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç ile birlikte kameralar karşısına geçti ve Fikri Sağlar’ın yaklaşımı için “çağdışı” dedi. Açıklama yapılırken ortamda bulunan herkes baretliydi.

Sevgi Kılıç hariç.

Zira baret takmış olsaydı başörtüsü görünmeyecek diğer CHP’liler gibi törene “doğal” yollardan katılmış olacaktı ama bu sefer de “başörtüsü mankeni kim olacak” sorunsalı baş gösterecekti. Neyse ki “Mendili eline mendil verdim geline” türküsünden ilhamla “Bareti eline baret verdim Sevgi’ye” formülüyle sıkıntı aşıldı.

Her şey çok güzel oluyordu derken Ayasofya’nın önünde Başkan Erdoğan’a “Fikri Sağlar’ın sözleri ve CHP’nin başörtüsü düşmanlığı” soruldu.

Cuma Namazı çıkışında konuşan Erdoğan “Oy almak için başörtülü bir kaç kişiyi yanların adeta böyle vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor, geçti o işler” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması CHP’nin imaj çabalarını da boşa çıkardı. Onca hazırlık kelimenin tam anlamıyla çöpe gitmiş oldu. Kılıçdaroğlu durumu toparlamak için bir kez daha kameraların karşısına geçip “Herhalde bir kadına bundan daha ağır bir hakaret edilemez” diyerek yeni bir hamle yapmaya çalıştıysa da iş işten geçmişti.

Şimdi gelelim CHP’nin başörtülü Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç’ın vitrin mankeni olup olmadığı meselesine...

Sevgi Kılıç CHP’nin İnsan Hakları Çalışma Grubu üyesi...

Yani işi kameralar karşısında herkesin kafasına taktığı bareti eline alıp komik ötesi görüntüler vererek “başörtüsü mankenliği yapmak” değil tacizler, tecavüzler, cinsel saldırılar ve tüm bu olayları örtbas etmeye yönelik sistemli çabaların üzerine gitmek.

Merak ettim, baktım, CHP’deki taciz-tecavüz olayları ile ilgili hiçbir şey yapmamış. Madem “vitrin mankeni” yakıştırmasından da rahatsız. Önünde müthiş bir fırsat var. Sadece son 2 ay içinde CHP’de 20 farklı taciz-tecavüz-cinsel saldırı ve tüm bunları ört bas etme girişimi yaşandı. Eğer bunların üzerine cesaretle gidebilirse “kahraman” olabilir.

Sevgi Kılıç, Meral Akşener’in bile bir türlü aşamadığı “Canan Kaftancıoğlu korkusu”ndan kurtulup CHP’deki mağdur kadınlara yardım edebilir mi?

Yapabilirse...

Manken değil efsane olur. 

<p>İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden 'insani aranın' bittiğini ve saldırılarına

Ateşkesin ardından işgalci İsrail'in saldırıları sürüyor

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı