• $7,33
  • €8,8037
  • 405.825
  • 1525.48
05 Nisan 2011 Salı

Asıl tehdit Müslüman Kardeşler

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Lübnan İç Savaşı'nda Alevilere karşı kanlı eylemlere girişen Müslüman Kardeşler Örgütü, Suriye'deki isyanın arkasındaki organizatör olarak görülüyor. Ve Suriye'nin istikrarını beka meselesi olarak gören Hizbullah ise olanlara henüz sessiz

Günlerdir Şam'dayım ve kim ne derse desin ortam gerçekten gergin. Bu gerginlik Şam'ın ana caddelerinde elbette hissedilmiyor. Ancak Facebook'tan yayılan katliam görüntüleri gerçekten ürkütücü... Bu görüntüler, ortalıkta dolaşan iddialar doğru mu? Bunu ne o kanlı olayların geçtiği yere giderek doğrulama şansınız var. Ne de herhangi bir resmi kaynağa sorup doğru bir yanıt alabilme şansınız... Burada çalışan gazeteciler için fısıltı gazetesi ve Facebook iki kaynak.
Olan bitenlere bir başka açıyla bakan ve yerel kaynaklara erişimi daha kolay biriyle Şam'ın arka sokaklarında bir kahvede buluştuk... Kendine bir nargile söyledi. Ben ise kendime bir kahve...' Her şey nasıl başladı?' dedim o anlatmaya başladı:' Bundan bir süre önce Ürdün sınırına yakin Deraa'da 15-16 lise öğrencisi Kerame adli okulun bahçesinde bir duvara-Düzenin yıkılmasını istiyoruz- yazıyorlar. Polis ve muhaberat (Suriye gizli servisi) bu çocukları toplayıp karakola götürüyor. Burada sıra dayağından geçiriliyorlar. Birkaçının tırnakları sökülüyor. Beşşar Esad'ın teyze oğlu Atıf Necip bölgenin istihbaratından sorumlu. 200 bin nüfuslu bölgede ise Meselmi, Hariri gibi büyük aşiretler var. Bu aşirete bağlı aileler karakola gidip çocuklarının serbest bırakılmasını istiyor. Polis bu kitleyi dağıtmak için önce gaz kullanıyor. Ancak arbede çıkıp olaylar büyüyünce ateş açılıyor. Burada iki kişi oluyor, 15 kişi yaralanıyor. Polislerden de yaralananlar oluyor. Ertesi gün o iki kişinin cenazesine 20.000 kişi katılıyor.

MAHİR ESAD BAŞROLDE
Protesto gösterileri kısa sürede kontrolden çıkınca birileri kitlenin üzerine rastgele ateş açıyor. Bir iddiaya göre keskin nişancılar çatılardan nokta atışı yapıyor. Hz. Ömer mescidine sığınan bazı yaralıları hastaneye götürmek isteyen bir doktor ve ambulans şoförü dönüşte kimliği belirsiz kişilerce taranıyor. Her ikisi de hayatını kaybediyor. Bir sonraki gün olaylar tamamen kontrolden çıkıyor. Çevre köylerden gelen insanlar da şehir merkezindeki aşiretlere katılıyor. Bu aşamada askeri birlikler kitleye tekrar ateş açıyor. Bu olaylardaki can kaybı çok yüksek... Şu anda asker Deraa'nın dışına çekildi. Internet kesik. Giriş ve çıkışlar kontrollü yapılıyor. Şehir merkezinde gösteriler sürüyor. Şehirde internet kesik... Halk komisyonları kuruluyor.'
Kaynağım olaylara şahit değil ancak şahit olanlarla konuştuğunu söylüyor. Facebook'ta kurulan 'Syrian Revolution 2011' sayfasından birtakım görüntüler izlettiriyor bana... Bu görüntüler arasında Beşşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'ın olduğunu iddia ettiği bir kişinin parçalanmış cesetleri telefonunun kamerasına çekerken izliyorum... Cumhuriyet Muhafızları komutanı Mahir Esad ülkedeki şahinlerin önde gelenlerinden... Mahir Esad, Olağanüstü Hal Kanunu kapsayan reform paketine şiddetle karşı çıkanların da başında. Ülkedeki şahinler Deraa kentinde başlayıp, Hama, Lazkiye, Hums ve Şam yakınlarındaki Duma'ya saçılan gösterileri kuvvet kullanarak bastırmakta ısrarlı.

TUHAF DENKLEM
 Tüm bu tabloda aslında Beşşar Esad'ın halk meclisinde beklenen konuşmayı yapmamasının sonuçlarını ve nedenlerine kafa yormak gerekiyor. Suriye'nin karışması Hizbullah'ın, Hamas'ın ve İran'ın zorlanması demek. Fakat bu ülkede asıl tehdit İhvan yani Müslüman Kardeşler... 90'lı yıllarda Türkiye için PKK neyse Müslüman Kardeşler Suriye için o... Müslüman Kardeşler bu protestoların arkasındaki organizatör olarak görülüyor. İstanbul'da yaptıkları basın toplantısı burada nasıl bir soğuk duş etkisi yarattı bunu anlamak gerek. Ancak bir adım geri çekildiğinizde başka bilgiler de aralardan çıkıveriyor. Mesela Facebook'ta örgütlenen bu grupların Hama katliamında öldürülen insanların yurtdışına sürülen çocukları olduğu iddia ediliyor. Bu onlar için Baas ile aralarında bir kan davası ve seslerini Müslüman Kardeşler çatısı altında duyuruyorlar. Fakat bir yandan da bu insanlar Müslüman... Fakat Suriye'nin güvenliği ve istikrarını kendisi açısından bir beka meselesi olarak gören Hizbullah olan bitene ses çıkarmıyor.  
Yani bir anlamda ABD için Yemen ve Bahreyn neyse Hizbullah (ve İran) için Suriye kalkışması o...
Kısa vadede bu olayların yatışmayacağı ortada... Baas rejimi medyaya kesinlikle bir karartma uyguluyor ancak bu devekuşunun başını kuma gömmesinden farksız.

ÖZGÜRLÜK-ÇİKOLATA
Müslüman Kardeşlerin Suriye devleti açısından neden bu kadar büyük bir tehdit olduğunu anlamak için yakin tarihe bir göz atmak gerek... Suriye'de Hafız Esad'ın iktidara gelmesinden sonra Aleviler yönetimde son derece güçlü bir konuma geldi. 1976'da başlayan Lübnan iç savası sırasında Müslüman Kardeşler kanlı eylemlere başladı.  Mesela Halep'te bir topçu okulunda çoğu Alevi olan 83 askeri öğrenciyi katlettiler. Şam'da yüzlerce kişinin öldürüldüğü bombalı araba saldırılarına imza attılar. 1982'de Hama'da Baas üyelerinin ve rejim destekçilerinin evlerini basarak yaklaşık elli kişiyi öldürdüler. Hama'yı 'kurtarılmış şehir' ilan ettiler ve Suriyelileri ayaklanmaya çağırdılar. Hafız Esad'ın kardeşi Rıfat Esad'ın komutasında kuvvetler Hama'yı çevirdi. Uçaklar şehri bombaladı ve en az 25.000 kişi öldürüldü.
Şimdi Hama katliamı tekrar konuşuluyor... Ancak Arap halklarını ve Müslümanları özgürlük çığlıklarıyla sokaklara döken bu rüzgar Suriye topraklarında alttan alta esiyor. Şii-Sünni çekişmesinde İslam'ın ve Arap milliyetçiliğinin yumuşak karnı tam da burası zira Afrika'nın balta girmeyen ormanlarında yaşayan bir çocuğa çikolata tattırırsanız ne hissederse bugün bu vesileyle Suriye sokaklarında Baas karşıtı slogan atan gençlerin hissettiği sanırım aynı şey... O nedenle böylesi bir 'özgürlük' rüzgarı estirilirken bir şeye çok dikkat etmek gerekiyor. 'Özgürlük' anlam itibarıyla pek tatlı bir şey ama nerede durup tattığınıza bağlı. Her türden iktidar ve kirli ilişkilerini anlamak için mükemmel bir kelime 'özgürlük'... Bölgenin tüm aktörlerinin kendilerince yürütmeye didindikleri kanlı ajandalarında ikiyüzlülüklerini görmek için ibretlik bir kelime 'özgürlük''...

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı