• $13,5342
  • €15,4325
  • 787.806
  • 2072.7
26 Aralık 2020 Cumartesi

Kafa mı rahatsız yoksa “dostlar” mı?

Uyuşturucu kaçakçılığı küresel bir tehdit ve “sınır aşan” suç olarak tanımlanıyor. Yani ülkelerin kendi başlarına mücadeleleri yeterli olmuyor.

Türkiye bugüne kadar zehir tacirlerine karşı 106 ülkeyle ortak savaş vermek için 200’den fazla belgeye imza attı.

Bunlar arasında Uyuşturucu Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi önemli.

Bu sözleşme ile taraf ülkelerin uyuşturucu madde üretimini, satışını, dağıtımını, naklini, ihracını suç olarak tanımlaması isteniyor.

Bağlayıcı hükümlere baktığımızda uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelirler kelimenin tam anlamıyla tutanın elini yakan bir ateş parçası olarak tanımlanmış.

Uyuşturucu kaçakçılığı ana başlığı altında sıralanan suçlardan ki saymakla bitmiyor, herhangi birini işlemenin yanında bunları “teşvik” dahi ceza gerektiriyor.

Yaptırımlar net...

Sözleşmeye taraf ülkeler uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelirlere el koyulabilmesi için tam bir işbirliği içinde bulunmak zorunda. “Banka hesaplarının gizliliği” türünden gerekçeler burada işlemiyor.

Türkiye’nin 1995’te kanun ile onaylayarak yürürlüğe soktuğu bu sözleşmede bir madde dikkat çekici. O maddede uyuşturucu kaçakçılarının faaliyetleri için “kolaylık ve yol gösterilmesi”başlı başına bir suç olarak tanımlanmış.

Şimdi, gelelim Kılıçdaroğlu’nun gündem olan sözlerine.

Galiba burada hukukçuların tartışması gereken bir durum var.

Soru şu: Kılıçdaroğlu’nun “uyuşturucu kaçakçılarından vergi alınsın” sözü “kolaylaştırma” ya da “yol gösterme” olarak değerlendirilebilir mi?

“Şaka mı yapıyorsun” demeyin. Kanunların şaka kaldırır tarafı yok.

Hem bu kanunlara “Kılıçdaroğludur ne yapsa yeridir, bakmayın siz ona “ gibi istisnai maddeler eklenemeyeceğine göre.

Neyse...

Uyuşturucu kaçakçılığı nedir?

Suç ve terör örgütlerinin finans kaynağıdır.

Kritik nokta burası…

Yani biri uyuşturucu kaçakçılığını meşrulaştıracak bir tavır sergilediğinde aslında en büyük gelir kalemi uyuşturucu ticareti olan “Narko-Terör örgütü” PKK’ya göz kırpmış oluyor. Ama bilerek ama bilmeyerek!

PKK, Avrupa uyuşturucu pazarındaki en etkin terör örgütü…

Bunu Avrupa Polis Teşkilatı EUROPOL’ün raporlarında görmek mümkün.

Türkiye, PKK’nın kökünü kazımak için kararlı, tavizsiz, yok edici mücadelesini sürdürürken bu aynı zamanda bölgemizdeki uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerine de öldürücü darbeler indiriyor. Gelir kaynakları kuruyan PKK can çekişiyor. Dönen para o kadar büyük ki, kaybedenlerin “rahatsız” olması normal.

Hani “kolaylık ve yol gösterme” gibi algılanmasın ama... Eğer, kafa sağlığı açısından bir “rahatsızlık” yoksa... Kılıçdaroğlu’nun son saçmalaması için “dostlarının rahatsızlığı” mı diyelim? 

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...