• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
8 Aralık 2010 Çarşamba

Statların yanından bile geçemezler

'Yasa çıkar olay biter. Ama yasayı uygulayanlar da kimsenin gözünün yaşına bakmayacak, taraftarlık, bölgecilik, renk ayırımı yapmayacak.'... 'Fatih Terim'in kulakları çınlasın; 7-8 yıl önce bu olaylar daha kötüye gider demişti. Haklıymış. Bugün Gebze'de olaylar başlıyorsa 1 gün bile beklenmesin.'

Yıllardır konuşuyoruz. Ama değişen bir şey yok. Eğitimle, kültürle, telkinle, nasihat ile bu işler düzelse, bugüne kadar 50 defa düzelirdi. Biz iyilikten güzellikten anlamayız. Onun için şiddet yasası ile ilgili yeni düzenleme gelmeden en ufak bir şey düzelmez.
FATİH Terim'in kulakları çınlasın. 7-8 yıl önce 'Bu olaylar daha kötüye gider ama daha iyi olmaz' dediğinde 'Yapma hoca' demiştik. Görüyoruz ki, aradan geçen sürede işin zaten rezilliği çıktı. Lafı uzatmaya gerek yok; dinsizin hakkından imansız geleceğine göre, yapanın yanına kar kalmayacak bir şiddet yasasına ihtiyaç var. Onun da eli kulağında. Ocak ya da Şubat'ta yürürlüğe girecek. Göreyim o zaman ortalığı kan gölüne çevirenleri, göreyim o zaman futbol sahalarında terör estirenleri.

ŞİŞLE MAÇA MI GELDİN
BIRAKIN statları, İnönü'de oynanacak bir maçın olayları daha Gebze'den başlıyorsa, biz bu şiddet yasasını çıkartmak için daha ne bekliyoruz? Hemen, şimdi, bugün bu yasa çıkmalı. Bira şişesini kadının kafasında mı kırdın, adamın karnına bıçağı mı soktun, palayla, şişle maça mı geldin, geçmiş olsun. Bundan sonra maça gelmeyi bırak stadın yanından bile geçemezsin. Hapis cezası kapıda. Üstelik 3-5 yıl sürecek bir mahkemeden sonra değil. Sadece 3-5 gün sonra.
HAPİS cezasını para cezasına çevirmek yok. Görelim bakalım o zaman koltukları kırabiliyor musun, kavga, küfür, hakaret edebiliyor musun? Çözüm apaçık ortada. Yasa çıkar, olay biter. Yasayı uygulayanlar da kimsenin gözünün yaşına bakmayacak, taraftarlık, bölgecilik, renk ayırımı yapmayacak.

ANA CADDEYE ÇIKALIM
KİMSEYE bu kanlı görüntüleri niye kullandın, olayları niye verdin deme hakkımız yok. Medya da görevini yapıyor. Sonuçta haberciliğini yapıyor. Bunlar yan yollar. Bizim ana caddeye çıkmamız lazım. Yani yasayı çıkarmamız ve uygulamamız lazım. Tek yol yasa, başka çıkış yolu yok.

Yıllar sonra çok iddialı
5 puanlık fark sonrası Trabzon'u rakiplerin yakalaması mümkün mü? Şenol Güneş'in oturmuş kadrosu en büyük avantaj mıdır?
Lİder Trabzonspor açık ara önde. Ama önümüzde iki maç ve koca bir ikinci yarı var. Trabzonspor da yakalanır, başkaları da. Ama ben, ligin bitimine daha çok uzun süre olmasına rağmen Trabzonspor'un yıllar sonra bu kadar iddialı ve ümitli olduğunu görüyorum. Kentin havası, takımın dayanışması, Şenol Hoca'nın ustalığı bunu açıkça ortaya koyuyor.

Guti kendine ayar çeksin
3 maçlık uyanış nasıl oldu, Bernd Schuster mi hatalarından döndü, bu tablo Beşiktaş için bir umut mudur?
ASLINDA Beşiktaş'ın son bir haftadaki üç önemli galibiyetini normal karşılamak gerekir. Anormal olan bundan önce aldığı sonuçlardı. Galatasaray ile Bursaspor maçında alınan altı puan Beşiktaş'ı yeniden zirveye yapıştırdı. Aksi bir durum büyük ölçüde kopmasına neden olurdu. Ben bu saatten sonra, sıralamada Beşiktaş'ın üstünde kim ne kadar iddialıysa, Beşiktaş'ın da en az o kadar iddialı ve şanslı olduğunu düşünüyorum.

PATRON GUTİ
Oyuncu bile değiştiren, teknik direktör Guti'nin Beşiktaş'ın Hagi'si ve Alex'i olabileceğini düşünüyor musunuz?
G.saray'In Hagi'si vardı, Fenerbahçe'nin Alex'i var, ama Beşiktaş'ın özellikle son yıllarda orta alanda hiç patronu olmadı. Guti şimdi yeni patron. Yani Beşiktaş için bir Hagi, bir Alex. Ama ben bu futbolcuların birbirleri ile kıyaslanmasını çok doğru bulmuyorum. Guti'ye baktığınızda uluslararası marka olarak Alex'ten de, Hagi'den de çok önde. Ama ülkemizdeki Hagi, ülkemizdeki Alex olmak için Guti'nin yapması gereken daha çoook şey var. Üstelik Hagi de Alex de özel yaşamları ile gazetelerin manşetlerini süslemediler. Guti'nin bu konuda kendine biraz ayar çekmesi gerekiyor.

Fener ve Beşiktaş yarışın tam içinde
F.Bahçe'nin 3'te 3 yapması, Beşiktaş'ın bir haftada 3 maçı kazanması, G.Saray'ın dönüşü lige renk getirir mi, 3 Büyükler uyanıyor mu?
ZİRVEDEKİ makasın gittikçe kapandığı açıkça ortada. Kasımpaşa galibiyetiyle G.Saray'ın zirve yoluna girdiğini söylemek mümkün değil ama F.Bahçe ve Beşiktaş'ın bu yarışın içinde olacakları apaçık ortada.

Misimoviç babanı mı öldürdü?
Gheorghe Hagi'nin değişim operasyonunu nasıl buldunuz?
Galatasaray'da Hagi'nin hedefi artık açıkça belli oldu: Savaşan bir Galatasaray. Buna gönülden katılıyorum. Ama ne yaparsa yapsın, artık şampiyonluk çok zor. Galatasaray Avrupa kupalarına katılma hakkını kazanırsa Hagi takımı şampiyon yapmış gibi başarılı olur. Galatasaray ara transfere bu kadar yoğunlaşırken, bir an önce Arda ve Baros'a kavuşmanın yollarını arasın. Kimi alırsanız alın, bir Arda, bir Baros olamaz. O zaman en büyük transfer bana göre Arda ve Baros'un düzelip sahalara dönmesidir.
Bİr de Misimoviç. Adamın bir yıllık parasını ödemişsin. Bir sezonda iki kulüp değiştirdiği için ara transferde üçüncü bir kulübe gitme şansı yok. Ananı öldürmedi, babanı öldürmedi, niye kadro dışı? Duyuyorum ki, Florya'da özel bir hoca ile tek başına çalışıyormuş. Al, kullan, sezon sonu gönder. Adama sıradan oyuncu muamelesi yaparak, Misimoviç'ten önce kulüp olarak sen kaybediyorsun. Konuştuğumuz adam Misimoviç. Alman liginin efsanesi. Bizde düştüğü hallere bakın. Hagi'nin savaşan takımı tamam da bu takıma da bir iki kumandan gerekmiyor mu? Düzelt Arda'yı, kazan Misimoviç'i, bunlardan büyük transfer mi olur?
Pino'nun durumu ortada. G.Saray'a acil santrfor şart mı?
ADAMA niye kızıyoruz ki. Adam santrfor değil, bu alanda zorunluluktan oynuyor. Baros bu kadar sakatlandığına göre, Galatasaray'a elbette gölcü lazım. Bugün değil, daha sezon başından lazımdı. Şampiyon adayları 3-4 santrforla oynarken, tek Baros ile lige başlamayı, Mehmet Batdal'dan yeni bir Baros beklemeyi zaten çok büyük ama çok büyük bir tranfer yanlışı olarak görüyorum.
Polat'a karşı açılan olağanüstü kongre bayrağı takımı olumsuz etkiler mi?
G.Saray'dakİ olağanüstü kongre rüzgarları takımı niye etkilesin? Herkes işine bakacak. Pino'nun attığı şutla, Hakan Balta'nın deparıyla, takımın oyunuyla, genel kurul çalışmalarının ne ilgisi olur? Profesyonelsen işini yapacaksın. Bunların hepsi sanal bahane.

Devre bitiyor ama Fener takım oyunu oynayamIyor
Karabük maçında Emenike'yi durduramayan F.Bahçe savunması ne zaman gol yemeden bir 90 dakikayı tamamlayacak?
F.bahçe savunmasının tehlike sinyali verdiğini görmek için Emenike'ye bakmaya gerek yok. Fenerbahçe kişisel becerisi olan hücum oyuncuları dışında takım oyunu oynamıyor. Bir rakibini, hatta en zayıf rakibini bile 20 dakika, 30 dakika baskı altına aldığını göremiyorsunuz. Duruyor, duruyor, bir gidiyor, vurup dönüyor. Fenerbahçe bu kaliteli oyuncularla çoğu maçı elbette kazanır. Bu savunma ve orta alan anlayışıyla elbette çok da tehlike yaşar.

KEYİF ALMIYORSUNUZ
Trabzon, Bursa, hatta Kayseri, yıldız oyuncularının çokluğuna rağmen Beşiktaş'ın oynamaya çalıştığı takım oyununu Fenerbahçe ne oynuyor, ne oynamayı düşünüyor. Benim Alex'im, benim Niang'ım Emre'm, Gökhan'ım, Topuz'um var diyor ve sonuç alıyor. Hani her yiğidin bir yoğurt yiyişi var ya. Fenerbahçe'nin anlayışı da bu. Doğru mu, bana göre değil, hatta çoğu Fenerbahçeli'ye göre de doğru değil. Kişisel yetenekleri ve yaratıcılıkları ile bu futbolculardan büyük keyif alıyorsunuz ama bu oyuncuların bulunduğu takımın, takım oyunundan keyif almıyorsunuz. Gerçekten çelişkili ve açıklanabilmesi zor bir durum.
Ya rekorlar kıran Alex olmasa F.Bahçe ne yapacak?
YENİ bir Alex bulmaya çalışacak. 'Bu kolay mı derseniz', kolay değil, hatta imkansız derim. Fenerbahçe için tek yol, bu yıldızlarıyla diğerlerini harmanlayıp, iyi bir takım oyununu uygulayabilmek. Ama ilk yarının sonu geldi, bu takım oyununun işaretlerini Fenerbahçe'de henüz göremedik.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi