• $16,1036
  • €17,2749
  • 962.057
  • 2394.01
18 Ekim 2012 Perşembe

Çözüm belli; 2 hocadan birisi

Milli takım iyi değil. Şerefli mağlubiyetler döneminde bile en azından savunma yapıyorduk. Şimdi o da yok. O zaman bile bu kadar etkisiz değildik.
Benim için olmazsa olmaz tecrübedir. Teknik adamın, yardımcıların, varsa menajerin, futbolcuların tecrübeli olacak. Yani 2014'ü hedef koyuyorsan gençleştirme-değişim gibi ifadeleri uygulama şansınız olamaz.
Ülkenin en seçkini kimse, en iyisi kimse; hoca, futbolcu, yardımcı olarak onları alıp o mücadeleyi yapacaksın. Eğer hedef olarak 2018'i koyarsanız o zaman gelişimi-değişimi anlarım ki bu gençleştirme operasyonu...
BU GURBETÇİLERLE OLMAZ
Şuna dikkat edelim, bir gurbetçi furyasına sığındık gidiyoruz. İyi niyetli olmaya çalışıyorum. Nuri'yi bir tarafa bırakıyorum. Çünkü yeteneklerini kanıtlamış birisi, gerçi onun da Milli Takım'da iyi bir maçına rastlamadım ama neyse. Ömer Toprak dahil bu gurbetçilerin hiçbiri bu Milli Takım'da oynamaz. Olsa olsa bunlardan Ümit olur. Biz çıtayı düşürdük... Ömer'den Mustafa Yumlu, İbrahim Öztürk daha mı kötü oynuyor?
HAMİT'İN BİR BİLDİĞİ VAR
Hamit Altıntop diyor ki 'Abdullah Hoca'nın sert yüzünü göstermesi lazım'... Demek ki Milli Takım içinde hoca-futbolcu, futbolcu-futbolcu arasındaki ilişkilerde sıkıntı var, zorlama var. En azından sinerji yok. Hamit bunu söylerken en makyajlı, en düzgün ifadeyle söylüyor. Burada Avcı'nın yardımcılarına büyük görev düşüyor. Biliyorsunuz ne kadar güçlü ekiple çalışırsanız o kadar yarar sağlıyorsunuz. Hoca direkt temasta olmayabilir. Ama yardımcılar o sineriyi sağlar. Bunu da yapamadık maalesef...
Milli Takım kulüplerin yansımasıdır. Kadıköy'de milli maç oluyor, rakip futbolcu ıslıklanıyor, Arena'da oluyor yine aynı. Volkan hatalı gol yiyor ülke bayram yapıyor. Milli duygumuzu kaybettik. Kulüp takımlarını milli takımların önünde tutuyoruz. Görünen köy klavuz istemez, bu Milli Takım'dan bu anlayış içinde ne köy olur ne kasaba. Maalesef öyle.
'SAKATIM' DİYEN GİDİYOR!
Şunu da biliyorum; Federasyon içinde de bu gidişten mutlu olmayan var. Sanmayın ki Başkan dahil herkes mutlu, destekliyor ama önemli insanlar mutsuz. Bundan sonra ne olur? Abdullah Hoca devam edeceğine göre, zorla görevden alacak haliniz yok. Etsin ayrıca. Bir şey demiyoruz ama Hoca'nın tercihlerini daha dikkatli kullanması gerekiyor.
Affedersin en ufak bir yeri ağrıyan sakatım diye... Milli Takım'dan kaçış var gibime geliyor. Öyle ki ülkede 'Sakat mı kaçtı mı'yı tartıştığımıza göre Milli Takım ortamında güven ve inanç ortamı kaybolmuş, iflas etmiş gibi gözüküyor. Futbolcuların yüzüne bakıyorsunuz ciddi bir mutsuzluk var. 
Yine Hakan Şükür dışında 20 senedir uluslararası bir santrfor yaratamamışsın...
EN İYİSİ KIZDIĞINIZ EMRE
Söylüyorum; Seçkinler Kulübü... Bugün için Emre'ye Türkiye'nin genelinde tepki var. Baktığınızda ondan başka mücadele eden yok. Dolayısıyla duygulardan arınıp gerçekleri görmemiz lazım. Yani suç sadece hocada, yardımcılarda, futbolcularda değil bütün futbol ailesinin tamamı suçlu. Radikal kararlar almadıkça, kulüp fanatizminden kurtulmadıkça, tribünlere oynamayı bırakmadıkça, biz daha çok 'ah vah' çekeriz. Bunları bırakamıyorsak yapacak tek bir şey var.
Güçlüklerin üstesinden gelen en deneyimli iki teknik adama sığınmak. Ya kurumsallaşacaksınız bu hatalarınızı hızla terkedeceksiniz ya da diyeceksiniz ki 'Bu işi beceremiyoruz'. Bu 2 hoca belli zaten. 'Gelin, siz zamanında bu zorlukları çok aştınız, kişisel ağırlıklarınızı çok koydunuz, ben ettim sen etme, gel bizi kurtar' diyeceksiniz. Önünüzde iki yol var, 3.'sü yok...

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu