• $7,4894
  • €8,9731
  • 408.73
  • 1538.04
16 Nisan 2011 Cumartesi

Suriye zarar görürse Lübnan fazlasını görür

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Bu satırları yazdığım esnada Suriye'nin en az 15 ayrı noktasında binlerce insanın rejim karşıtı sloganlar attığı, güvenlik güçlerinin göstericilere acımasızca müdahale ettiği; çok sayıda ölü ve yaralı olduğu haberleri geliyor

Tarih: 24 Ağustos 2006...
Yer: ABD'nin Lübnan Büyükelçiliği...

Beyrut'tan Washington'a çekilen kriptoda Saad Hariri'yle yapılan gizli bir görüşme kıymetlendiriliyor. Bu kriptonun zamanlaması son derece kritik...
Zira Hizbullah-İsrail savaşından tam 10 gün sonra yollanıyor. Gizli notta Saad Hariri'nin ABD'lilere, 'Suriye rejimi izole edilmeli. Esad devrilmeli ve yerine Müslüman Kardeşler ile Haddam-Şebabi ikilisi getirilmeli...'' dediği belirtiliyor.

YENİ BİR KRİZİN AYAK SESLERİ
Bu kriptonun bugün WikiLeaks aracılığıyla sızdırılması ise, gene, zamanlama açısından manidar. Şam yönetiminin birkaç gün önce Banyas'ta Hariri destekli terör hücreleri yakaladığını açıklamasından hemen sonra ortaya bu bilgi saçılıyor.
Suriye'nin Lübnan Büyükelçisi, Başbakan Saad Hariri hakkında Suriye'yi karıştıran teröristlere yardım ettiği gerekçesiyle yasal işlem yapılması gerektiğini söylemesi de iki ülke arasında patlak verecek bir krizin ayak sesleri adeta
Aynı saatlerde ABD Dışişleri Sözcüsü 'İran'ın Suriye'ye göstericileri bastırmak için yardım ettiğine dair elimizde güçlü kanıtlar var'' açıklaması yapması da elbette manidar.
Hariri'nin ABD'lilere Müslüman Kardeşleri anlatırken AKPARTİ  ile kıyaslaması da not edilmiş.  Şeyh Muhammed Habaş, Cevdet Said ve İhsan Sanker... Bu üç isim Türk kamuoyuna tanıdık gelmeyebilir. Kendileri, Suriye'de olası bir rejim değişikliğinde AK PARTİ benzeri bir 'muhafazakar demokrasi''nin müstakbel liderleridir.
'Biz değiştik'' diyen Müslüman Kardeşler ile farklı arka planlardan gelen bu üç ismi elbette Abdülhalim Haddam ve eski Genelkurmay Başkanı Hikmet Şebabi ile birlikte düşünmek gerek.
Bu satırları yazdığım esnada Suriye'nin en az 15 ayrı noktasında binlerce insanın rejim karşıtı sloganlar attığı; kimi yerlerde güvenlik güçlerinin bu göstericilere acımasızca müdahale ettiği; çok sayıda ölü ve yaralı olduğu haberleri geliyor. Twitter ve Facebook'ta yüzlerce mesaj yayınlanıyor...

İŞ KONTROLDEN ÇIKIYOR
Ve bu mesajların ciddiyetini besleyen, Suriye'nin birçok köşesinde çekildiği iddia edilen, onlarca protesto gösterisini izliyorum... Öfke büyüyor... Görünen o ki iş  kontrolden çıkıyor.
Suriye'nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim Ali ise kontrolden çıkan olaylar sürerken şu açıklamayı yaptı: 'Suriye olan bitenden zarar görürse, Lübnan daha fazla görür...''
Bu açıklamadaki tehdidi yukarıdaki politik arka planla okursak sıradan bir uyarı olmadığını; tüm bölgeyi ateşleyecek ciddiyette bir boyutu olduğunu görmek gerek.

POLEMİĞİN SEYRİ
ABD Büyükelçisi Ricciardone 16 Şubat'ta Oda TV baskını ve 'Balyoz Davası' tutuklamalarıyla ilgili olarak 'Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Demokrasi için ön şart basın özgürlüğü' dedi. Başbakan bu sözlere iki gün sonra 'Önce bir araştır, sor, öğren. İşte buna, 'acemi elçilik' denir' karşılığını verdi. Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın evlerine yönelik baskınların yaşandığı saatlerde de 'Biz bütün dünyada yüzde yüz ifade ve basın özgürlüğünü destekliyoruz' diyen Ricciardone, 13 Nisan sabahı basın özgürlüğü konusuna değinirken çelişkileri vurgulamak için 'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' dedi. Erdoğan'ın yanıtı aynı gün öğleden sonra, Strasbourg'dan geldi: Demokrasiyi kendileri sindirsinler. Kızıma 'fotoğraf düzgün değil' denilerek vize verilmek istenmedi.

<p>İyi Parti'den ayrılan Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk ile Meclis'te basın toplantısı düzenley

İhraç edilip geri dönmüştü: Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi