• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
04 Mart 2011 Cuma

Alkış Trabzonspor yönetimine

Trabzonspor Kulübü'nün internet sitesinden okuyunca gözlerime inanamadım. Bir daha bir daha okudum. Gözlerimi ovuşturup bir daha okudum. Yanlış değil, doğru okuyorum. Sanki hayal görüyorum sandım. Ama değil, gerçek karşımda, Trabzonspor Kulübü'nün resmi internet sitesinde duruyor.
Sitede Trabzonspor yönetiminin Trabzonspor-Kayserispor maçıyla ilgili uzunca ama soğukkanlı biçimde yazılmış bir açıklaması var. İçinde tehdit yok, içinde 'Soyunma odası basarız' gibi kabadayıvari söylemler yok. Ne var? Nezaket var, gerçek var, sporun gerçek felsefesi var. Örnek ama çok örnek bir ifade var.
Ne diyor Trabzonspor yönetim kurulu:
'... her futbol müsabakasında olduğu gibi Kayserispor maçında da iki taraflı hakem hataları yaşanmıştır ve bundan böyle de yaşanmaya devam edecektir. Burada önemli olan kasıt unsurunun oluşmamasıdır. Başlangıçta da dile getirdiğimiz gibi biz bu maçtaki iki puan kaybını, hakem hatalarında değil, kendi yanlışlarımızda arıyoruz...'
Kırk yıldır duymadığımız, duymaya hasret kaldığımız bir açıklama:
'... biz bu maçtaki iki puan kaybını, hakem hatalarında değil, kendi yanlışlarımızda arıyoruz...'

YÜREKTEN ALKIŞ GİTSİN
Bugüne kadar var mı böyle bir açıklama yapan? Var mı bu kadar açık yüreklilikle ve dürüst davranan. En önemlisi seyircisi bu kadar tahrik olmuşken, dalga dalga köpürürken, bir hakem yönetimine, bir maçın sonrasına böyle mantıklı, böyle gerçekçi, böyle soğukkanlı yaklaşan bir kulüp, bir yönetici, bir başkan var mı?
Gördünüz mü, duydunuz mu?
İsterdim ki, kulüp başkanlarının, yöneticilerinin ve hatta hocalarının her kötü sonuçtan sonra veryansın ettiği, baskı altına aldığı, tehditler savurduğu bir süreçte Trabzonspor Kulübü'nün bu açıklaması manşetleri süslesin. Örnek olarak topluma sunulsun. Trabzonspor yönetimine ellerimizden değil, yüreğimizden yükselen bir alkış yollansın.
Sadece bir ya da iki gazetenin arka sayfalarında tek sütun haber olarak gördüm. O zaman sormak lazım. Biz medya olarak hasret kaldığımız böyle bir açıklamayı umursamıyor, gözardı  ediyorsak, tehdit edenleri, hakem odası basanları eleştirme hakkımız olur mu?
Üstelik Trabzonspor yönetiminin, bu açıklama ile fanatiklerini ne kadar kızdırdığını, kendi çevresinin bir bölümünden nasıl bir baskı yediğini çok iyi anlıyor, hatta biliyorum. Ama Trabzonspor yönetimi buna rağmen kararlı ve doğru duruşunu sürdürüyor...

DUVARA KONUŞUYORUZ
Ne diyeyim, ellerimden değil, yüreğimden yükselen alkışları Trabzonspor Başkanına, yönetimine ve değerli hocası Şenol Güneş'e gönderiyorum...
Aslında bu açıklamanın, bu kadar önemsiz karşılanması Şenol Güneş'in 'Duvara konuşuyoruz' sözlerini hatırlattı. Acı ama maalesef doğru.
Trabzonspor'un bu tavrı, bu duruşu, en az şampiyonluk kadar önemli ve değerlidir.
Duruş ve tavır sözde değil, Trabzon'un yaptığı gibi özde olmalıdır...

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi